Nová generace konzolí, jaká bude?Poslední generace, alespoň tak se to předvídalo, před příchodem konzolí PlayStation 4 a Xbox One. Nicméně je tomu úplně jinak. Analytici zaplakali zpětně nad svými proroctvími a nyní už vyhlíží další generaci. Hráčům zkrátka vyhovuje sedět pohodlně u hry na gauči a zírat na velkou obrazovku. Co tedy můžeme čekat od dalších konzolí?

Zatím to vypadá, že další generace dorazí v roce 2020. První náznaky by měly přijít v příštím roce a rovněž i odhalení těchto přístrojů. Následující rok by pak měly být k dispozici. Jediný, u koho se zatím posun nepředpokládá je společnost Nintendo. Nedá se totiž počítat s tím, že by tři roky po uvedení konzole Nintendo Switch přispěchala s dalším přístrojem.

PlayStation 5

V tuto chvíli se dá říct, že pátý PlayStation bude určitě očekávanější než nový Xbox. Aktuálně má čtvrtá generace této konzole na kontě něco přes 80 milionů kusů. Xbox One je zhruba na polovině. Ve srovnání s předchozími generacemi je tou nejlépe a nejrychleji prodávanou. Shawn Layden, prezident americké Sony již potvrdil, že nástupce je v přípravě. S největší pravděpodobností se na vývoji PlayStation 5 opět podílí Mark Cerny.

PS5-Release-Date-e1510205687728

PlayStation 5 - Zdroj: https://www.terrorismattacks.com/video-game-news/ps5-release-date-might-depend-current-ps4-sales-performance/3115

PlayStation 5 bude s největší pravděpodobností opět přístroj. Tedy budeme mít pod televizí další krabičku, která bude přehrávat média a steamovaný obsah. Zřejmě se tak nenaplní vize, že by mělo jít jen o streamovací službu. Ostatně služba PlayStation Now nefunguje zrovna růžově a hráči z ní v zahraničí nadšení nejsou. Předpoklad je, že konzole bude osazena procesorem od AMD, grafickým čipem, harddiskem a paměťmi RAM. Tady bychom jen spekulovali, ale interní HDD by mohl mít v základu alespoň 1TB. Design konzole bude zřejmě to poslední, co se o ní dozvíme.

Sony by mohla přijít s nějakým unikátním způsobem hraní, ale zatím nás nenapadá, co by to mohlo být. Zřejmě se bude cílit na větší podporu VR a představen by mohl být i nový headset. Vůbec nepochybujeme o tom, že se společnost zaměří na to, aby architektura konzole byla co nejjednodušší. Tím pádem nás čeká opět velká podpora menších studií, která budou schopna na tuto platformu také vyvíjet.

Rozhodně se bude japonský gigant snažit, aby na PS5 bylo možné hrát veškeré hry nativně ve 4K se 60fps. Podařilo se mu toho docílit s PS4 Pro jen u některých kousků a nyní na to budou větší předpoklady. Ostatně hardware se za ta léta posunul znatelně dopředu a čím lepším ještě zlepšit zobrazení již tak pěkných her. Počítá se i s plnou podporou HDR.

Hráči doufají, že na konzoli PlayStation 5 bude k dispozici zpětná kompatibilita. Ta totiž Microsoftu vynesla poměrně velký úspěch a dá se očekávat, že následující generace toto přinese i na konzoli od Sony. Rozhořčení totiž vyvolávají některé nepovedené remastery (čest výjimkám jako je Shadow of the Colossus).

Zpětná kompatibilita je něco, co Xbox One považuje za samozřejmost, zatímco PlayStation 4 nikoliv. Sony se hrám z dob PS1, PS2 a hlavně PS3 snaží zatím vyhnout. Výjimku tvoří pouze remastery některých starších hitů. Hráčům se však příliš nelíbí fakt, že za již jednou (někdy i vícekrát) zakoupenou hru, mají znovu dávat peníze.

Kdy se můžeme na PlayStation 5 těšit? Jak už bylo zmíněno, tak nejspíše v roce 2020. Rok předtím dojde k jeho oznámení a dozvíš se bližší informace. Není však důvod zatím truchlit i tak nás čeká silný rok 2018 a ke konci cyklu PS4 budou hlavními taháky tituly The Last of Us: Part II a Death Stranding.

Xbox Two?

Xbox Two pochopitelně není oficiální jméno nové konzole od Microsoftu, ale pracovně se mu tak momentálně říká. Stejně jako u společnosti Sony, tak i u Microsoftu již začaly přípravy na novou generaci konzole Xbox. Jez Corden z Windows Central na svém Twitteru letos vypustil informaci o tom, že další Xbox už je v přípravě.

Ohledně nového Xboxu není tolik jasné, jaké nakonec ponese jméno. Ale mohlo by to být čistě teoreticky Xbox Two. Variant je však mnoho, nakonec to může být třeba Xbox Infinity. Xbox One totiž znázorňoval fakt, že konzole byla všestranná. To se však Microsoftu poněkud vymstilo, neboť zaměření na všechny oblasti z něj dělalo téměř všechno kromě herní konzole. Díky tomu v posledních letech fanoušci trpí nedostatkem exkluzivit. Doufejme, že další Xbox se tedy vrátí plně ke hrám a vynechá nesmysly typu televizního přijímače.

29340208_1251853948282532_3911079863498309632_o

Xbox Two - Zdroj: https://bestofcomicbooks.com/xbox-two/

Ostatně díky přípravě nového Xboxu existuje možnost, proč Xbox One měl za svou existenci mnohem méně exkluzivních titulů, než tomu je u konkurenčního PlayStation 4. Je možné, že většina interních studií již vyvíjí velké a zajímavé tituly pro následující generaci. Zpětná kompatibilita se zřejmě objeví i na dalším Xboxu, kdy to vypadá, že rovněž nabídne téměř kompletní knihovnu her z dob Xbox 360 a nyní i původního Xboxu. Nový Xbox by tak mohl nabídnout již kompletní seznam všech titulů a zřejmě nebude chybět i podpora Blu-Ray a původních DVD disků. Zpětná kompatibilita zůstane určitě zachována.

Ostatně už Xbox One X nabídl 4K v nativním režimu. Pravdou ale je, že ne u všech her jej dokáže udržet v plném rozlišení či v 60fps za sekundu. V tomto případě má Microsoft o fous silnější stroj než konkurence a ukazuje, že 4K hraní je v současné době s určitými kompromisy možné.

U dalšího Xboxu je dost pravděpodobné, že by mohl na trh dorazit případně i o rok později, než konkurenční PlayStation 5. Microsoft má aktuálně náskok jednoho roku, co se týče výkonu konzole. Pro hráče ale bude nejdůležitějším faktorem bohatá nabídka exkluzivních titulů, které v této generaci Xbox citelně postrádá.

Nové Nintendo?

V roce 2020 bychom se tedy měli dočkat nových konzolí. Co na to ale Nintendo? Tato společnost zůstává poněkud v klidu. Její Nintendo Switch si jde zcela svou cestou a nehodlá z ní sejít. Díky tomu se zřejmě dočkáme jejich další konzole až mnohem později. Zatím pro ně nemá smysl se jí úplně zabývat. Ale co třeba nový handheld?

 


Martin Pilous

 

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow