PlayStation 6 - datum vydání (INFO)

Jeden by si mohl říct, že PlayStation 6 je otázkou daleké budoucnosti, ale opak je pravdou. Ačkoliv byla konzole PlayStation 5 dlouhou dobu nedostatkovým zbožím, tak Sony nehodlá usnout na vavřínech a už aktivně pracuje na jejím nástupci. Díky prvním střípkům informací o konzoli PlayStation 6 se můžeme podívat na to, co nás zřejmě čeká. Vše budeme nadále sledovat a s každou novou informací, která se objeví, budeme článek aktualizovat, abys byl stále v obraze.

PlayStation 6 – Obsah

Datum vydání a cena

U nových konzolí se vždy těžko predikuje, kdy přesně dorazí na trh, ale díky novým únikům si můžeme udělat obrázek. Podle interních dokumentů Sony se s uvedením nové generace, a tedy konzole PlayStation 6 počítá na rok 2027 nebo případně rok 2028. Dává to smysl i proto, že poslední generační cyklus byl také tak dlouhý. Úspěšný leaker Tom Henderson tvrdí, že PlayStation 6 můžeme očekávat okolo roku 2028.

Cenu konzole PlayStation 6 bude určovat zejména její vnitřek. Zatímco PlayStation 4 začínal na 399 dolarech, tak PlayStation 5 se na počátku nabízel za 499 dolarů. Pokud tedy Sony půjde cestou co nejlepšího výkonu a herního zážitku, tak se dá očekávat, že by konzole mohla stát 599 až 699 dolarů.

Fanouškovská představa nové konzole od Sony (Zdroj: Artstation)

PlayStation 5 Pro

O nové konfiguraci a variantě PlayStation 5 Pro se také mluví již delší dobu. Sony tento postup vyzkoušela již u konzole PlayStation 4. Varianta Pro měla vyšší výkon a mohla tak lépe rozběhnout některé tituly. Známý insider Tom Henderson a Insider Gaming se shodují na tom, že se na PlayStation 5 Pro skutečně pracuje. Předběžně se s konzolí počítá na konec roku 2024. Portál Techradar předpokládá, že PlayStation 5 Pro přinese vyšší výkon, cílení na 8K rozlišení u vybraných titulů a hlavně větší SSD úložiště v samotné konzoli.

Techradar předkládá ještě jednu zajímavou informaci. V Sony by totiž mohla vznikat také konzole PlayStation 5 Slim. Ta by měla být o 300 gramů lehčí. Nebude opatřena bočnicemi a nebude potřebovat stojánek. Insideři také potvrzují, že by měla mít odnímatelnou mechaniku a přepracovaný systém chlazení. Uvidíme tedy, které informace se v následujících měsících ukáží jako správné.

ps6concept_1

Fanouškovský 3D koncept PS6 (Zdroj: Youtube - DZ Migo)

Konzole nebo jen streamovací služba?

Už před vydáním konzole PlayStation 4 se mluvilo o tom, že klasickou konzoli nahradí spíše online streamovací služba. Jenže v roce 2013 se PlayStation 4 objevil v celé své kráse a vůbec nebylo v plánu ukončit výrobu fyzických médií a samotného přístroje. Uběhlo dalších 7 let a my se dočkali konzole PlayStation 5, která stále nabízí variantu s optickou mechanikou.

Vzhledem k tomu, že ve světě stále není infrastruktura internetu dostatečná na to, aby všichni mohli hry jen streamovat, tak je jasné, že ani příští generace nebude čistě streamovací službou. Ostatně i streamování her na konzoli PlayStation 5 z předešlých generací je víceméně stále v plenkách a služba se nadále pořád vyvíjí.

Hardware a výkon samotné konzole

Ohledně této kapitoly se můžeme vyjádřit spíše stručně a jen odhadovat, co by nás asi mohlo čekat. PlayStation 6 pochopitelně nabídne mnohonásobně vyšší výkon, než tomu je u konzole PlayStation 5. Z hlediska papírového výkonu je konzole PlayStation 5 přibližně 5x výkonnější než její předchůdce. PlayStation 4 disponoval výkonem 2 TFLOPS. PlayStation 5 má výkon okolo 10 TFLOPS. Výpočetní výkon konzole PlayStation 6 by se tak mohl pohybovat okolo 30 – 50 TFLOPS.

PlayStation 5 se dostal u vybraných titulů na výkon, který dokáže rozběhnout hry v rozlišení 4K při 60 snímcích a ve výjimečných případech i 120 snímcích za sekundu. Je tedy pravděpodobné, že PlayStation 6 s těmito parametry nebude mít nejmenší problém a pokusí se plnohodnotně cílit na 8K rozlišení při 120 snímcích za sekundu. Ačkoliv 8K rozlišení slibovala i konzole PlayStation 5, tak je nyní jasné, že se jej dočkáme spíše u menších titulů či pár experimentů. Do té doby by se však mohlo 8K rozlišení stát standardem v rámci obrazovek v domácnostech.

Sony uvádí, že přibližně polovina herního trhu je tvořena prodeji z digitálních nákupů. Předpokládáme tedy, že ještě u PlayStation 6 zůstane zachovaná optická mechanika, byť je možné, že konzole na trh dorazí opět ve dvou variantách. Buďto čistě digitální nebo právě se zmíněnou mechanikou.
ps6concept

(Zdroj: techeblog.com)

Zpětná kompatibilita

U zpětné kompatibility celkem přesvědčivě očekáváme, že PlayStation 6 bude plně kompatibilní s hrami z konzolí PlayStation 5 a PlayStation 4. Co se týče starších generací, tak už nyní je jasné, že to bude Sony řešit pomocí streamování. Právě v průběhu této generace lze očekávat, že bude katalog těchto her jen bobtnat a hráči si tak budou moci nostalgicky zahrát hry z konzolí PlayStation 1, PlayStation 2 a PlayStation 3.

Virtuální realita

Sony se poměrně vyplácí sázka na virtuální realitu, která je zejména se zařízením PlayStation VR2 skutečnou lahůdkou. S největší pravděpodobností byla tato virtuální realita vyrobena už s ohledem na konzoli PlayStation 6. Společnost dokonce v některých rozhovorech uvádí fakt, že by chtěla nabídnout headset, který nebude zatížen žádnou kabeláží. Že by právě na nové generaci?

Díky za přečtení! Situaci budeme stále sledovat a článek neustále aktualizovat o nové informace.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow