PlayStation 5 Pro - datum vydání (INFO)

Nedávno jsme vám přinesli článek o konzoli PlayStation 6, která jak se zdá je zatím poměrně daleko, a tak se dnes podíváme na konzoli jež se zdá být o dost blíže. Jak už většina z vás tuší, tak bude řeč o konzoli PlayStation 5 Pro o níž se poslední dobou zmiňuje vícero spolehlivých zdrojů. Pojďme se tedy podívat na to, co je o konzoli PlayStation 5 Pro (PS5 Pro) známo a co by nás mohlo v brzké době čekat.

PlayStation 5 Pro - Obsah

PlayStation 5 Pro: Vývoj

V dobách PlayStation, PlayStation 2 a PlayStation 3 tento krok nebyl tolik potřebným. Hardware se v tehdejších dobách nevyvíjel takovou rychlostí jako dnes a Sony tak nemusela na trh spěchat s novým strojem podstatně dříve. Převratem v konzolových generacích tak byl až PlayStation 4 Pro a konkurenční Xbox One X. Obě konzole rapidně změnily zaběhnutý cyklus vydání nových generací konzolí a zdá se, že u aktuální generace bude tato situace pokračovat.

Ačkoliv se to téměř nezdá, tak PlayStation 5 je na trhu již přes 2 roky a Sony pochopitelně nehodlá usnout na vavřínech, neboť má aktuálně značný náskok, co se prodaných kusů týče. Jak uvádí server VGchartz, tak PlayStation 5 prodal k letošnímu lednu přes 31,7 milionů konzolí, zatímco Xbox Series X/S okolo 20,6 milionů přístrojů.

PlayStation 5 Pro má být ve vývoji dle insidera Toma N/A ve vývoji už od roku 2021. Tedy záhy poté, co na trh dorazila konzole PlayStation 5. Od letošního roku by většina velkých a interních studií měla mít k dispozici vývojářské devkity PlayStation 5 Pro.

sony_playstation_5_pro_1

Zdroj: yankodesign.com

PlayStation 5 Pro: Datum vydání

Původní informace od insiderů Toma N/A a Tez2 přinášely naději ve vydání už v tomto roce. Jak ale nedávno dodal uznávaný novinář Tom Henderson, tak s konzolí se nepočítá na trhu tak rychle. On sám má prý informace o tom, že Sony skutečně PS5 Pro chystá, ale vydání vidí reálně až na konec příštího roku. Ostatně to dává větší smysl i z hlediska konzole PlayStation 5. Zatímco konzole PS5 Pro by dorazila 4 roky po vydání původní PS5, tak PS6 by dle všeho měla dorazit v průběhu roku 2028.

PlayStation 5 Pro: Výkon

Samotný výkon je nyní ještě těžké předjímat, ale i tak se insideři nechali slyšet, že PS5 Pro má nabídnout mnohem větší výkonnostní skok, než tomu bylo u konzolí PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro. Tvrdí to hlavně YT kanál RedGamingTech. Ten uvádí, že PS5 Pro nabídne procesor s 4nm technologií. Využívat přitom má Zen 4 jádra od AMD. Šlo by o značný technologický posun, neboť současný PS5 využívá 7nm technologii v Zen 2 jádrech.

Grafické jádro by také mělo doznat změn. Oproti současné RDNA 2 architektuře má Sony sáhnout po RDNA 3 architektuře rovněž od AMD. Tyto informace však zatím berme s rezervou, neboť už původní PS5 se mnohými insidery předpokládal mnohem vyšší výkon. I tak ale půjde velký skok kupředu a dobře to bude moci využít u PlayStation VR2.

Tam se předpokládá, že se zvýší snímkovací frekvence a dočkáme se i vyšších detailů u jednotlivých modelů postav nebo dalších textur. Zajímavý bude v případě PS5 Pro také design samotné konzole. Ten byl u PS5 velmi nečekaný a mnohými byly u konzole také vytýkány mimořádně velké rozměry. Pochopitelně pokud PS5 Pro nabídne vyšší výkon, tak se s ním pojí lepší chlazení atd. Uvidíme, zda se Sony konzoli podaří zmenšit nebo zda se naopak takzvaný case zvětší.

PlayStation 5 Pro: Cena

O ceně je v tuto chvíli složité hovořit, ale pokud bude konzole od Sony skutečně výrazně výkonnější než základní model konzole PlayStation 5, tak se očekává, že cena vzroste někam mezi 16-20 tisíc korun. Půjde tak o vrcholové zařízení pro skutečné hráče, kteří očekávají maximální kvalitu zobrazení a silný výkon.

PlayStation Q-Lite

Poměrně nečekanou zprávou pro hráče byla nedávno prozrazená novinka Sony od insidera Toma Hendersona. V době, kdy se vyvíjela konzole PlayStation 4, tak vznikl druhotný projekt. Tím byla nakonec kapesní konzole PlayStation Vita. Oproti PlayStation Portable již nešlo o takový zářez do herní historie, ale stále šlo o velmi kvalitní handheld.

Vývoj u současné generace se nám zřejmě opakuje, neboť to vypadá, že Sony se opět vydá na trh s handheldovým zařízením. To má pracovní označení Q-Lite. Tom Henderson během letošních Velikonoc přidal několik zajímavých informací o tomto zařízení. V podcastu Iron Lords prozradil, že vydání tohoto příslušenství proběhne letos v listopadu. Cenu zařízení odhaduje okolo 200 dolarů. A o co tedy přesně půjde?

Nepůjde o klasický handheld jako byly PlayStation Portable či PlayStation Vita. Půjde o samostatné příslušenství, které má být v podstatě ovladačem DualSense, který bude mít uprostřed 8palcový displej. Principiálně tak bude odpovídat konzoli Nintendo Switch. Jenže zařízení nebude mít žádný vlastní výkon. Má fungovat na principu Remote Play. V praxi to znamená, že konzole PlayStation 5 do zařízení streamuje hry, takže bude potřeba mít dostatečně silné internetové spojení.

qlite

Zdroj: wccftech.com

PlayStation 5 Slim

Stejně jako tomu bylo u předchozích generací, tak i u PlayStation 5 se dá očekávat, že se časem dočkáme takzvané Slim verze. Ta bude rozhodně menší variantou současné konzole. Často se u této menší varianty lépe vyřeší chlazení, konzole nabídne i nižší spotřebu a je méně hlučná. Předpokládá se, že by PlayStation 5 Slim mohl vyjít dříve než PlayStation 5 Pro. S největší pravděpodobností bude využit novější 6nm čip nebo dokonce 5nm. PS5 Slim by tak mohl být dokonce mírně výkonnější než stávají model a navíc by se tím vyřešil problém s nedostatkem čipů.

Stejně jako u konzole PlayStation 4 by časem mělo dojít k tomu, že původní model bude na trhu zcela nahrazen konzolí PlayStation 5 Slim a pro milovníky výkonu tu bude PlayStation 5 Pro. Uvidíme, zda se o nových modelech konzolí něco nedozvíme na přelomu května a června, kdy má proběhnout velká akce PlayStationu a kromě nových her má dojít i na hardwarová překvapení.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow