Nejprodávanější a nejvýdělečnější hry všech dob

V průběhu let vyšlo pro herní konzole skutečně obrovské množství videoher. Určitě tě ale zajímá, ze kterých mají autoři největší profit, neboť se jedná o ty nejprodávanější hry na trhu. V žebříčku uvádíme tituly, které se běžně prodávají, a naopak jsme vyřadili ty, které lze stáhnout zdarma a následně dokupovat mikrotransakcemi nový obsah.
Které herní tituly a série jsou tedy těmi nejprodávanějšími a zároveň nejvýdělečnějšími v celé historii videoher?

9. Red Dead Redemption 2

43 milionů prodaných kopií

Red Dead Redemption 2 je prequelem k původnímu titulu, který vyšel v roce 2010. Příběh Arthura Morgana hráče velmi zaujal, a navíc hra nabídla doslova skvostný open-world. Zcela upřímně si troufáme tvrdit, že lepší westernová hra dosud neexistuje a rozhodně tak vyhlížíme třetí díl.

Red Dead Redemption 2 dokázalo od svého vydání v roce 2018 prodat přes 43 milionů kopií a stále patří mezi nejžádanější herní tituly vůbec.

8. Pokémon Red / Green / Blue / Yellow

47 milionů prodaných kopií

Pokémon tituly byly vždy velmi populární, ale nejpopulárnějšími se staly hity Red, Green, Blue a Yellow. Tyto hry uspěly i kvůli velké oblíbenosti konzolí Game Boy. Prodalo se neuvěřitelných 47 milionů kopií a herní nadšenci tyto hry hrají dodnes.
Úkolem hráče bylo vydat se na velkou výpravu světem Pokémonů a porazit nepřátele a zároveň získat hodnotné Pokémony do své sbírky.

7. Wii Fit / Plus

44 milionů prodaných kopií

Podobně jako tomu bylo u Wii Sports série, tak i Wii Fit zaznamenal obrovský úspěch. Jedná se o sérii herních titulů, které lze využít ke zpevnění těla, redukci váhy a k ideálnímu cvičení. Neuvěřitelných 44 milionů prodaných kusů jasně dokazuje fakt, že tento titul nevyhledávali pouze hráči, ale i lidé, kteří chtěli udělat něco pro své zdraví.

6. Mario Kart 8 / Deluxe

51 milionů prodaných kopií

Mario_Kart_8_Logo

Mario Kart 8 původně vyšel na nepříliš úspěšnou konzoli Nintendo Wii U. Tehdy se prodalo přes 8 milionů kopií a hra byla velmi chválena i v recenzích. Navíc to znamenalo, že pouhých 5 milionů zbylých majitelům Nintenda Wii U si hru nepořídilo. Toho Nintendo využilo a původní hru z roku 2014 přepracovalo pro Nintendo Switch ve verzi Deluxe.

Jedná se o jednu z nejpopulárnějších her na Nintendo Switch. Mario Kart 8 Deluxe dokázalo prodat neuvěřitelných 43 milionů kopií. Jedná se o skvělou zábavu pro více hráčů, kdy je úkolem dojet první a přitom se snažit zneškodnit své soupeře.

5. Super Mario Bros.

58 milionů prodaných kopií

Super Mario Bros. z roku 1985 je občas mylně označován za prvního Maria. Jde však o nástupce hry Mario Bros. z roku 1983. Hráč může v této hře převzít kontrolu na Mariem či v případě kooperativního hraní také nad Luigim. Oba bratři spolu putují napříč Houbovým královstvím, aby zachránili princeznu Peach před Bowserem. Hratelnost Maria je tak jednoduchá, avšak lpí na opatrném a dobře načasovaném postupu vpřed. Do dnešního dne se prodalo více než 58 milionů kopií.

4. Wii Sports

83 milionů prodaných kopií

Nintendo v 80. letech naprosto dominovalo hernímu trhu, nicméně od 90. let minulého století se zrodila konkurence v podobě Sony a od nového tisíciletí také Microsoftu. Bylo tedy třeba přijít s novým a zcela neotřelým konceptem videoher. Nintendu se tento plán podařil. V roce 2006 vypustilo na trh konzoli Nintendo Wii, která se výkonově nemohla rovnat s PS3 a X360, ale nabídla úžasnou formu zábavy díky pohybovému senzoru a ovladačům.
Nintendo tak vytvořilo i ikonické hry pro tuto platformu. Prodalo se přes 83 milionů kopií hry Wii Sports, která byla perfektní zábavou nejen pro jedince, ale zejména pro rodiny s dětmi či partu přátel.
PlayerUnknown’s Battlegrounds – 75 milionů

Elitní pětku nejprodávanějších her historie uzavírá PlayerUnknown’s Battlegrounds. Hra vyšla teprve v roce 2017, ale i přesto už má na kontě přes 75 milionů prodaných kopií. Za hrou stojí studio PUBG, které pochází z Jižní Koreji. Hra je určena až pro 100 hráčů na jedné mapě, přičemž úkolem je zůstat na mapě jako poslední ze všech.

3. Tetris

150 milionů prodaných kopií

Tetris je mnohdy označován za druhou nejprodávanější hru, ale je potřeba rozlišit fakt, že existuje mnoho verzí a nelze na 100 % ověřit skutečně prodaný počet kusů. Pohybuje se však okolo 150 až 160 milionů prodaných verzí. Tetris je rovněž nestarší hrou v tomto žebříčku. Vyšla již v roce 1984.

Tvůrcem hry je ruský softwarový inženýr Alexej Pajitnov. Tetris vznikl poměrně náhodou, neboť primárně se jednalo o testovací program. Ten se však stal velmi populárním mezi jeho kolegy, a nakonec byl vyvinut přímo v Tetris. Jednoduché skládání geometrických tvarů v omezeném časovém limitu hrál téměř každý a dodnes se prodávají a tvoří další verze.

2. Grand Theft Auto V

160 milionů prodaných kopií

Grand Theft Auto V je zkrátka fenomén. Hra původně vyšla ještě pro konzole PlayStation 3 a Xbox 360. V průběhu let jsme se dočkali jejího vydání na dalších platformách a nyní také pro konzole PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Celkově se prodalo přes 160 milionů kopií a hra se prodává a hraje stále velmi aktivně.

Grand Theft Auto V vyšlo v roce 2013 a jeho popularita výrazně neklesá. Naopak s novými verzemi a vylepšeným Grand Theft Auto Online jej hrají stále miliony hráčů. Dá se předpokládat, že s vydáním next-gen verzí naroste počet prodaných kopií.

1. Minecraft

238 milionů prodaných kopií

Většina velkých studií a vydavatelů se snaží hráčům nabídnout tu nejlepší grafickou stránku s běžným herním obsahem, ale pak jsou tu menší projekty, které nabízí horší grafické ztvárnění a skvělou hratelnost. Minecraft prokázal, že grafika není u her to hlavní. Hra vyšla v roce 2011 a do dnešního dne se prodalo přes 238 milionů kopií.

Za Minecraftem stojí studio Mojang, které se uskupilo v roce 2009 a dva roky poté vydalo svůj velký hit, který v průběhu let nabral na síle. Minecraft je unikátní také tím, že nemá žádný cíl a nelze jej dohrát. Hráči tak zkrátka staví své výtvory a bojují ve hře o přežití.

Nejprodávanější herní série

LEGO – 200 milionů

Zahrnuje velké portfolio titulů, v nichž figurují Indiana Jones, Batman, Avengers, Harry Potter, Hobbit a Star Wars.

Wii – 202 milionů

Započteny jsou všechny tituly s označením Wii. Jedná se o populární sérii videoher, která doprovázela veleúspěšnou konzoli od Nintenda.

Minecraft – 238 milionů

Minecraftu stačí pouze jeden hlavní produkt a s ním tvoří, jak nejprodávanější hru vůbec, tak i 8. nejprodávanější herní franšízu.

FIFA - 325 milionů

Zahrnuje veškeré tituly, které vyšly pod hlavičkou FIFA a EA Sports.

Grand Theft Auto – 370 milionů

Veškeré tituly, které kdy vyšly v sérii Grand Theft Auto. Zde se předpokládá ještě velký růst.

Super Mario – 388 milionů

Jedná se o tituly, které spadají pouze pod název Super Mario. I tak se jedná o solidní počty.

Call of Duty – 400 milionů

Veškeré tituly, které vyšly ve válečné sérii Call of Duty.

Pokémon – 406 milionů

Součet všech titulů nesoucí název Pokémon.

Tetris – 495 milionů

Zahrnuje veškeré prodeje fyzických kopií a rovněž i nákup digitálních kopií pro mobily a další zařízení.

Mario – 774 milionů

Celkový součet všech her a franšíz v nichž se Mario objevil.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow