Hot Wheels - Úvod do sběratelství

Hot Wheels Logo

Kdo by neznal tyto modely autíček? Jedny z nejlepších hraček, které jsme jako děti mohli mít. Od historických kousků až po moderní sporťáky, autíčka byla oblíbená snad u každého dítěte (a možná i u dospělých). Dnes už si ovšem s takovými autíčky nemusíme jenom hrát. Stejně jako například Pokémon karty či postavičky Funko POP! se autíčka Hot Wheels těší velké oblibě mezi sběrateli po celém světě.

Hot Wheels - Obsah

Hot Wheels: Jak začít sbírat?

Možná si říkáš, že sběratelství rozhodně není nic pro tebe. Jenže sbírání takových autíček není čistě jenom o samotném koníčku, ale je také určitou finanční investicí. Některé modely svou unikátností cenově odpovídají řádu tisíců, či desetitisíců korun. Jiné naopak na hodnotě teprve nabírají a v budoucnu se může jednat o skutečně hodnotné kousky. Vůbec nejvyšší cena zaplacená za Hot Wheels se v roce 2000 blížila jednomu a půl milionu korun za předprodukční verzi plážové buginy Volkswagen Rear Loader.

Plážová bugina Volkswagen Rear Loader

Plážová bugina Volkswagen Rear Loader (Zdroj: Car and Driver)

Jak ovšem s takovým sbíráním Hot Wheels modelů začít? Rozhodně stojí za to seznámit se s tím, jaké řady autíček patří k těm nejvzácnějším. Na zadní straně každého vozu lze najít vyznačený rok, kdy na základě autorských práv započaly konstrukční návrhy. Toto označení obvykle představuje rok před uvedením modelu na trh. 

Obecně tak lze říci, že čím starší model je, tím je i hodnotnější. Není to ovšem tak jednoduché. O hodnotě jednotlivých modelů rozhodují i další faktory. Někdy se starší modely přestanou na nějakou dobu vyrábět a po dlouhých letech se zase vrátí do prodeje. Důležité rovněž je, aby se autíčka nerozbalovala. V takovém případě, i pokud se jedná jen o drobné poškození obalu, výrazně klesá hodnota modelu.

Sběratelství se přitom nekladou žádné meze. Někdo může sbírat například pouze autíčka růžové barvy, jiný se zaměřuje pouze konkrétní modely, značky nebo ročníky. Sběratelé si například cení modelů z roku 1973, protože jich bylo vyrobeno minimální množství. A takhle bychom mohli pokračovat dál. Záleží tedy čistě na tobě, jakým směrem se vydáš.

Vyznat se v tak široké škále, jakou mají Hot Wheels autíčka, určitě není pro začátečníka nic jednoduchého. Jaké jsou tedy vlastně druhy Hot Wheels autíček, a které jsou ty nejvzácnější? Tak právě na to ti odpoví následující odstavce.

Hot Wheels: The Original Sweet Sixteen

Nenech se ošálit tím, že jsou Hot Wheels nějakou čerstvou novinkou. Tato značka funguje už od roku 1968, kdy se firma Mattel rozhodla přijít s novým trhákem, kterým by zastínila konkurenční Matchbox. Během prvního roku Mattel vyrobil 16 prvních modelů autíček, které jsou dnes známé jako legendární řada The Original Sweet Sixteen. Nemusíme asi říkat, že se časem jejich cena vyšplhala do astronomických výšin. Jsou skutečně velmi vzácná, a pokud se ti podaří na nějaký ten kousek narazit, pravděpodobně se plácneš přes kapsu. Například původní model Chrysler Barracuda je v současnosti nabízený za necelých patnáct tisíc korun.

Hot Wheels Redline 'SWEET 16' Custom Barracuda

Hot Wheels Redline 'SWEET 16' Custom Barracuda (Zdroj: eBay)

Hot Wheels: Redlines

Kromě The Original Sweet Sixteen je mezi sběrateli žádaná také řada zvaná Redlines. Název už napovídá, čím se taková autíčka vyznačují. Modely s charakteristickým znakem, červeným pruhem na boku kol, se vyráběly jako první edice mezi roky 1968 a 1977. Na sběratelských stránkách můžete najít kousky pohybující se od několika tisíců, až po desetitisíce korun. Například takový BP Snorkel z roku 1971 lze na aukčních webech sehnat za necelých 32 tisíc korun.

Hot Wheels Redline BP Snorkel

Hot Wheels Redline BP Snorkel (Zdroj: eBay) 

Skvělou zprávou je, že se tato edice znovu vrací, ovšem jsou extrémně vzácné a drahé. Pokud se ti tedy zalíbila právě tato řada, připrav se na dlouhou cestu plnou hledání, na jejímž konci budeš potřebovat nemalou částku.

Hot Wheels: Mainline

Pro začínající sběratele asi ta nejlepší volba. Pod pojem Mainline spadají všechny základní modely Hot Wheels autíček. Koupit je lze na každém rohu a jejich cena není pro peněženky nijak zničující. Každý rok firma Mattel vyrobí 250 autíček v této základní verzi, a každé z nich má své pořadové číslo. Některé modely z této hlavní řady je ovšem přece jenom těžší najít, protože se jich vyrobilo menší množství. A právě tyto jedinečné kousky jsou mezi sběrateli známé jako Treasure Hunt.

Hot Wheels: Treasure Hunt

Tato série, někdy označovaná také jako “T-Hunt” začala už v roce 1995, a je aktivní dodnes. Modely z první řady lze jednoduše rozpoznat díky bílo-zelenému nápisu “Treasure Hunt” na obalu. Ty novější se už vyznačují kruhovým logem na dveřích, nebo spoileru. Někdy se ovšem takové logo může skrývat uvnitř výrazného barevného graffiti, případně kruhového obtisku. Dalším identifikátorem je stříbrný plamínek natištěný na karton pod autíčkem.

Každý rok Mattel vydá celkem 15 takových speciálních autíček. Není pro to překvapením, že se obtížně hledají, obzvláště pak ty nejstarší. Koukni například na bílé Camaro 67 z roku 1995, které se prodává za necelých 100 tisíc korun.

Hot Wheels 1995 Treasure Hunt '67 Camaro

Hot Wheels 1995 Treasure Hunt '67 Camaro (Zdroj: eBay)

Hot Wheels: Super Treasure Hunt

Vůbec ty nejvzácnější kousky z edice Treasure Hunt jsou pak mezi sběrateli známé jako “Super Treasure Hunt”. Obvykle představují vyladěnou verzi autíček základní řady, ovšem jejich vzhled je právě to, co je na nich tak přitažlivého. Lepší lakování, více sportovních pruhů, plamenů, třpytek a všemožných uměleckých nákresů. To všechno dělá z této modelové řady povedená autíčka, po kterých prahne každý sběratel. Hlavním poznávacím znamením je zlatý plamínek. Pokud se po své sbírce Hot Wheels autíček porozhlédneš, a uvidíš zlatý plamínek, narazil jsi na “svatý grál” sběratelů.

Samotné lakování ovšem není všechno. Oproti jiným modelům se Super Treasure Hunter chlubí tzv. Real Riders, tedy gumovými kolečky. Díky tomu je design autíček ještě o něco hezčí.

Hot Wheels: RLC

Hot Wheels RLC (Red Line Club) je speciální klub sběratelů, registrovaných na webu Mattel Creations. Členové klubu získají za roční poplatek přednostní přístup k limitovaným edicím autíček, které nejsou běžně k dostání v obchodech. Členství v klubu je placené. Roční poplatek je v současné době (2023) 9.99 $.

Limitovaná edice autíček RLC Exclusive klade opravdu velký důraz na kvalitu zpracování a představují to nejlepší, co můžeš pod značkou Hot Wheels v současnoti najít. V průběhu roku jich vychází několik (např. 20 modelů v roce 2022), běžně v nákladu kolem 30 000 ks, který bývá obvykle vyprodán do několika hodin až minut, přičemž prodej je omezen na 1 kus na osobu. Například růžový RLC Nissan Skyline GT-R (BNR34) z dubna 2023 byl v nabídce s cenovkou cca 600 Kč + poštovné. Narozdíl od nového auta, které okamžitě ztrácí na hodnotě jakmile s ním vyjedeš ze salónu, to zde funguje přesně naopak. Krátce pro vyprodání se tento model objevuje ve velkém množství nabídek na aukčních portálech s cenovou i několikanásobně vyšší. Čím je nabídek méně a čím je model starší, tím jeho cena dále roste.

Hot-Wheels-RLC-Exclusive-Pink-Editions-Nissan-Skyline-GT-R

RLC Nissan Skyline GT-R (BNR34) z dubna 2023

Vedle klasických RLC Exclusive se můžeš také setkat s RCL sELECTIONs. Jedná se o každoroční volbu členů klubu, kteří prostřednictvím hlasování vybírájí model a design, který se poté vyrobí. Každý rok vychází pouze 1 až 2 modely RLC sELECTIONs.

Hot-Wheels-RLC-sELECTIONs-82-Lamborghini-Countach-LP500-5_1

Hot Wheels RLC sELECTIONs 2023 - '82 Lamborghini Countach LP500 S

Hot Wheels: Speciální Edice

Vzácnost ovšem nemusí být vždycky tím klíčovým prvkem, který sběratelé hledají. To dokazují speciální edice Hot Wheels, které jsou sice oproti základním řadám dražší, ale nemusíš kvůli nim vysedávat hodiny na sběratelských burzách. 

Speciální edice vyšly ve spolupráci s různými automobilky, známými firmami, či dokonce kapelami. Díky tomu se tak do prodeje dostaly povedená autíčka s motivy BMW, Avon, McDonalds, nebo britské kapely The Beatles.

Hot Wheels The Beatles Yellow Submarine

Hot Wheels The Beatles Yellow Submarine (Zdroj: eBay)

Hot Wheels: Výrobní vady

Sběratelský svět se trochu liší oproti tomu spotřebnímu. Zatímco jinde by například špatný potisk znamenal okamžitou reklamaci, pro sběratele to představuje ekvivalent výhry v loterii. Každá maličkost, která autíčko odlišuje od ostatních, jinak stejných modelů, znamená razantní zvýšení hodnoty. 

Nemusí se přitom jednat pouze o špatné lakování. Někdy při výrobě došly konkrétní sady kol a ty byly nahrazeny jinými. Například Corvetta Split Window se objevila ve verzi s odlišnými předními koly a její cena se pohybuje okolo 6 tisíc korun. Jindy zase byla nahrazena pouze přední kola a zadní tak měla jiný vzor. Existují také varianty stejného modelu. Stejný odlitek může být ve stejném roce nabarven odlišně.

Hot Wheels Corvetta Split Window s odlišnými předními koly

Hot Wheels Corvetta Split Window s odlišnými předními koly (Zdroj: eBay)

ZAMAC

Velké oblibě, a to nejen mezi sběrateli, se těší také modely ZAMAC. Jedná se o zkratku ze slov zinek (zinc), hliník (aluminium), hořčík (magnesium) a měď (copper). Taková autíčka jsou vyrobená bez jakéhokoliv nátěru a potisku. Je tedy zcela na kreativitě každého fanouška, jak si svůj model vyzdobí.

Jak můžeme vidět, Hot Wheels autíček je skutečně spousta. Svou unikátností získávají neustále na velkých hodnotách a proto není divu, že se sběratelská komunita Hot Wheels nadšenců stále rozrůstá. Věř, že spousty vzácných autíček jsme přitom ani nezmínili. Tím je například i model Genuie, který má chybně potištěný obal, díky čemuž se nyní prodává za 134 tisíc korun. Další velmi vzácná autíčka mohou někomu ležet na poličce nebo na půdě, aniž by věděl, jaká je jejich skutečná hodnota. Možná jsi tím někým právě ty. Tak co prozkoumat svojí starou sbírku?

A pokud tě sbírání Hot Wheels autíček skutečně zajímá a chceš se do toho vrhnout po hlavě, tak mrkni na naši stále se rozrůstající nabídku Hot Wheels a vyber si!

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow