Roblox, aneb tohle je víc než jen hra

Titul, který doslova uchvátil svět. Ačkoliv nemá tak masivní propagaci jako například Fortnite nebo Minecraft, tak jej hrají miliony hráčů po celém světě. Jde o Roblox. Tato kreativní hra ti umožňuje naprosto nevídané věci a není tedy divu, že už v roce 2020 vydělala neuvěřitelných 924 milionů dolarů. Pojďme se tedy podívat, co je vůbec Roblox zač a proč jej začít hrát.

Roblox - Obsah

O čem je a čím je tak populární?

Už několikrát jsme tu měli pokusy o to, že se hra snaží stát zároveň vývojářskou platformou, a to přímo pro samotné hráče. Vzpomeňme třeba na nádherný titul Dreams pro PlayStation 4 či již zmíněný Minecraft. Je však velmi náročné vytvořit takto komplexní titul, aby byl snadno uchopitelný i pro nováčky a laiky a zároveň nabídl kopu zábavy.

Roblox je tak spíše platformou než samotnou hrou, která dokáže tvořit vlastní menší nebo větší hry. Je tedy pouze na tobě a tvých schopnostech, co dokážeš v Robloxu stvořit. Možností je skutečně mnoho a tvé výtvory lze sdílet v komunitě, ať už zdarma nebo za poplatek.

Titul není omezen žádným žánrem, takže je úplně jedno, zda začneš tvořit střílečku, strategii, závody, horor nebo jakousi variaci na GTA. Kromě toho Roblox nabízí i možnost interakcí a komunikace mezi jednotlivými hráči. Nechybí totiž řada online prvků, čímž je možnost hry vytvořit i pro více hráčů a zažít tak doslova nevídaná dobrodružství pod vlastní taktovkou. To zní super, že?

Na Roblox lze nahlížet i na jakousi sociální platformu. Kromě tvorby jednotlivých her se tu totiž hráči také schází a tráví tu volný čas pomocí svých avatarů. Asi tak trochu tušíme, kde se tedy Mark Zuckerberg inspiroval pro svou vizi Metaverse. Roblox je unikátní tím, že přes něj lze vytvářet i jednoduché události a jakoby je prožít s ostatními. Není tedy divu, že platforma zaznamenala obrovský růst zejména v době pandemii covidu, kdy hráči zasedli a začali tvořit.

Kromě samotných her tu tak trávili spoustu času, kdy například slavili narozeniny nebo si jen tak vyšli do virtuálního parku na pokec. O to překvapivější je pak zjištění, že Roblox je k dispozici už od roku 2006 a nejde tedy o žádnou novinku na videoherním trhu.

Popularita této hry je doslova neuvěřitelná. Roblox totiž díky pandemii zvýšil počet hráčů o 85 %. Poté se mu během května minulého roku podařilo překonat hranici 200 milionů uživatelů. V té době se navíc denně připojovalo rekordních 43 milionů hráčů za pouhý jeden den. V Robloxu najdeš už více než 40 milionů vytvořených her. Pravdou je, že drtivá většina nestojí za povšimnutí, neboť se jedná spíše o pokusy.

Jenže Roblox má i své veleúspěšné uživatele. Ti si totiž dokážou vydělat solidní peníze.  Za rok 2020 si přes 1200 z nich vydělalo více než 10 tisíc dolarů. Pak je tu dokonce skupinka 300 hráčů, kteří si přišli na více než 100 tisíc dolarů. Pochopitelně nejvíce si slávu Robloxu užívá jeho tvůrce David Baszucki. Příjmy Robloxu se v roce 2020 dostaly na 924 milionů dolarů (cca 20 miliard Kč). Roblox se postupně dostal až na burzu, coby Roblox Corporation. Hodnota společnosti byla před rokem na 30 miliardách dolarů (cca 640 miliard Kč). Dost se tedy ukazuje, že stačí přijít se správnou myšlenkou a herní historie se pak píše doslova sama.

Platformy a jeho historie

Roblox vyšel původně v již zmíněném roce 2006 a postupně si tak šlapal svou cestičku. Hra vyšla tehdy jen pro PC platformu a postupem času se dostala i na další zařízení. Momentálně ji lze využívat také na konzolích Xbox, Androidu a iOS. PlayStation verze zatím nejsou k dispozici a není úplně jasné, kdy a zda dorazí. Uživatelé to tak dočasně řeší pomocí internetového prohlížeče, v němž se připojí skrze online klienta. Jde však o poněkud krkolomné řešení, nicméně zatím jediné pro tyto konzole.

Titul je zcela cross-platformní, což znamená, že není problém si zahrát s kamarádem i když máš Xbox a on například Android. Hra je napříč platformami propojená. Doufejme tedy, že tvůrci nepřehlíží konzole PlayStation záměrně a dočkáme se také na těchto zařízeních.

Pochopitelně se titul nemůže graficky měřit s aktuálními hity, neboť se na něm zkrátka podepsal zub času, ale rozhodně stojí za vyzkoušení. Mnohdy totiž překvapí tím, co vše v něm už vzniklo. Hratelnost hry není kdovíjak výjimečná, ale dobře zabaví a záleží pochopitelně na tvojí kreativitě nebo případně na kreativitě ostatních hráčů. Ruku na srdce, ty nejlepší projekty jsou zkrátka jen jakési kopie známých sérií a značek.

Zdroj: Roblox.com

Hra jako edukativní nástroj i výdělek

Roblox je však úchvatný nástroj zejména pro mladší publikum. To se v něm naučí základy tvorby, modelování a lehkého programování. Nezůstává však jen u toho. Hra je zajímavým nástrojem k tomu, jak starším dětem vysvětlit případnou hodnotu peněz. Titul má totiž vlastní ekonomiku a svou herní měnu. Za reálné peníze lze dokupovat různé kosmetické doplňky či kupovat jednotlivé hry od tvůrců. Reálné peníze se zde změní v Robuxy, které pak ve hře utrácíš nebo je můžeš získat za publikované návrhy. Konkrétně 100 Robuxů vyjde na cca 23 Kč. V rámci Robloxu je několik hráčů, kteří si svými nápady a výtvory dokážou vydělat solidní peníze, ale opravdu jich moc není.

Je však potřeba zmínit, že autoři obsahu dostanou pouze 30 % příjmů z jejich vytvořených děl. Roblox si tak vysloužil určitou kritiku, neboť primárně cílí na menší a nezletilé děti. Některé názory to tak berou jako nepřístojné vykořisťování. Bohužel tento neduh se občas v herním průmyslu vyskytuje a je pochopitelně náročnější udržet malé dítě na uzdě s utrácením případných financí za herní nákupy. Oněch 70 % příjmů si pak mezi sebe rozdělují společnosti Apple, Microsoft a Google a samotný Roblox. Samotní vývojáři pak mají celých 50 % ze zisku. Je však pravdou, že vývojáři svou platformu poskytují v základu zcela zdarma, takže kritika je spíše etického původu.

Je potřeba říci, že Roblox znatelně zapracoval na svém zabezpečení. Nebylo totiž vůbec výjimečné, pokud některé děti byly vystaveny nevhodným zprávám či dalším nepatřičným aktivitám skrze tuto platformu. Nyní je možné nastavit rodičovský zámek a určit k jakým hrám mají mít děti přístup. Pozor také případně na různé generátory Robuxů. Jedná se samozřejmě o podvody, kdy po kliknutí na příslušný odkaz může být zaděláno na nejrůznější potíže.

Zajímavosti a merch

Poměrně zajímavou kauzou je zvukový efekt „oof“. Tvůrci totiž využili jistého zvuku ze hry Messiah (2000). Ten se ozval pokaždé, když tvá postavička zemřela. Jenže v listopadu roku 2020 byl nahrazen jiným zvukem. Stalo se tak poté, co se ozval videoherní skladatel Tommy Tallarico a nárokoval si práva na jím vytvořenou nahrávku. Roblox nakonec souhlasil s tím, že nahrávku ze hry stáhne. Nicméně poté došlo na dohodu, že na tržišti hry je nadále možné si zvuk zakoupit za 1 dolar. Obě strany tak našli příjemný konsenzus.

Titul využil své popularity včas a v roce 2017 uzavřel spolupráci s výrobcem hraček Jazwares, který začal na základě licence vyrábět minifigurky, které vypadají jako panáčci ve hře. Ty se podobají tomu, co známe od společnosti LEGO. Také mají klouby a pohyblivé končetiny, jen jsou přibližně dvakrát větší, než je tomu u slavné dánské stavebnice. V roce 2019 dorazila na trh nová verze hraček, a to Roblox Desktop. V minulém roce se pak objevila populární desková hra Monopoly s motivem Robloxu a rovněž zbraně od společnosti Nerf.

Nejlepší a nejúspěšnější hry od uživatelů

Pojďme se v závěru podívat na to, které hry rozhodně musíš v Robloxu vyzkoušet. Tyto tituly jsou totiž nejpopulárnějšími na celé platformě a hrají je skutečně miliony hráčů z celého světa.

MeepCity (2016)

MeepCity uvádíme jako první, neboť šlo také o vůbec první hru, která byla na Robloxu postavená. Titul ve své podstatě nabízí podobnou hratelnost jako enormně populární série Grand Theft Auto. Nechybí tak spousta různorodých aktivit a miniher a rovněž je tu obrovský prostor pro komunikaci hráčů mezi sebou. MeepCity bylo vůbec první, které se dostalo přes metu 1 miliardy spuštění na Robloxu. Tato meta padla v roce 2018.

Adopt Me! (2017)

Jednou z velmi populárních her na Robloxu je také Adopt Me! V roce 2020 došlo k tomu, že ji hrálo přes milion hráčů najednou. V květnu 2021 už se dostala na 22,8 miliardy spuštění. Ve hře jde o to, že se zde staráš o různé druhy zvířat. Tvým úkolem bude je krmit, postarat se o ně i v dalších oblastech, trénovat je nebo soutěžit s nimi proti ostatním. Navíc je tu možnost s mazlíčky obchodovat napříč mezi jednotlivými hráči.

Tower of Hell (2018)

Tower of Hell sází na jednoduchý, ale jasný koncept. Hráč se musí dostat na vrcholek věže, aniž by spadl dolů. Věž se však náhodně generuje a každý výstup je naprosto jiný. Nenajdeš tu žádný checkpoint ani žádnou významnou pomoc při tvém šplhání. Kromě toho, že budeš mít potíže se nahoru vůbec dostat, tak ani ostatní hráči ti nedarují nic zadarmo.

Jailbreak (2017)

Za zmínku pak stojí rozhodně hra Jailbreak. Ne, nejedná se o prolomení tvého iPhonu, ale o útěk z vězení, který se dost podobá stejnojmennému seriálu z roku 2005. Vybereš si, jestli budeš zločincem na útěku nebo policistou, který se jej pokusí chytit. Ve hře je mnoho chytrých způsobů, jak se dostat ven a rovněž, jak zadržet utečence. Ačkoliv je Jailbreak teprve v betaverzi, tak patří mezi nejoblíbenější hry na Robloxu.

Je překvapivé, že Roblox i přes svou velkou popularitu není tak masově znám. A rozhodně je to velká škoda, tato hra má rozhodně co nabídnout a rozhodně stojí za to jí dát šanci. Registraci a klienta ke spuštění nalezneš na oficiálních stránkách.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow