DOPRAVA ZDARMA s Balíkovnou! Nakup za 500 Kč, použij kód BALIK24 a sleva na dopravu je tvoje.

10 věcí které nevíš o Funko POP

Funko POP jsme ti představili už minule a dnes se tedy podíváme na zajímavosti z tohoto sběratelského světa. Schválně jestli o těchto specialitkách ohledně malých figurek víš či nikoliv?

1. Největší sbírka Funko POP na světě

Možná se to bude zdát neuvěřitelné, a to i vzhledem k cenám jednotlivých figurek, ale existuje sběratel, který jich vlastní přes 7095. Počet Funko POP v jeho sbírce bude zřejmě už výrazně vyšší, neboť se jedná o záznam z května letošního roku. Každopádně oním sběratelem je David Mebane z Knoxvillu v Tennessee. Jeho kolekce je neuvěřitelná a má ji téměř po celém svém domě. Na jeho sbírku se dá mrknout níže ve videu.

Mebane uvádí, že ho vlna sběratelství postihla v roce 2014, kdy začal sbírat hororové figurky a postupně přešel i na další série. Dnes má od každého odvětví stovky postaviček a se sběrem určitě nekončí. Průměrně si pořídí 2030 figurek týdně. Drtivá většina kousků z jeho sbírky je stále v krabičce, aby tím nebyla narušena její hodnota a nadále stoupala.

2. Nejdražší Funko figurka na světě

V průběhu let se žebříček nejhodnotnějších figurek Funko POP! poměrně dost měnil. Je to dáno mnoha faktory. Některé postavičky zkrátka nabírají na hodnotě až několik let poté, co už nejsou na trhu a mnohdy je to dáno i tím, že jich je pouze limitovaný počet. Aktuálně nejhodnotnější Funko figurkou je Glow in the Dark Clockwork Orange. Hodnota této postavičky se šplhá téměř k 300 000 Kč. Sami jsme se přesvědčili, že na aukčních bazarech momentálně žádná z nich není a jde tak o výjimečné nákupy, kdy se rozhodne některý ze sběratelů svůj raritní kousek pustit do světa.

clockwork

Zdroj: hobbydb

3. Petice za figurky, které vypadají jako slavní Youtubeři

Poněkud netradiční petici má za sebou Funko POP z odvětví takzvaného Youtuberingu. V posledních letech jsou velmi populární tvůrci videoobsahu s nejrůznější tématikou a mnoho lidé touží po tom, aby jejich oblíbený streamer/youtuber měl vlastní figurku. Petici podepsalo téměř 16 tisíc lidí, což zatím Funko nepřesvědčilo, ale člověk nikdy neví, kdy se tyto postavičky objeví na pultech.

4. Ohlášené figurky, co nespatřily světlo světa

Speciálními figurkami se v rámci Funko staly dva modely. Konkrétně jde o dvě figurky od stejného charakteru, a to Nicka Mortona z filmu Mumie (2017). Mortona hrál Tom Cruise a oproti zbytku postaviček z filmu se měl dočkat dokonce dvou variant. Zatímco se všechny ostatní figurky z filmu dostaly na trh, tak Nick Morton nevyšel ani v jednom provedení. Modely jsou však vyrobené a leží kdesi ve skladu.

Jen těžko říct, co konkrétně Funko vedlo k tomu, že výrobky nakonec neuvedlo na trh. Spekuluje se však o intervenci samotného hollywoodského herce. Ten údajně nechtěl, aby se s ním takzvaně obchodovalo na trhu.

nickmorton

Zdroj: Funko.com

5. Délka výroby jedné figurky

Proces tvorby samotných výrobků je poměrně časově náročný. Konkrétně se uvádí, že jedna figurka po získání licence nabere čtyřšestiměsíční výrobní proces. Veškeré postavičky jsou dělané s neuvěřitelnou mírou detailů a citem.

6. Proč nejsou žádné Funko se Super Mariem?

Funko nabízí obrovské množství značek a sérií, a přesto je poměrně velký sektor, který vyroben není a zřejmě ani nikdy nebude. Jedná se o charaktery společnosti Nintendo. Japonská herní společnost má desítky zajímavých a velmi oblíbených charakterů po celém světě. Mezi hlavní oblíbence patří Mario, Luigi, Zelda, Link, Kirby, Yoshi, Donkey Kong nebo Fox McCloud. Společnost Nintendo je však velmi konzervativní a své duševní vlastnictví si velmi hlídá. Díky tomu nesvolilo k výrobě těchto postaviček a vypadá to, že ani v dalších letech se situace nezmění.

Pokud ale toužíš například po Mariovi, tak existují fanouškovské výtvory, které lze zakoupit na aukčních portálech. Jejich cena bývá vyšší a některé jsou méně vydařené, zatímco vybrané kousky vypadají téměř, jako by je vyrobilo Funko.

nintendopostavy

Zdroj: Nintendo

7. Postavička s největším počtem variant

Můžeš si zkusit tipnout, která postavička má v rámci Funko POP nejvíce variací, než se dočteš k dalším řádkům. Patří mezi jedny z nejstarších komiksových postav a malou nápovědou je, že je ze stáje DC. Tak a už to nebudeme dále protahovat! Nejvyužívanější figurkou je Batman, který se dočkal obrovského množství variací. Nejde pouze o barevné druhy, ale také o styl oblečení či provedení. Není tak nemožné narazit na Batmana, který vypadá jako zombie, mexický Batman, Batman jako Joker, Batman kytarista a nechybí ani Batman zkombinovaný ve všemožné DC postavičky. V tomto ohledu se s ním Funko "nemazlilo" a vytvořilo stovky jeho variant.

 

Nenech se tedy zmýlit tím, že Funko je pouze pro poblázněné nerdy. Je to parádní záležitost i pro malou výstavku u tebe doma. Díky velkému množství variability a precizní práce společnosti Funko jsou tyto miniatury krásnou ozdobou každého sběratele.

8. Nejlepší popky jsou ty vlastní

Spousta lidí by měla ráda figurku, která by znázorňovala je samotné. Něco podobného se ti může podařit na speciálním editoru Funko. Ten najdeš zde a můžeš si v něm vytvořit postavičku dle svého. Konfigurovat lze opravdu velká řada věcí. Nechybí možnost si vybrat výraz, barvu kůže, oblečení, doplňky a spoustu dalších prvků. Kromě toho lze najít na internetu poměrně velké množství šablon, které ti umožní vytvořit si vlastní krabičku nebo dokonce figurku.

funkovlastni

9. Nejzajímavější kousky vznikají na centrále

Na centrále společnosti Funko nabízejí tvůrci pro návštěvníky doslova specialitu. Tou je možnost si sestavit vlastní Funko POP! figurku z dostupných dílů. Vypadá to podobně jako u stavebnice LEGO, kdy můžeš jednotlivé díly skládat na sebe a vytvářet tak vskutku originální kousky ze stovek a tisíců variant.

10. Nejočekávanější řada figurek

Momentálně nejočekávanější řadou figurek Funko POP! jsou postavy ze seriálu Squid Game (Hra na oliheň). Popularita této show na Netflixu je skutečně enormní a fanoušci začali naléhat, aby vznikli postavičky na motivy hlavních protagonistů. A tak se skutečně stane. Funko už chystá 6 figurek z nich 5 představuje ústřední postavy a nabídne také jednoho z dozorců samotných her. Postavičky by měly dorazit v květnu 2022.

Věříme, že tento článek ti nabídl ty největší zajímavosti o postavičkách Funko. Teď už na nic neváhej a začni s jejich sbíráním ihned. Pořiď si své oblíbené Funko POP!

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow