Nová éra DC Comics - Co nás čeká a nemine

Zatímco filmový a seriálový vesmír od Marvelu má pevně stanovené mantinely a směřování, tak u konkurenčního DC byla znatelná silná stagnace a problémy s koncepcí. Povětšinou jsme se sice dočkali nějakých pomrknutí na další filmy, ale bylo už delší dobu cítit, že DC Universe má velké problémy s vlastní identitou a celistvostí.

DC Comics: Gods and Monsters - Obsah

DC Comics: Gods and Monsters: Nutná změna

Pomyslným hřebíkem do rakve byl snímek Black Adam, který sliboval obrovské změny v DC univerzu a tak trochu nový start. Kvalita filmu však byla nevalná a bylo jasné, že vedení bude muset udělat zásadní kroky. K tomu došlo už tím, že se celého univerza chopili James Gunn a Peter Safran.

James Gunn je notoricky známý právě konkurenčnímu publiku, kdy vytvořil pro Marvel skvělé Strážce Galaxie. A před dvěma lety pro DC natočil film Sebevražedný oddíl či rok poté seriál Peacemaker. Peter Safran byl producentem posledních DC filmů jako Aquaman, Shazam nebo Sebevražedný oddíl. Na kontě však má i horory ze sérií V zajetí démonů, Annabelle nebo Sestra.

Tito dva pánové dostali maximální důvěru u vedení celého Warner Bros. a měli za úkol přijít s konceptem toho, jakým směrem se má budoucí DC Comics vlastně vydat. Oba autoři tak několik týdnů pracovali na novém konceptu celého DC světa. A právě nedávno došlo k celkovému představení.

Už na začátku můžeme potvrdit, že fanoušci Zacka Snydera a jeho komiksů budou zklamaní. Takzvaný SnyderVerse je totiž definitivně odepsaný a nemůžeme ani očekávat, že by se vrátily ve vetší míře postavy, které nám byly dosud představeny. Spíše, než pokračování Ligy Spravedlnosti nás tak čeká její jakýsi restart někdy v budoucnu.

jamesgunn

James Gunn (Zdroj: Small Screen)

DC Comics: Gods and Monsters: Projekty ze staré éry

Předtím, než se podíváme na novou éru DC, tak si ještě připomeneme, jaké filmy nás čekají dle starého konceptu. Jde o čtyři filmy, kdy tři z nich budou mít premiéru ještě letos. V březnu tak dorazí Shazam! Fury of the Gods (Hněv bohů). Během června dorazí The Flash s velmi problematickým Ezrou Millerem, který by si zřejmě i bez těchto změn už v dalším projektu nezahrál.

Má to být právě The Flash, který dle zákulisních informací takzvaně restartuje celý DC Universe. V sprnu se pak do kin podívá ještě Blue Beetle. Posledním filmem, jenž se bude trochu držet staré osnovy, respektive v něm zůstane jeho původní herec je druhý Aquaman s Jasonem Momoou s názvem Aquaman and the Lost Kingdom. Prvotní zvěsti dokonce naznačovali, že by si měl v budoucnu zahrát zabijáka Loba, ale nyní to bylo dementováno s tím, že zůstává v roli Aquamana.

Následující roky DC budou vypadat následovně. James Gunn a Peter Safran si následující éru v horizontu několika let představují jako první kapitolu nového konceptu, kterým je rozsáhlý multivesmír. První kapitola tak ponese název Gods and Monsters (Bohové a monstra). Nicméně v rámci multivesmíru se chtějí věnovat spíše jedinému z možných vesmírů s tím, že občas vzniknou speciální odbočky.

Odbočkami je myšlen kupříkladu Batman od Matta Reevese nebo Joker od Todda Phillipse. Víme, že oba filmy čeká pokračování. Batman: Part II má dokonce stanovené datum vydání, a to 3. října 2025. Druhý Joker (Joker: Folie à deux) se již začal také natáčet, ale přesné datum vydání zatím není stanoveno. Víme však, že dorazí v příštím roce. Nově byl také představen seriál The Penguin, který dorazí letos. Tyto projekty budou spadat do takzvaného DC Elseworlds.

První kapitola nového DC Comics s názvem Bohové a Monstra bude obsahovat více než 10 projektů. James Gunn slibuje, že půjde o velké propojení nejen hraných filmů, ale také animovaných projektů, a dokonce i videoher. Podle všeho by se tak v animovaných projektech měli objevovat postavy ve stejném provedení a totéž platí i pro budoucí videohry.

Gunn vůbec nezastírá, že svým stylem bude nové DC připomínat univerzum od Marvelu. Dle jeho slov ale budou projekty DC více propojeny mezi sebou napříč veškerou popkulturou. Zatím si na tento ambiciózní výsledek musíme několik let počkat, než bude jasné, jak přesně to s kontinuitou bylo vlastně zamýšleno.

DC Comics: Gods and Monsters: Představené projekty

První série, na kterou se fanoušci DC mohou těšit v rámci nové éry je Creature Commandos. Jde o plně animovaný seriál, který je nyní ve výrobě. První řada bude mít 7 epizod a objeví se na HBO Max. První řada je již kompletně napsaná. Do animovaných sérií se tvůrci budou snažit dosadit herce, kteří zvládnou své postavy poté ztvárnit i v reálných adaptacích.

Creature Commandos je tým antihrdinů, který operuje v období druhé světové války. Objevily se poprvé v roce 1980. S největší pravděpodobností se dočkáme sestavy v podobě Ricka Flagga seniora, doktorky Niny Mazursky – kříženec mořské nestvůry a mořské víly, Doctora Phophoruse – využívá radiaci a rád se utkává také s Batmanem, nebudou chybět ani manželé Frankensteinovi. V týmu se objeví ještě G.I. Robot a také potvora Weasel, která se představila už v Sebevražedném oddílu.

creaturecommandos

Creature Commandos (Zdroj: DC Comics)

Dalším projektem je Waller. Seriál bude hraný a zaměří se na postavu Amandy Wallerové, která je známá napříč universem DC jako ta, která vyjednává a operuje s hrdiny a padouchy. Seriál se objeví na HBO Max a v hlavní roli se opět objeví Viola Davis. Děj nebyl blíže specifikován, ale bude se odehrávat mezi první a druhou řadou seriálu Peacemaker.

waller

Amanda Waller (Zdroj: DC Comics)

Prvním plnohodnotným filmem od DC Universe v nové éře bude Superman: Legacy. Vrátí se tak Muž z oceli alias Superman. Jak už díky jiným zvěstem a zprávám víme, tak navzdory potitulkové scéně v Black Adamovi se v roli již neobjeví Henry Cavill. Nepůjde však o čistý restart. Uvidíme tu Supermana, který se sebou bojuje vnitřně a snaží se do světa přinášet pravdu, laskavost a spravedlnost, a to i přesto, že se to ve světě již nenosí.

Film píše samotný James Gunn a zřejmě bude i v roli režiséra. Premiéra je naplánovaná na 11. července 2025. Zatím není vůbec jasné, kdo bude v hlavní roli Supermana, ale dá se očekávat, že do konce roku by mělo být jasno.

Dalším seriálem bude projekt Lanterns. V seriálu se objeví postavy Hala Jordana a Johna Stewarta. Jedná se o dva nejoblíbenější Green Lanterny, kteří se budou muset postavit velkému hororovému tajemství. Lanterns je samotnými autory přirovnáván dokonce ke kultovnímu seriálu True Detective (Temný případ).

Dalším plnohodnotným filmem bude tým The Autority. Sám James Gunn jej považuje za srdcový projekt a hodlá nám v něm představit partu skutečných hrdinů, kteří se však neštítí k dosažení svých cílů i zabíjet. Mohli bychom je tak přirovnat například ke snímku The Watchmen. The Authority budou velmi mocní a nebudou se bát bojovat i s největšími špičkami světa, pokud to bude potřeba.

theautority

The Authority (Zdroj: Den of Geek)

Zajímavým seriálem bude Paradise Lost, který je připravován pro HBO Max. Půjde o zrod samotných amazonek z nichž později vzešla Wonder Woman. Uvidíme tedy společnost, kde vládnou pouze ženy a mělo by jít typově o seriál ve stylu Game of Thrones (Hra o trůny). Seriál bude plný intrik a machinací.

Dalším filmem bude The Brave and the Bold, kde budeme sledovat osud Damiana Waynea. Půjde o syna samotného Batmana, který se jím rovněž stane. V roli se pochopitelně neobjeví Ben Affleck ani Robert Pattinson. Nicméně se dost mluví o tom, že Ben Affleck by mohl dostat režii některého z DC projektů a který by mu měl být bližší než právě tento?

Film bude vycházet z příběhů Granta Morrisona. Damian Wayne je v něm vychován Ligou stínů, jako vrah. Uvidíme tedy Batmana z úplně jiného světla, než jsme dosud byli zvyklí.

Poměrně zábavným projektem by mohl být Booster Gold. Hlavní hrdina tohoto seriálu bude obyčejný člověk z budoucnosti, který se za pomoci technologií přenese do minulosti a zde si pak hraje na superhrdinu. Předpokládá se, že půjde o čistou komedii. Booster Gold je mezi fanoušky DC poměrně dost oblíbený a v tomto případě půjde o hraný seriál.

Dalším velkým filmem bude Supergirl: Woman of Tomorrow. Tento hraný kousek bude vycházet z příběhů Toma Kinga. Zaměří se na dívku jménem Kara El, která přežila zkázu Kryptonu díky tomu, že žila na kousku této planety, jež se odtrhnul od zbytku. Viděla tak zmar a zkázu na vlastní oči a její příběh bude mnohem temnější a drsnější, než tomu bylo u Kal Ela alias Supermana.

Posledním představeným projektem, který se zatím vešel do první kapitoly nového DC je Swamp Thing (Bažináč). Půjde o zcela hororový snímek, který nám představí původ této bytosti. Před 3 lety se tato bytost představila v seriálu, ale z podivných důvodů byl projekt zrušen a nyní tedy uvidíme Bažináče znovu.

swampthing

 Swamp Thing (Zdroj: Den of Geek)

Toto je tedy prozatimní první kapitola nového DC s podnázvem Gods and Monsters (Bohové a Monstra). James Gunn a Peter Safran dodávají, že ještě není odhaleno úplně všechno a v rámci první kapitoly bude ještě pár představení. Uvidíme tedy, co si pro nás DC do budoucna přichystalo.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow