Pokémon TCG - historie karetní hry

Popularitu Pokémonům nelze upřít, a to i přes fakt, že už uplynula nějaká ta doba, kdy se roztomilá zvířátka poprvé ukázala světu. Pokud jsi dítě 90. let, nepochybně si vzpomínáš na pokémoní mánii, která se kolem této značky strhla. Svým způsobem oblíbenost Pokémonů přetrvává dodnes. Velkou zásluhu na tom mají videohry, anime a v neposlední řadě karetní hra Pokémon TCG. Právě Pokémon TCG si drží značnou popularitu a není pochyb o tom, že sbírání a hraní pokémon karet je v současnosti velmi oblíbeným koníčkem. Mnohé karty, vydané v počátcích této karetní hry, mají dnes velkou hodnotu a stávají se svatým grálem všech sběratelů.

Jaký byl ovšem začátek Pokémon TCG? Které edice a sady patří k těm nejstarším, a kde se vůbec vzaly dnešní nejvzácnější karty? Právě na to se v tomto článku podíváme.

Počátek fenoménu

Fenomén Pokémon se zrodil v roce 1996, kdy v Japonsku vyšly na handheldovou konzoli Game Boy nové videohry, tehdy ještě s názvem Pocket Monsters Red a Green. Ve stejném roce vyšla také série sběratelských karet spojených s těmito videohrami. Nejednalo se ovšem přímo o samostatnou karetní hru, nýbrž o určitý doplněk k vydaným videohrám. 
Skutečný začátek karetní hry Pokémon TCG začal až o měsíc později, v říjnu roku 1996. Společnost Media Factory tehdy v Japonsku vůbec poprvé publikovala první karty nové karetní hry Pokémon Trading Card Game.

Sada dvou balíčků karetní hry Pocket Monsters Red a GreenSada dvou balíčků karetní hry Pocket Monsters Red a Green

První sady Pokémon TCG se inspirovaly tehdy vydanými videohrami Pokémon Red, Green a Blue a zpočátku obsahovaly ilustrace od umělců a designérů Kena Sugimoriho, Mitsuhiro Arity a Keijiho Kinebuchiho. Karetní hra se stala velmi rychle oblíbenou mezi hráči a sběrateli, a tak není divu, že se brzy dostala také do Ameriky, kde ji začalo vydávat nakladatelství Wizards of the Coast v roce 1998. V zápětí na to se Pokémon TCG dostalo do celého světa.

V této době se také objevily první vzácné karty, jako například Charizard a Pikachu. Ty dnes dosahují astronomických hodnot. Například vůbec ta nejvzácnější má dnes hodnotu okolo 5 milionů amerických dolarů a vlastní jí americký youtuber Logan Paul.

Netrvalo dlouho a první vydání doplnilo hned několik rozšiřujících edic. Jako první dorazilo rozšíření Jungle, které hráčům představilo holo karty. Následovaly edice Fossil, Base Set 2, Team Rocket, Gym Heroes a Gym Challenge.

ピカチュウ (1)Karta Holo “Illustrator” Pikachu z roku 1998 (Zdroj: Gameinformer)

Mánie pokračuje

Druhá generace začala vycházet v roce 2000 a přinesla nové pokémony z videoher Pokémon Gold & Silver zasazených do regionu Johto. Hráči nyní mohli najít karty pokémonů Smeargle, Politoed nebo Wobbuffet. Tato generace také představila typy karet Pokémon Metal a Darkness, spolu s Light a Dark Pokémony. Pokémoni s označením Dark byli ovšem později zrušeni, aby nedocházelo k záměně s Pokémony Darkness. Vráceny byly až v rozšíření Neo Destiny.

První rozšíření druhé generace neslo název Neo Genesis a vyšlo v roce 2000. O rok později potom vyšly také rozšíření Neon Discovery a Southern Islands. Důležité bylo rozšíření Neo Revelation, protože představilo nové Shiny a Star Pokémony. Ačkoliv byli tito Pokémoni extrémně silní, bylo možné je získat pouze v rozšíření Neo Revelation.

V dalších letech následovaly rozšíření Neo Destiny, Legendary Collection, Expedition Base Set, Aquapolis a Skyridge. Velmi oblíbené byly edice Aquapolis a Skyridge. Ty totiž zpopularizovaly herní doplněk e-Reader. Díky této čtečce mohli hráči oskenovat čárový kód karty a přenést jejího avatara do videohry, případně přečíst si o něm informace v Pokédexu.

ポケモンエレアドルZařízení e-Reader, zde připojené ke konzoli Game Boy Advance (Zdroj: IGN)

Pokles popularity

Po vydání dvou rozšíření Aquapolis a Skyridge v roce 2003 nastal u Pokémon TCG jakýsi úpadek popularity. Hra byla stále populární, ale karty samy o sobě se staly méně atraktivními pro fanoušky. Některé z dříve vzácných karet ztratily svou hodnotu, a obchody začaly prodávat méně karet než tomu bylo v minulých letech. 

Klesající popularita trvala přinejmenším dalších deset let. Navíc, v roce 2003 byla licence Pokémon převedena z Wizards of the Coast na The Pokémon Company International. 

The Pokémon Company začala svou působnost hned s úvodem třetí generace, a tím i představením nových a silnějších Pokémonů EX. Ti byli uvedení v první sadě třetí generace s názvem EX Ruby and Sapphire. Stejně jako v Aquapolis a Skyridge, i zde mohli hráči využít e-Reader, ovšem s tou změnou, že oskenování karty jim pouze poskytlo informace o tom, kde daného pokémona ve videohrách najít.

ポケモンルビュサプヒロBooster balíček Pokémon Ruby & Sapphire (Zdroj: Mavin)

Další rozšíření EX Sandstorm přineslo pokémony Zangoose a Sableye, ale také pokémony s pouštní tématikou, jako je například Cacnea a Vibrava. Ostatní rozšíření byly primárně zaměřené na EX pokémony. Jednalo se o sady EX Dragon, EX Team Magma vs Team Aqua, EX Hidden Legends, EX Fire Red a Leaf Green, EX Team Rocket Returns, EX Deoxys, EX Emerald, EX Unseen Forces, EX Delta Species, EX Legend Maker, EX Holon Phantoms, EX Crystal Guardians, EX Dragon Frontiers a EX Power Keepers.

Diamond & Pearl

S příchodem, dnes už legendárních, videoher Diamond & Pearl, Pokémon Platinum, Pokémon HeartGold a Pokémon SoulSilver, uvedla společnost The Pokémon Company novou generaci. Každý pokémon z této generace má ve svém jménu slovo „Diamond & Pearl“, „Platinum“, „HeartGold SoulSilver“ nebo „Legends“

Součástí této generace bylo také rozšíření Diamond and Pearl – Mysterious Treasures z roku 2007. To přineslo Pokémony LV.X, kteří byli silnějšími a vylepšenými verzemi finálních evolucí. Pokémon LV.X v podstatě nahradil Pokémony-ex. Vydávali se až do rozšíření Platinum: Arceus. Z dalších rozšíření zmiňme Diamond and Pearl –  Secret Wonders, Diamond and Pearl –  Great Encounters, Diamond and Pearl –  Majestic Dawn, Diamond and Pearl –  Legends Awakened, Stormfront, Platinum Base Set, Platinum – Rising Rivals, Platinum – Supreme Victors, Platinum – Arceus, HeartGold SoulSilver Base Set, HeartGold and SoulSilver – Unleashed, HeartGold and SoulSilver – Undaunted, HeartGold and SoulSilver – Triumphant a Call of Legends.

Z pohledu sběratelů byla velmi zajímavá řada HeartGold & SoulSilver. Ta totiž obsahovala další dva typy nových karet. Pokémon LEGEND byly dvoudílné karty s jedním Pokémonem na každé kartě, zatímco Pokémon Prime karty prezentovaly pokémony se silnými a taktickými útoky.

ポケモンレゲンド (1)Karta Pokémon LEGEND. Na jedné straně je vyobrazený Darkrai, na druhé Cresselia (Zdroj: Bleedingcool)

Od karet do online světa

Stejně jako v případě předchozích generací, tak i ta pátá nese jméno podle videohry. Název Black & White je obsažený ve všech rozšířeních, přičemž ta první sada vyšla 6. dubna 2011 a vůbec poprvé obsahovala kódy, které hráčům umožňovaly hrát online s identickým balíčkem. Hráči tak mohli hrát proti sobě v zápasech v reálném čase a účastnit se online turnajů. Digitální verze také umožňovala častější aktualizace a vydávání nových karetních sad. Rozšíření rovněž představilo speciální verze pokémonů Reshiram a Zekrom s plnými kartami, a také vzácnou foilovou kartu pokémona Pikachu.

Další novinku přinesla edice Dragons Exalted. Jednalo se o nový typ pokémonů s názvem Dragon. Naproti tomu rozšíření Next Destinies vrátilo Pokémony-ex, ale tentokrát s pozměněným názvem na Pokémon-EX. Součástí páté generace byly také rozšíření Emerging Powers, Noble Victories,  Dark Explorers, Boundaries Crossed, Plasma Storm, Plasma Freeze, Plasma Blast a Legendary Treasures.

Kromě jednotlivých rozšiřujících edic došlo také k některým změnám. S vydáním Black & White byly Poké-Powers (Poké-POWERs a Poké-BODYs) spojeny do jedné mechaniky a přejmenovány na Abilities. Do té doby fungovaly tyto Poké-Powers jako speciální efekty. Hráč si mohl například vzít více karet nebo vyměnit soupeřova aktivního pokémona za svého.

ポケモンダラゴヌBoostery Dragon Exalted

Návrat ztracené popularity

Oblíbenost pokémonů a jejich kartiček se vrátila až v průběhu šesté generace. Obrovská vlna popularity zasáhla nejen pokémoní karty, ale také značku Pokémon obecně. Zásluhu na tom ovšem nemá společnost The Pokémon Company, nýbrž mobilní hra Pokémon GO od vývojářů ze studia Niantic, která vyšla v roce 2016. Ta se stala okamžitě hitem a přivedla mnoho nových lidí, kteří chtěli doplnit, případně obnovit své sbírky.

ポケモンゴReklama na mobilní hru Pokémon GO

Šestá generace přišla s názvem “XY”, který opět pochází od dvojice videoher Pokémon X a Pokémon Y. Vyšla 5. února 2014 a přinesla hned několik novinek. První z nich bylo zavedení nového typu pokémonů, M Pokémon-EX. Ti, jak už název napovídá, vycházejí z Pokémonů-EX a zavedli do TCG mechaniku Mega Evolution. XY také představilo nový typ pokémonů Fairy.

Z rozšíření šesté generace jmenujme například Flashfire, Furious Fists, Phantom Forces, Primal Clash, Roaring Skies, Ancient Origins, BREAKthrough, BREAKpoint, Fates Collide, Steam Siege a Evolutions.

Speciálním rozšířením, které vystupovalo mimo hlavní řadu, bylo Generations. To obsahovalo několik znovu vytisknutých karet z posledních i starších sad, a to včetně první a druhé generace. Mnoho těchto karet mělo jiný design a kresbu.

Sun & Moon

Nyní už se pomalu dostáváme do současnosti. Sedmá generace s názvem Sun & Moon opět vycházela z videoher Pokémon Sun a Pokémon Moon. Přinesla přitom hned několik rozšíření, z nichž 4 vybočovaly z hlavní řady. Celkem se Sun & Moon dočkala 16 rozšíření. Hlavní novinkou bylo představení silných karet Pokémonů-GX, které hráčům dávaly určité výhody. Síla těchto pokémonů výrazně převyšovala nad ostatní, nicméně kartu Pokémona-GX bylo možné použít pouze jednou za celou hru.

Z hlavních rozšířeních se jednalo o Guardians Rising, Burning Shadows, Crimson Invasion, Ultra Prism, Forbidden Light, Celestial Storm, Lost Thunder, Team Up, Unbroken Bonds, Unified Minds a Cosmic Eclipse. Z těch dodatečných zmiňme Shining Legends, Dragon Majesty, Hidden Fates a Detective Pikachu, které obsahovalo karty s obrázky inspirované filmem Pokémon: Detective Pikachu.

Současnost

Zatímco všechny dříve zmíněné generace a jejich rozšíření už v obchodech nenajdete, poslední dvě generace si můžete pořídit i dnes. Sword & Shield je volně k dostání, stejně jako nejnovější Scarlet & Violet

Sword & Shield vyšla 6. prosince 2019 a kromě nových produktů tato generace také přinesla hned několik nových pokémonů a mechanik. Hned s úvodem generace byli hráčům představeni Pokémoni V, kteří nahradili Pokémony GX, a Pokémoni VMAX. Rozšíření Battle Styles naopak zavedlo novou mechaniku a s tím i styly Single Strike a Rapid Strike. Ty kladou důraz na sílu a náhodu. A edice Brilliant Stars zase přinesla mechaniku VSTAR, což jsou pokémoni, kteří se vyvinuli z Pokémonů V a mají silnější útoky a unikátní schopnost.

Součástí Sword & Shield bylo také rozšíření Rebel Clash, Darkness Ablaze, Vivid Voltage, Chilling Reign, Evolving Skies, Fusion Strike, Astral Radiance, Lost Origin a Silver Tempest. Zapomenout nesmíme ani na dodatečná rozšíření, které nejsou hlavní součástí sady, a to Champion's Path, Celebrations, Crown Zenith a extrémně populární Shining Fates. To bylo, především díky svým HOLO kartám spolu s HOLO Charizardem VMAX, při uvedení po několik měsíců okamžitě vyprodáno.

ポケモンヴェマゥPokémon Drednaw na kartách V a VMAX

Speciálním rozšířením bylo Pokémon GO, které vycházelo ze stejnojmenné populární mobilní hry a kromě několika nových karet představilo také už existující karty, ovšem s alternativním vzhledem inspirovaným hrou.

A tím se dostáváme zatím k poslední, deváté generaci s názvem Scarlet & Violet. Ta je stále ve vývoji a prozatím obsahuje rozšíření Paldea Evolved. Zajímavostí je, že Scarlet & Violet vrátila do hry Pokémony-ex, kteří fungují identicky, jako jejich předchůdci z roku 2003.

Budoucnost karetní hry

Pokémon TCG má skutečně dlouhou historii, ale ještě delší bude budoucnost této hry, protože se neustále vyvíjí. K březnu roku 2023 se celosvětově prodalo přes 52,9 miliardy karet, což představuje razantní skok oproti roku 2021, kdy se jich prodalo na 34,1 miliard. Toto číslo se v následujících letech nepochybně ještě zvýší, neboť vycházejí stále novější a novější karty.

Celkově napříč všemi generacemi byly pokémoní karty přeloženy do 13 cizích jazyků, přičemž se prodávají ve více než 70 zemí po celém světě. Ve všech těchto zemích fanoušci karty sbírají, prodávají na aukcích nebo s nimi hrají. Fanouškovská základna Pokémon TCG se koneckonců přenesla i do turnajového světa, a tak existují lokální i světové turnaje, jako bylo například Mistrovství světa v Pokémon TCG, konané v Londýně roku 2022.

Je těžké odhadnout, co přesně na nás ve světě karetních pokémonů ještě čeká. S jistotou můžeme říct, že se nepochybně dočkáme nových karet, mechanik a pokémonů. Například Obsidian Flames z generace Scarlet & Violet, které přinese vůbec poprvé Tera Pokémony-ex, které má vyjít v létě 2023.

Chceš začít s Pokémony? Jdi do toho!

Pokud bys chtěl do karetní hry Pokémon TCG skutečně proniknout, ale nevíš si rady, jak začít, určitě ti pomůže náš článek o pravidlech hry s užitečnými radami do začátku. Rozšířit si můžeš také své znalosti ohledně vzácných Pokémon karet. Že ti kartičky nic neříkají? Nevadí! Pokémoni jsou dnes tak populární, že je najdeš i v jiných oblastech. Například v Pokémon merchi narazíš na různé lampičky, plyšáky nebo hrníčky. Skvělou zábavou je také sběratelství Funko POP! figurek s Pokémoní tématikou. A pokud jsi do Pokémonů stejný fanoušek jako my, nesmíme zapomenout ani na zástup povedených Pokémon videoher, které jsou mezi hráči velmi oblíbené.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow