Jak poznat falešné Pokémon karty

Snad každé sběratelské zaměření se s tím potýká. Tam, kde se sběratelské předměty dostávají k astronomickým cenám, se objevují také podvodníci. Výjimkou nejsou ani Pokémon karty. Právě na ty se podvodníci hojně zaměřují. Vždyť jen za letošní leden zabavila čínská vláda přes sedm a půl tun falešných Pokémon karet.

Popularita pokémon karet neustále roste a zatím to nevypadá, že by o ně sběratelé ztratili zájem. Stále více lidí se k tomuto koníčku přidává a za takové karty jsou ochotni zaplatit nemalé částky. Jenže v tom se skrývá problém. Co když ta pokémoní karta, kterou jsem doteď považoval za papírový ekvivalent zlaté cihly, je ve skutečnosti falešná?

Podvodníci se snaží všemožnými způsoby napodobit skutečné Pokémon karty a není příliš velkým překvapením, že cílí především na nováčky, kteří se ve sbírání pokémon karet příliš neorientují. Falešné Pokémon karty jsou přitom naprosto bezcenné. Nelze s nimi hrát, a ani je prodávat na oficiálních burzách.

 

Postupy pro odhalení falešných karet

Existuje přitom hned několik způsobů, jak potvrdit pravost svých karet. Samozřejmě je vždy nejlepší předat své drahocenné poklady odborníkům, ale my ti představíme metody, díky kterým můžeš své pochyby alespoň částečně uklidnit. Některé jsou sice jednodušší, ale za to méně spolehlivé. Jiné vyžadují už určité znalosti, ale jejich výsledky jsou osvědčené. Žádná z metod, a to ani u odborníků, není stoprocentní. Z toho důvodu je vždy lepší vyzkoušet více postupů, abys měl naprostou jistotu, že tvá karta není jen nějaká napodobenina.

 

1. popisky karet

Možná to pro tebe bude překvapením, ale tou nejjednodušší cestou, jak ověřit pravost své pokémon karty je zkontrolovat její vzhled a popisek. Přijde ti už na první pohled karta zvláštní? Potom s ní možná nebude něco v pořádku. O to víc je potom potřeba zaměřit se na popisek karty. Gramatické chyby a špatné skloňování jsou indikátorem možného falzifikátu. 

 

Zvláštní pozornost věnuj tomu, jak je napsané slovo Pokémon (nikoliv Pokemon). Častou chybou u falešných karet je špatný nápis, případně je Pokémon nahrazený jiným názvem, například Pocket Monster. Zvláštnosti se objevují také u počtu životů a útoku. Pokud uvidíš, že hodnota jakékoliv této vlastnosti je vyšší než 1000, jedná se zcela určitě o padělek. Od roku 2021 totiž Pokémon karty nemají u životů vyšší hodnotu než 340.

 Falešná karta, která má chybně napsaný název Pokémona (správně je Eevee) nebo chybně napsané slovo Pokémon.

Falešná karta, která má chybně napsaný název Pokémona (správně je Eevee) nebo chybně napsané slovo Pokémon. (Zdroj: TCG Player)

 

Ačkoliv je tento postup tím nejjednodušším a nevyžaduje žádné znalosti o pokémonech obecně, její spolehlivost není příliš velká. Spousta padělatelů kopíruje text přímo ze skutečných karet, takže je rozdíl skoro nepoznatelný. Navíc, některé pokémon karty obsahují chyby v popisku vlivem špatného tisku v továrně. Paradoxně se v takovém případě nejedná o falešné karty, ale velmi vzácné a hodnotné kousky.

2. zadní strana karty

O něco spolehlivější metodou je porovnání zadní strany se skutečnou kartou. Ačkoliv je tento postup trochu náročnější a budete potřebovat cit pro detaily. Jedná se o první metodu, kterou odborníci používají, pokud chtějí potvrdit pravost karty. Zadní strana Pokémon karet totiž obsahuje spousty detailů, které jen zřídkakdy dokážou podvodníci přesně napodobit.

Zaměřit se můžeš například na tloušťku modrých rámečků, jestli je obrázek pokéballu umístěn na prostředek nebo zdali nejsou barvy vybledlejší než u pravé karty.

 How to Spot Fake Pokemon Cards Ultra Ball Back

Falešná karta, která nemá obrázek vytisknutý v centru karty - okolní rámečky nemají stejnou šířku a barvy jsou vybledlé. (Zdroj: TCG Player)

 

3. Online Scan

Pokud zrovna nemáš jinou kartu k porovnání k dispozici, můžeš si pomoct speciálními internetovými stránkami, jako je například oficiální Trading Card Database nebo pkmncards. Stačí, když svou kartu oskenuješ, nahraješ její obrázek do některého ze zmíněných webů a potom vybereš z databáze stejnou kartu k porovnání. Budeš k tomu ovšem potřebovat dostatek znalostí, takže pokud si na to nevěříš, pozvi si na pomoc zkušeného mistra Pokémon TCG.

Porovnat můžeš mezi kartami nepřeberné množství informací. Obvykle se kontroluje font, symboly energie, velikost symbolů, hodnoty schopností, slabiny a odolnost pokémona, rámečky karty a dokonce fólie, kterou je karta pokryta.

 op-15

Levá karta je falešná. Všimni si například špatného popisku, chybných číselných údajů nebo přesahujícího pozadí za okraj rámečku. (Zdroj: Entertainment Box)

 

Pozor si ovšem dávej na to, že existuje více variant jedné karty. K porovnání tak vybírej pouze karty stejné verze. To může být trochu problém, protože žádná z existujících databází neobsahuje všechny vydané verze pokémon karet. Obzvláště obtížné hledání může nastat, pokud máš skutečně vzácnou kartu.

 

4. Roztržení karty

Kromě osvědčených postupů existují i takové, které se příliš nedoporučují. Jistě, tyto metody mohou mít spolehlivé výsledky, ale jejich postupem můžeš kartu znehodnotit, což je pro sběratele nepředstavitelná myšlenka.

Asi tím nejhorším způsobem, jak ověřit pravost Pokémon karty, je její roztržení. Ano, víme, zní to až trochu kacířsky, a proto tě ještě jednou upozorňujeme, že tento způsob bys skutečně neměl používat. Pravdou ovšem je, že roztržením karty zjistíš, jestli se uprostřed ní nachází tenká černá vrstva. Pokud tam není, jedná se o padělek. Pokud ovšem ano, karta byla pravá, jenže ty už můžeš jen uronit slzu nad ztraceným pokladem. Ovšem, v některých případech lze tenkou černou vrstvu zpozorovat na jedné z hran karty.

 aae7

Levá karta je pravá, protože můžeš vidět tenkou černou vrstvu. Naproti tomu pravá karta je po celé délce hrany bílá. (Zdroj: Says.com)

 

Padělek od originálu lze rozeznat také ohýbáním. Jestliže budete pravou pokémon kartu vystavovat tlaku a ohýbat ji, po uvolnění by se měla vrátit do původního stavu. Tato metoda je ovšem aplikovatelná pouze u karet z nejnovějších edicí.

 

5. Odraz světla

Tou nejméně drastickou, za to také nejméně spolehlivou metodou je vyzkoušení odrazu světla. Jednoduše se zkouší, jestli karta svým povrchem odráží dopadající světlo. Nicméně kvůli široké škále variant a rozdílnosti karet přináší tato metoda často mylné výsledky.

Teď, když už víš, jak si zkontrolovat pravost svých pokémon karet, určitě už pro tebe nebude problém vyvarovat se nepříjemnostem, které bys zažil po zakoupení falešné karty. Samozřejmě to bude chtít cvik, než se budeš moci vyrovnat zkušeným odborníkům. S trochou trpělivosti a pečlivosti už ti ovšem žádná falešná karta ve sbírce neskončí.