Vzácné Pokémon TCG karty

Už přes dvacet let si Pokémoni drží svou obrovskou popularitu. Co víc, dokonce ji zvyšují, a to napříč různými žánry. Ať už se jedná o videohry, mangu, nebo seriál, roztomilá zvířátka nás stále baví. Důkazem toho je právě Pokémon TCG, karetní hra, která se v současnosti těší velké oblibě. Nejde totiž jen o samotnou hru, o které jsme psali už dříve, ale o ony kartičky. Možná jste právě viděli video, kde youtuber otevírá balíčky Pokémon karet a chlubí se nově nalezenou milionovou kartou. 

Pokémon kartičky totiž vyhledávají i vášniví sběratelé a mnohdy neváhají za opravdu vzácné kousky zaplatit obrovské jmění. Vzácností se zde přitom nemyslí jejich raritnost, ale mnohdy i kosmetické vady, které se obyčejně na takových kartách nevyskytují. Jinak řečeno, pokud jste si zrovna koupili balíček Pokémon karet a u jedné z nich jste nalezli tiskovou chybu, rozhodně ji nezahazujte. Dřív nebo později může mít milionovou hodnotu.

Ano, zdá se to možná neuvěřitelné, ale je tomu skutečně tak. Zkuste se sami podívat na nějakou českou aukční stránku a zjistíte, že se zde nabízejí tito animovaní tvorečkové v řádech desetitisíců korun. To je ovšem jen zlomek toho, co lze nalézt v zahraničí. Že tomu nevěříte? Pojďme se tedy společně podívat na několik nejdražších Pokémon karet.

Vzácné Pokémon karty: Obsah

NO 2. Trainer Pokemon promo World Championship

Kromě různých tiskových chyb si svou cennost drží také karty vydané k různým událostem. Jednou takovou událostí bylo Pokémon Mistrovství světa v Kalifornii roku 2006. Pro výherce byly vyrobeny tři speciální karty kategorie Trenérů, přičemž po dlouhou dobu nebyla ani jedna z nich k nalezení. Až v roce 2021 se jedna karta úspěšně našla a na karetní aukci zprostředkované specializovanou společností na prodej a cenění sběratelských karet, PWCC, se vydražila za slušných 100 000 dolarů (okolo 2,3 milionu korun).

Neo Genesis Lugia-Holo

Klasický příklad toho, jak může tisková chyba a dostatek času radikálně proměnit hodnotu karty. Tato holo karta prezentuje vodního pokémona Lugia. Na první pohled se nezdá ničím výjimečná, ale opak je pravdou. Jedná se o vůbec první vydání z roku 2000 a podle PWCC je tato karta vzácná pro množství tiskových chyb. Dosud se našly pouze tři karty podobného charakteru, přičemž dvě z nich se už na aukci prodaly. První karta byla vydražená v roce 2020 za 50 tisíc dolarů, zatímco ta druhá o rok později už za 144 tisíc dolarů. Tomu se říká pořádný růst na ceně.

lugia holo

Autentický Blastoise

U tiskařských chyb ještě chvíli zůstaneme, protože u této karty z roku 1998 si nelze něčeho nevšimnout. Zatímco přední strana perfektně znázorňuje Blastoise, třetí evoluci pokémona Squirtle, ta druhá strana naopak nic. Nevšední chyba se vyskytla pouze u dvou karet, což jim ovšem na cennosti jenom přidává. Kdybyste tuto kartu ve svém balíčku tehdy našli, určitě by vás to nepotěšilo. Stačilo by ovšem počkat jen pár let a z bezcenné karty se stane synonymum pro peníze. Koneckonců, v roce 2021 byla jedna z těchto karet prodaná za 360 tisíc dolarů, tedy okolo 8,4 milionu korun.

blastoise

Charizard-holo

Až donedávna se jednalo o nejhodnotnější kartu na světě. Nejde přitom o jedinou dochovanou kartu z první edice roku 1999. Zatímco ostatní holo karty s Charizardem se prodávají v řádech desetitisíců dolarů, tato jediná karta se vydražila za neuvěřitelných 325 tisíc dolarů. V čem se tedy liší od svých karetních sourozenců? Ačkoliv jsou všechny s hodnocením 10, tedy ty nejvzácnější, pouze jediná z nich má malou vadu stínování, což jí právě dělá jedinečnou. Ještě čtyři roky zpátky přitom byla její hodnota oceněna na 50 tisíc dolarů. Inu vzácnost je skutečně cenná.

charizard holo

Pikachu-holo Illustrator

Další karta s hodnocením 10, byla tentokrát vydána v roce 1998 vítězům soutěže v kreslení pokémonů v Japonsku. Celkem bylo vydáno 40 karet, kdy vítězové získali svůj tiskový výtvor. Jedna z těchto karet se o několik let později stala nejdražší pokémon kartou na světě. Na svědomí to má americký youtuber a boxer Logan Paul, který kartu koupil za ohromných pět milionu dolarů, přesněji tedy za 5 275 000 dolarů (okolo 120 milionu korun). Tato transakce je skutečně obrovská a není proto divu, že se zapsala do Guinessovy knihy rekordů. K vidění byla tato karta během boxerského souboje v ringu WrestlerMania, kde ji Paul k údivu všech fanoušků nesl zavěšenou velkým zlatým řetězem na krku.

pikachuholo

Ano, pokémon karty dosáhly svou vzácností podobné hodnoty, jakou mají například některá umělecká díla. Každým dnem se přitom objevují další cenné karty, které se mohou prodat za nemalé peníze. Spousty zvláštních karet jsme přitom ani nezmínili, jako například speciální kartu s podobiznou a podpisem tehdejšího prezidenta The Pokémon Company Tsunekazu Ishihara vydraženou za čtvrt milionu dolarů. Zajímavá je také propagační karta k Tropickému turnaji Mega Battle konaném na Havaji v roce 1999, a vydražená o 21 let později za 150 tisíc dolarů. Takhle bychom mohli pokračovat ještě dlouho, neboť rozmanitost těchto karet skutečně nezná mezí.

A co ty? Neválí se ti doma na půdě krabička s Pokémon kartami z tvého mládí? Co takhle ji prozkoumat, třeba taky najdeš nějaký vzácný a hodnotný kousek.

Pokud si tuto karetní hru ale stále nehrál, doporučujeme začít co nejdříve! Jak se hra hraje a co všechno k tomu potřebuješ, najdeš v našem předchozím článku Karetní hra Pokémon TCGNebo se mrkni na naši nabídku pro hráče a sběratele Pokémon TCG, ze které si vybere každý!

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow