Pokémon karty - jak začít hrát a jaká jsou pravidla

Dnes už na světě pomalu neexistuje nikdo, kdo by neznal slavné Pokémony. Snad každý si pod názvem Pikachu okamžitě vybaví žlutou veverku chrlící salvu blesků, zatímco si brouká melodii “všechny chytit máš, ...”  Legendární značka vytvořená Satošim Tadžirim pro Nintendo postupně dobývala svět videoher, anime, mangy a v neposlední řadě karetních her. Právě Pokémon TCG (Trading Card Game) se v současnosti těší obrovské popularitě, kdy se celosvětově prodalo už přes 34 miliard karet. Vůbec poprvé si karty s Pokémony mohli zahrát v Japonsku v roce 1996 a zanedlouho se dostala i k nám s obrovskou pompézností. Možná jste už o úspěchu této hry slyšeli, nebo jste jejím vášnivým hráčem, či můžete být rodič, který kupuje Pokémon karty svým dětem. V každém případě vás pravděpodobně zajímá jediná věc. V čem vlastně spočívá tato popularita, a jak taková partička s Pokémon kartami vypadá?

Pokémon TCG - Obsah

Sbírej karty, hrej a vyhrávej

Po Pokémoních kartách sahají jak nadšení hráči, tak i vášniví sběratelé. Možná si už viděl nějaké video, kde sběratelé otevírají balíček a sem tam najdou vážně vzácný kousek. Právě tyto vzácné karty mohou mít vysokou prodejní hodnotu. Existuje spousta hledačů zaměřených čistě na jejich lov. Na internetu můžete narazit na karty přesahující svou hodnotou i o desítky tisíc korun. Samotné Pokémoní karty lze rozdělit do osmi kategorií podle jejich cennosti. Nejvzácnější jsou VIP karty, GX karty, EX, velmi vzácné, vzácné, holo, neobvyklé a nakonec běžné. Jak už asi tušíš, nejžádanější jsou mezi sběrateli první tři kategorie.

Hraní je ovšem také nesmírně populární. V Česku se pravidelně každý rok pořádají desítky menších i větších turnajů, které lákají početné zástupy fanoušků. Kromě klasických turnajů existuje také online hra, propojená se skutečnými kartami. Stačí si tedy koupit fyzický balíček, vepsat do hry kód ze zadní strany a najednou máš své nově získané karty také ve virtuálním prostředí. Pak už přichází ta nejdůležitější otázka. Jak se tedy takové Pokémon TCG hraje? Pokud tě láká pořídit si vlastní balíček karet, stát se trenérem Pokémonů a ukázat své dovednosti v zápase, přinášíme ti základní návod hraní Pokémon TCG.

Pravidla hry Pokémon TCG

Princip hry je vlastně jednoduchý. Proti sobě hrají dva hráči a každý z nich má svůj vlastní balíček po 60ti kartách, přičemž každý může mít maximálně čtyři karty stejného jména. Cílem hry je vyřadit šest protihráčových pokémonů a vyhrát tak hru. Ano, vypadá to jednoduše, ale jak přesně na to? V první řadě je důležité představit si samotné karty. Těch je hned několik typů. Jedná se o samotné pokémony, energii a trenéry.

Karty s pokémony můžeme dále rozdělit na “basic” a “evoluční”. Basic pokémona můžeš vyložit z ruky rovnou na hrací pole, evolučního jen na příslušného basic pokémona, čímž docílíš evoluce u daného pokémona. Evoluční pokémoni jsou označeni typem “Stage 1” a “Stage 2”, což označuje stupeň vývinu. Každého pokémona můžeš evolvovat jen jednou za kolo.

Trenéři mají na tvé pokémony určitý efekt. Dělí se na Supporter, Item a Stadium. Ve zkratce ti karty trenérů umožňují různé výhody, případně měnit podmínky pro oba hráče. Supporter a Stadium lze hrát pouze jednu kartu za kolo, zatímco Item nesčetněkrát.

Zvláštní schopnosti mohou tví pokémoni získat díky kartám Energie. Těch můžeš mít v balíčku neomezené množství a jsou dále rozděleny podle symbolů a barev. Energii můžeš na svého pokémona použít jen jednou za kolo.

Jakmile dostaneš do ruky svou první pokémoní kartu, budeš pravděpodobně koukat se zamyšleným výrazem na všemožné nápisy, znaky a barvy. Ničeho se neboj, postupně všechno vysvětlíme.

Kromě typu pokémona (Basic, Evoluční, Stage 1, Stage 2) je u karty důležitým prvkem číslo určující životy. Dále to je typ potřebné energie, útok (kolik energie potřebuje pokémon pro útok) a abilita, která nespotřebovává energii. Klíčový je rovněž oddíl Weakness & Resistance, což uvádí výhody a nevýhody proti různým druhům pokémonů.

Začni například s Battle Deck balíčkem a herní podložkou v kompletní sadě Karty Pokémon TCG: Battle Academy 2022, díky které si můžeš užít hru s přáteli naplno.

Pojď hrát! Řekneme ti jak na to

Teď když máme prozkoumány karty, můžeme se vrhnout do samotné hry. V první řadě se určí, kdo z hráčů bude začínat jako první. Následně si všichni vytáhnou z balíčku sedm karet a vyloží na hrací pole prvního aktivního pokémona lícem dolů. Jestliže některý z hráčů nemá žádného aktivního pokémona k vyložení, vrátí do balíčku všechny své karty a vezme si sedm nových. V takovém případě si protihráči mohou vzít jednu kartu navíc. Po vyložení všech aktivních pokémonů si každý hráč vezme šest karet z horního balíčku, otočí je lícem dolů a položí na bok hracího pole. Pokaždé, když ti protihráč vyřadí tvého pokémona z boje, vezmeš si jednu z těchto karet. V momentě, kdy si vezmeš všech šest, znamená to, že jsi přišel už o šest pokémonů a prohráváš.

Hru tedy vyhraješ tak, že protihráčovi vyřadíš šest pokémonů. Samozřejmě existují další taktiky boje, díky kterým je možné vyhrát jiným způsobem. Pro začátek ti ovšem bude stačit tento základní postup.

Ano, zní to možná trochu složitě, ale časem si pravidla perfektně osvojíš. Nezapomeň mít pestrou škálu karet. Tak co, jsi připravený stát se trenérem pokémonů? Mrkni na naši nabídku pro hráče a sběratele Pokémon TCG, ze které si vybere každý!

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow