Funko POP! - Úvod do sběratelství

Funko Pop sběratelství

Funko POP! (Zdroj: toynk.com)

Sběratelství získává v dnešní době obrovskou popularitu. A není se čemu divit. Vedle oblíbených Pokémon karet a Hot Wheels autíček berou vášniví sběratelé útokem také Funko POP! figurky. Ale proč? Na to existuje jednoduchá odpověď. Těchto plastových panáčků s velkou hlavou existuje obrovská škála a pro každého se najde jeho oblíbený hrdina či známá osobnost. Od filmových, přes videoherní, až po rockové hvězdy. Některé svítí ve tmě, jiné jsou svým povrchem příjemné na dotek. Oproti ostatním sběratelským zaměřením, jsou Funko POP! postavičky často cenově dostupnější.

Funko POP! - Obsah

Funko POP! - Hodnota figurek

Samozřejmě, že se najdou i speciální kousky, které svou hodnotou dosahují řádu několika desetitisíců, až stovek tisíců. Příkladem může být figurka Alex DeLarge z filmu Mechanický pomeranč, která se svou vzácností vyšplhala až na částku 300 tisíc korun. Jedná se ovšem o jeden případ z mnoha a u většiny Funko POP! figurek ten pravý čas teprve přijde. Sběratelé předpokládají, že některé figurky získají svou finanční hodnotu až za 10-20 let. A právě proto je teď ten nejlepší čas, kdy začít sbírat Funko POP! figurky. Jenže kde začít? Na jaké edice se zaměřit a v čem jsou unikátní? Pojď se na to s námi podívat, postupně ti tohle téma odkryjeme!

Funko POP! figurka Alex DeLarge z filmu Mechanický pomeranč

Funko POP! figurka Alex DeLarge z filmu Mechanický pomeranč (Zdroj: Hobby DB

Funko POP! - Co začít sbírat?

Funko POP! postaviček existuje obrovské množství. Mnoho sběratelů se zaměřuje jen na určitou sérii. Mezi největší patří například série Movies, Animation, Games, Heroes, Television nebo Rocks, jejiž předlohou jsou hvězdy hudební scény. Pokud jsi fanda do sportu mohou být v tvém hledáčku popky sportovců ze sérií Football, Hockey, Basketball, Tennis, WWE, UFC nebo třeba NFL.

Sběratelé se také zaměřují na popkulturní značky - mezi nejoblíbenější patří Marvel, Harry Potter, Star Wars, Naruto, Pokémon nebo Stranger Things. Pokud bys například chtěl sbírat jen Funko POP! figurky ze seriálu Stranger Things, udělej si na poličce místo pro minimálně 136 postaviček. Říkáme minimálně, protože každý rok vycházejí další a další figurky v nových vydáních či edicích.

Zajímavé pro sběratele jsou také figurky ze série Funko POP! With Purpose, která spadá pod iniciativu Funko Cares, kterou společnost založila v roce 2018. Vydání těchto figurek je spojeno s podporou vybrané neziskové organizace, např. Breast Cancer Research Foundation, zabývající se výzkumem rakoviny prsu, projekt It Gets Better, podoporující LGBTQ+ komunitu nebo nadace Make-A-Wish Foundation, která pomáhá plnit přání dětí s vážným onemocněním.

Funko POP! With Purpose Make-A-Wish Collection

Funko POP! With Purpose Make-A-Wish Collection (Zdroj: Funko.com)

Co je ovšem v hledáčku každého sběratele, jsou Funko POP! figurky se samolepkou na krabičce. Pokud uvidíš na obalu takové Funko POP! postavičky samolepku, narazil si na skutečně hodnotnou verzi.

Samolepek je více a každá znamená něco jiného. Pro začátečníka tak může být obtížné se v nich zpočátku zorientovat a snadno se v jejich rozdílech ztratit. Neměj ale žádný strach, protože ti jednotlivé samolepky u Funko POP! figurek představíme a vysvětlíme, v čem se skrývá jejich kouzlo. Jdeme na to!

Funko POP! - Limited Chase Edition

Pokud má Funko POP! postavička samolepku Limited Chase Edition, znamená to, že se jedná o vzácnější kus než ostatní Funko POP! figurky stejné postavy. Také se mírně liší svým vzhledem. Porovnej například následující Funko POP! figurky Captain Marvel. Jedná se o stejné figurky, což můžeš vidět díky pořadovému číslu dané kategorie v pravém horním rohu. V Chase edici ovšem Captain Marvel nosí helmu.

Funko POP! Captain Marvel Limited Chase Edition

Funko POP! Captain Marvel Limited Chase Edition

Právě Limited Chase Edice je mezi sběrateli hojně vyhledávána. Podobně jsou na tom Funko POP! figurky, které jsou označeny stříbrnou samolepkou Special Edition. Takové figurky totiž byly exkluzivitou pro americké prodejce, ale byly zpřístupněné i pro ostatní obchody mimo Spojené státy. Jelikož by tyto Funko POP! figurky bylo jinak obtížné sehnat, jedná se u nás o vcelku žádané kousky.

Funko POP! - GITD a Black Light

Velmi povedené jsou Funko POP! postavičky, které jsou označené nálepkou Glows in the Dark a Black Light. Jak už ti asi název napovídá, obě tyto edice svítí ve tmě. To z nich dělá skvělé sběratelské kousky, které si chce každý sběratel vystavit na poličce. Mezi edicemi ovšem existují jisté rozdíly.

Funko POP! figurky s Glows in the Dark nálepkou obsahují fosforeskující barvu. Stačí je tedy vystavit přímému světlu ze slunce nebo žárovky, a ve tmě budou zářit i několik hodin. U některých těchto Funko POP! postaviček může svítit jenom část figurky. Skvělým příkladem je GITD Funko POP! figurka Sasuke Uchiha, u které svítí jen oči a raikiri.

Funko POP! Sasuke Uchiha Glow in the Dark

Funko POP! Sasuke Uchiha GITD

Oproti Glow in the Dark jsou Funko POP! figurky z edice Black Light ještě o trochu zábavnější. Mají zářivé a velmi křiklavé barvy, které připomínají neonová světla. Figurky totiž obsahují fluorescenční barvu, která absorbuje neviditelné UV záření a odráží ho ve viditelném spektru. Zjednodušeně řečeno, u Black Light Funko POP! postaviček nemusíš čekat, až ti světlo figurky dostatečně nasvítí, ale můžeš rovnou obdivovat světelné představení své sbírky. 

 Funko POP! Black Light Marvel

Funko POP! Black Light Marvel (Zdroj: hotstuff4geeks.com)

Funko POP! - Flocked

Další velice zajímavou edicí jsou Funko POP! figurky označené samolepkou Flocked. Na první pohled sice nemusíš poznat rozdíl od obyčejných figurek, ale pokud vezmeš takovou figurku do ruky, okamžitě zjistíš, čím je tato edice tak specifická. Povrch těchto figurek je pokrytý tkaninou. Obvykle se jedná o semiš a plsť, ale mohou to být i jiné látky. Flocked Funko POP! postavičky jsou tak příjemné na dotek. Hlavně pozor, abys hlazením nesedřel figurky z kůže!

Funko POP! - Diamond Collection

Odlišný povrch mají také Diamond Collection Funko POP! figurky. Stejně jako v případě Flocked edice se jedná o již existující Funko POP! figurky, které mají ovšem vylepšený povrch, čímž se zvyšuje jejich hodnota. V tomto případě jsou to různé třpytky

Funko POP! - Další speciální edice

U rozdílného povrchu ještě chvíli zůstaneme. Spousta figurek sice není označena speciální samolepkou, přesto se oproti ostatním figurkám výrazně liší. A jakmile se ve sběratelském světě něco jen krapet liší, znamená to “Tak to musím mít!”

Hned první kategorie Sepia tě určitě upoutá svou barevnou paletou. Vybledlé barvy působí retro dojmem, podobně jako u edice Black and White, která zase simuluje černobílý filtr. Naproti tomu Funko POP! s titulem Metallic jsou výrazně lesklejší a svým nátěrem připomínají kovové provedení. Většina těchto Metallic Funko POP! figurek jsou chase edice, případně exkluzivity prodejců, takže jsou mezi sběrateli velmi žádané. A v neposlední řadě musíme zmínit Invisible Funko POP! takové figurky jsou prodávané bez jakéhokoliv nátěru, takže můžeš upustit uzdu své představivosti a vylepšit si figurku podle sebe.

Takové jsou tedy ty nejžádanější edice mezi sběrateli. Pokud to se sběratelstvím Funko POP! figurek skutečně vážně, měl bys myslet i na to, jak své drahocenné kousky ochránit před případným nebezpečím. Každý škrábanec, nebo natržený obal znamená razantní snížení hodnoty, a to určitě nechceš. Doporučujeme ti proto zabezpečit figurky, alespoň ty nejvzácnější z tvé sbírky, ochranným obalem. Nebudeš si tak muset dělat starost s tím, jestli se s Funko POP! figurkou něco nežádoucího nestane.

Tak co? Už máš vybrané favority, kteří vyzdobí tvoji poličku? Mrkni na naši stále se rozrůstající nabídku figurek Funko POP!, ze které si vybere opravdu každý! A pokud z toho máš zamotanou hlavu, můžeš se nechat překvapit s naším Funko Mystery za zvýhodněnou cenu!

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow