PlayStation VR2 - nová éra virtuální reality

Společnost Sony je už roky známá tím, že kromě standardních videoher se snaží herní zážitek posouvat ještě o kus dále. Vzpomenout tak můžeme z historie na specifické periferie, které vždy zásadně měnily zážitek ze hry. Už v roce 2003 to byla kamerka EyeToy. Ta umožňovala vychutnat si pohybové hry na konzoli PlayStation 2. Další evolucí byly pohybové ovladače PlayStation Move pro konzoli PlayStation 3, které následoval headset s virtuální realitou PlayStation VR.

PlayStation VR2: Obsah

Historie PlayStation VR

PlayStation VR vyšlo v roce 2016 pro konzoli PlayStation 4 a přineslo spoustu neuvěřitelných zážitků. Ty už nás totiž dokázaly přenést do samotné hry a stát se v podstatě součástí herního světa. Na svou dobu šlo o fascinující zařízení, a to i díky jeho ceně, která umožňovala širšímu spektru hráčů, aby si VR realitu mohli vychutnat ve svém obýváku.

PlayStation VR první generace přineslo kvalitní OLED displej o velikosti 5.7 palce, rozlišením 1080p a 3D audiem. Headset dokázal zpracovávat herní zážitek ze kompletního 360 stupňů. Nejpopulárnějšími hrami na PlayStation VR byly například Blood & Truth, Hitman 3, Firewall Zero Hour, Tetris Effect, Astro Bot Rescue Mission, Superhot VR, český Beat Saber nebo Resident Evil 7. Právě poslední zmíněný patří mezi skutečné skvosty, neboť šlo o plnohodnotnou příběhovou kampaň kompletně ve VR. Tento strašidelný kousek si za své ztvárnění vysloužil mnohé pocty a ocenění.

Do roku 2020 se prodalo přes 5 milionů kusů těchto zařízení. Společnost Sony novější data neuvádí, ale dá se očekávat, že se prodeje zpomalily díky nástupu konzole PlayStation 5 a naději hráčů, že se dočkáme kompletně nového zařízení.

Datum vydání a cena

A tak se skutečně stalo. PlayStation VR2 dorazilo na český trh 22. února 2023. Ceny jsou aktuálně pro český trh jsou stanoveny takto. V případě základní verze PSVR2 je cena nasazena na 14 990 Kč. V případě bundle s přibalenou hrou Horizon: Call of the Mountain půjde o cenovku 16 290 Kč.

Technické parametry

Oproti konzoli PlayStation 4 nabízí její nástupce PlayStation 5 mnohonásobně vyšší výkon. Na základě toho je přizpůsobena i technická specifikace headsetu. Ten nabídne hry až ve 4K rozlišení s podporou technologie HDR a obnovovací frekvencí 90 nebo 120 Hz. PlayStation VR2 nabídne dva OLED displeje s rozlišením 2000x2040 px. Displeje tak disponují o něco menším rozlišením než je v případě standardního 4K (3840x2160 px), ale tento faktor se objevuje i u konkurenčních headsetů. Zorné pole bude v rozmezí 110 stupňů, které navíc nabídne systém sledování pohybu očí. V praxi to znamená, že se bude vykreslovat obraz rychleji v oblastech, které jsou obsaženy ve vašem zorném poli. Díky tomu bude citelně lepší míření u stříleček a samotný pohled. Technologie je schopna rozpoznat mrknutí nebo průměr samotné zornice. K tomuto využití se ještě dostaneme, a to konkrétně u hry The Dark Pictures: Switchback VR.

Headset nabídne i nově použitou technologii Sense, kterou již vývojáři ze Sony využili u ovladače DualSense. PlayStation VR2 dokáže kombinovat haptickou odezvu, 3D zvuk (Tempest 3D AudioTech – přizpůsobuje se poloze a pohybům hlavy) a již zmíněné sledování pohybu očí. V případě, že kolem vás něco proletí, vybuchne nedaleko vás nebo se s vámi zrychlí vozidlo v němž jedete, tak poznáte dokonalost tohoto zařízení. Každý tento prvek budete vnímat a cítit. U PlayStation VR2 bude také nově použit speciální systém ventilace. Ten bude zabraňovat tomu, aby se nezamlčovaly čočky při hraní, což se stávalo u starší generace. Vylepšena je i ergonomie celého setu a jeho přizpůsobení na konkrétní velikost a tvar hlavy.

A pozor! Nyní přichází zásadní novinka oproti předchozí generaci. PlayStation VR2 už nepotřebuje dodatečnou PlayStation kameru. Lze ji případně využít navíc k tomu, abyste zaznamenali vaše hraní, ale něco nám říká, že to hojně využíváno nebude. Čtveřice kamer v headsetu a infračervený senzor budou sledovat váš pohyb a dokážou vás včas varovat před okolními předměty, stěnou či dalšími překážkami. Herní oblast si navíc budete moci manuálně upravovat v nastavení. PlayStation VR2 dokáže naskenovat své okolí a nabídne vám upravení samotné plochy, což vám umožní využít některá drobná zákoutí ve vašem obýváku navíc. Nechybí již vestavěný mikrofon pro pohodlnou komunikaci s dalšími hráči, vstup pro sluchátka a celé zařízení půjde s konzolí PlayStation 5 propojit jediným kabelem, a to USB-C variantou. Ačkoliv se snaží firma Sony najít způsob, jak do budoucna využít headset výhradně bezdrátově, tak zatím potvrzuje, že plné vytížení a potenciál tohoto zařízení dokážete naplno ocenit pouze s kabelovým připojením. Je však možné, že v budoucnu bude možnost zařízení zcela odpojit od kabeláže.

Ovladače Sense Controllers

Další novinkou u PlayStation VR2 jsou samotné ovladače. Sony dala vale ovladačům PlayStation Move a nahradila je novinkou, kterou nazývá PlayStation Sense Controllers. Nové ovladače připomínají kulovitý orb do nějž se vloží ruce a díky vhodně zvoleným tlačítkům umožňují maximální komfort při hraní. Oba ovladače jsou specificky určené k ovládání buďto levou či pravou rukou. Opět zde jsou využity technologie haptické odezvy a nechybí ani adaptivní triggery, které oceníme zejména u střelby nebo případně u závodních her.

Ovladače také poznají, kterým prstem se jich momentálně dotýkáte. Rovněž je detekován pohyb jednotlivých prstů, což dává autorům her k dispozici nové možnosti, jak tyto prvky případně využít v budoucích hrách a my už se na to neskutečně těšíme.

psvr-2-controllers

Zdroj: Sony Interactive Entertainment

Zpětná kompatibilita

Tady bohužel můžeme potvrdit to, čeho se někteří hráči obávali. Starší hry z předchozí generace PlayStation VR nebudou kompatibilní s novým zařízením. Navzdory očekávání se tak musíme v tuto chvíli omezit výhradně na nové kousky. Vývojáři tohoto hardwaru však dodávají, že lze starší hry z PlayStation VR poměrně snadno portovat na novější zařízení. Je tedy možné, že u některých hitovek (kupříkladu Resident Evil 7) se dočkáme portu či updatu, který hru dokáže převést na novější generaci.

Zatím je potvrzeno, že tyto upgrady nabídnou hry Pistol Whip a Zenith: The Last City. Nezbývá než doufat, že podobný krok udělá více vývojářů a přesune své starší oblíbené kousky na nové zařízení.

Očekávané hry

Jak se dá očekávat, tak společnost Sony skrze svá studia hodlá přinést co nejlepší herní zážitek a nabídne na startu skvělé herní tituly, které budou rovněž podpořeny i další produkcí. Pojďme se tedy podívat, jaké báječné kousky nás vůbec na PlayStation VR2 čekají.

Gran Turismo 7

Jedním z nejhranějších titulů pro PlayStation VR2 je i závodní hra Gran Turismo 7, které dokázalo již v původní verzi nabídnout téměř dokonalý jízdní zážitek. Budete si doslova užívat výhled z kokpitu každého ze stovek dostupných vozů. Nebudete ani ochuzeni o nefalšovaný pocit z jízdy, který se může měřit i s reálným pocitem skutečného závodění. Vše je vyvedeno do nejmenších detailů. Nenech si ujít parádní dojem z toho, když se kolem tebe strhne realistický závod se vším všudy.

Horizon Call of the Mountain

V minulém roce jsme se dočkali pokračování veleúspěšné série Horizon a nyní se do tohoto postapokalyptického světa vydáme znovu ve VR. V hlavní roli nebude Aloy, ale voják Ryas z carjaského Slunečního království, který bude muset odhalit záhadu jenž se týká strojů. Čekat vás budou nádherné pohledy do fantaskního světa, překonávání nástrah, mnoho bojů a tvorba nejrůznějších předmětů a zbraní.

The Dark Pictures: Switchback VR

Autoři této série už mají bohaté zkušenosti s hrou Until Dawn: Rush of Blood, která byla určena pro první generaci PlayStation VR. The Dark Pictures: Switchback VR využije lokací z první sezóny série The Dark Pictures (první 4 hry). Dostanete se tak na loď plnou duchů, budete se muset postavit démonům z Nové Anglie v 17. století, čeká vás boj proti upírům v hlubinách země a také budete muset utéct šílenému sériovému vrahovi. Velkou novinkou bude využití technologie, která odhalí vaše mrknutí. Dojde totiž na pasáže, kde budete nuceni vydržet nemrkat, jinak vás čeká nemilé a velmi děsivé překvapení.

Firewall Ultra

Firewall Ultra je zcela novou verzí původní hry Firewall: Zero Hour. Přináší tak zcela nové modely postav, kompletně nové mapy a neuvěřitelné oblasti, které poslouží jako novodobé bojiště. Hra také nabídne dedikované servery. Příběhově nám hra nabídne děj posunutý o pět let kupředu oproti prvnímu dějství.

Resident Evil Village

Jak už bylo v článku zmíněno, tak Resident Evil 7 byla jedna z nejoblíbenějších her na původním VR headsetu od PlayStation. Není divu, šlo totiž o čistou esenci strachu. Autoři z Capcomu se v tomto ohledu nenechají zahanbit ani s posledním dílem této série. Celý Resident Evil Village bude plně hratelný v headsetu PlayStation VR a bude to pořádná hororová jízda.

PlayStation VR2 slibuje skutečně mnohé, což si nesmí nechat ujít ti největší fanoušci konzole PlayStation. Nechte se pohltit dokonalými herními zážitky a užijte si s PlayStation VR2 maximální možnou zábavu už 22. února letošního roku!

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow