Zpětná kompatibilita her PS5 a Xbox Series X

Víme, že se na spoustu lidí v prvních vlnách nedostalo a next-gen konzole si tak užívá v tuto chvíli jen omezený počet uživatelů na našem území. Připravili jsme však článek, který shrnuje tituly, které lze v rámci zpětné kompatibility a hlavně bezplatného upgradu hrát na nových next-gen konzolích, ale také to, jak takový upgrade vůbec provést. Pokud si tedy některou z těchto her u nás pořídíš, tak si můžeš následně aktivovat verzi pro PlayStation 5 a Xbox Series X/S.

Jak funguje zpětná kompatibilita?

PlayStation 5

Před vydáním konzole PlayStation 5 se objevily spekulace o tom, že právě tato generace bude schopná přehrát hry pro Playstation 1PlayStation 4. To by rozhodně byla krásná představa, zejména pro ty, kteří doma mají starší stroje a hlavně hry, které na nich nostalgicky hrají. Realita je však taková, že PlayStation 5 přehrává pouze PlayStation 4 hry.

Konzole PlayStation 5 přehraje přes 4000 her z konzole PlayStation 4. Naprostou výjimkou je sedmero titulů, které na PlayStation 5 nemají podporu. Těmi jsou: Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One, TT Isle of Man – Ride on the Edge 2, Just Deal With It!, Robinson: The Journey, We Sing, Hitman GO a Shadwen.

Všechny ostatní hry z předešlé generace tak běží na PlayStation 5 a některé dokonce s výrazným upgradem, který umožňuje hru spustit s lepším grafickým hávem, zvýšenou frekvencí snímkování (povětšinou v 60fps), přidává podporu funkcí ovladače Dualsense a rapidně zrychluje načítání her.

Jakým způsobem lze hry spustit na PlayStation 5?

Pokud máš PlayStation 5 Digital Edition, tak jedinou možností je hry stáhnout ze svého PSN účtu. Týká se to tedy těch, které jsou digitálně zakoupeny. Vybereš si PS5 verzi a tu stáhneš. Hra se tak rovnou spustí ve vylepšené formě.

V případě verze s mechanikou je možnost hry stahovat ze svého PSN účtu, ale také aktivovat skrze disk. Ten stačí vložit do konzole, přičemž se titul ověří a nabídne ti možnost stáhnout PS5 verzi. Upgrade je ve většině případů zdarma, ale vyžaduje disk v mechanice při hraní, aby systém mohl kopii ověřit. Před aktivací her se doporučuje mít systém v PlayStation 5 stále aktuální.

Xbox Series X/S

Microsoft razí poněkud jinou filozofii, než tomu je u Sony. Xbox nabízí svým uživatelům možnost spustit ve svém rozhraní hry ze všech předešlých generací. To znamená, že Xbox Series X a S jsou schopné spustit hry z konzolí Xbox, Xbox 360 a Xbox One. Hráč tak není omezen vůbec ničím a pokud vlastní například původní Halo nebo třeba sérii Gears of War, tak si ji může na nejnovějších strojích od Microsoftu zahrát.

Jakým způsobem lze hry spustit na Xbox Series X/S?

Podobně jako u PlayStation 5, tak i Microsoft se rozhodl pro dvě varianty svých konzolí. V případě Xbox Series S je její výkon o něco nižší a nabízí možnost přehrát jen digitální verze her. Co se týče Xbox Series X, tak ten má optickou mechaniku a je schopen přehrát i diskové verze her.

V případě digitálních verzí si stačí na Store pod svým účtem najít příslušnou hru a stáhne se ti její nejnovější verze s případnými vylepšeními.

Pokud vlastníš Xbox Series X a máš také disky s hrami z předešlých generací, tak můžeš vložit disk do mechaniky. Po jeho ověření se ti nabídne možnost instalace hry a případně se ti stáhne novější verze, pakliže nabízí některá z vylepšení. U některých Xbox her platí, že tituly mají lepší grafickou stránku, vyšší snímkování a rychlejší načítání. Kupříkladu u hry Zaklínač 3 je rozdíl opravdu obrovský.


Vylepšené tituly pro PlayStation 5 a XBOX SERIES X/S

Assassin's Creed Valhalla

Sérii Assassin's Creed není třeba nijak komplikovaně představovat. Jedna z největších značek herního průmyslu se aktuálně může pochlubit dílem s podtitulem Valhalla, který popisuje příběh vikinga Eivora a jeho cestu za obsazením Anglie. Pokud vlastníš verzi pro PlayStation 4, tak upgrade na PlayStation 5 je zdarma. Stejná situace platí i u Xboxu.

Borderlands 3

Vesmírná RPG kovbojka Borderlands je mezi hráči velmi oblíbená, a tak není divu, že Borderlands 3 bude v rámci bezplatného upgradu taky dostupné na PlayStation 5. Čekají na tebe čtyři zcela nové postavy, které se budou muset postavit novým nepřátelům, a to i v kooperaci online. Verze pro Xbox tento upgrade nabídnou také.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 nabídne upgrade také zdarma. Hra byla dlouhé roky vyvíjena pro současnou generaci, aby ji následně vývojáři přizpůsobovali také novým strojům. Dle všeho je hra dokonce nejdražším produktem v historii videoherního průmyslu. Pokud si zakoupíš verzi pro PlayStation 4, tak můžeš upgradovat na PlayStation 5. V případě Xbox Series X/S to platí rovněž.

Ve hře Cyberpunk 2077 se chopíš role V, který bojuje s místními zločinci ve městě Night City. Tvým rádcem bude Johnny Silverhand, kterého si zahrál herec Keanu Reeves.

Dead by Daylight

Dead by Daylight se stal velmi oblíbeným titulem, neboť jde o to, že se v aréně sejde 5 online hráčů. Zatímco 4 se snaží uprchnout šílenému vrahovi, tak pátý hráč je právě oním vrahem. Titul nabízí poměrně široké možnosti, jak vrahovi utéct či jej dokonce přemoci, ale i on má spoustu možností, jak hráče pochytat a zlikvidovat. Hra nabízí bezplatný upgrade na PlayStation 5 a Xbox Series X/S.

Destiny 2

Ačkoliv je Destiny 2 už pár let na trhu, tak stále jej aktivně hrají miliony hráčů po celém světě. Tvůrci to dobře vědí a kromě toho, že vydali nedávno nové DLC, tak autoři slíbili, že vlastníci současných verzí si budou moci hru užít i na next-genu. Upgrade v tomto případě platí pro PlayStation 5 a Xbox Series X/S.

Dirt 5

Tvůrci hry Dirt 5 už dopředu oznámili, že jejich závody se dostanou i na next-gen konzole. Na konzolích PlayStation 5 a Xbox Series X/S se dočkají výrazných grafických změn a na PlayStation 5 bude plně využit potenciál ovladače DualSense, který nabídne odlišný zážitek. Vlastníci současných verzí dostanou upgrade zdarma.

Doom Eternal

Poslední Doom z populární série stříleček nás zavedl do drsné bitvy o planetu Zemi s vesmírnými nepřáteli a démony. Tvůrci z id Software se rozhodli každému majiteli PlayStation 4 a Xbox One verze udělat radost, neboť upgrade v případě této hry bude zcela zdarma.

Far Cry 6

Far Cry 6 se bohužel posunulo z hlediska vydání a momentálně to vypadá až na konec května příštího roku. Nicméně, pokud si pořídíš verzi pro aktuální konzole, tak později můžeš provést upgrade zdarma. Upgrade platí pro PlayStation 5 i pro Xbox Series X/S. Ve hře se pokusíš ostrov Yara osvobodit od diktatury současného diktátora.

FIFA 21

FIFA 21 je dalším titulem, který dostane upgrade na next-gen konzole zdarma. Majitelé verzí pro PlayStation 4 a Xbox One se tak mohou bez potíží vrhnout do hraní i na nových konzolí bez větších obtíží. EA už avizovalo, že veškerý obsah se online přesune skrze účty a bude tak možné pokračovat ihned v dalším snažení.

Hitman 3 (pouze digitální verze)

Titul Hitman 3 se měl dočkat opět epizodického vydávání. To se nakonec nekoná a hra vyjde kompletní už v lednu 2021. Tvůrci ohlásili, že hra bude k dostání nejen na next-gen konzole, ale i na ty současné. Pokud si tedy pořídíš verzi pro PlayStation 4 a Xbox One, tak dostaneš upgrade na nové konzole zcela zdarma. Zatím je však potvrzeno, že se to bude týkat jen digitálních verzí. Uvidíme, zda studio IO ještě tuto záležitost změní i na fyzické kopie.

Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West je exkluzivní hrou pro PlayStation 5, na které pracuje studio Guerilla Games a přinese nám pokračování příběhu Aloy. Ta nyní bojuje s novou hrozbou, která přichází ze západu. Ti, kteří si pořídí PlayStation 4 verzi, tak budou moci následně upgradovat zcela zdarma i na PlayStation 5. Titul zatím nemá pevné datum vydání, ale předpokládá se, že by mohl vyjít v druhé polovině příštího roku.

Immortals Fenyx Rising

Immortals Fenyx Rising je titul, který vyjde začátkem prosince a nabídne i české titulky. Ubisoft nás vezme do starověkého Řecka, kde budeš jako bájný Fenyx bojovat proti nejrůznějším zrůdám z řecké mytologie. Titul také nabídne upgrade na next-gen konzole zcela zdarma.

Kena: Bridge of Spirits

Kena: Bridge of Spirits je dalším exkluzivním titulem pro konzole PlayStation. Ve hře budeš pomáhat hlavní hrdince a jejím roztomilým stvořením Rotům obnovovat nejrůznější kraje a pátrat po ztracené vesnici. Pokud si pořídíš verzi pro PlayStation 4, tak upgrade na PlayStation 5 budeš mít zdarma.

Madden NFL 21

Madden NFL 21 je dalším ročníkem amerického sportu číslo 1. Americký fotbal tu nikdy nebyl v lepším provedení. Postav se veškerým výzvám a soupeřům a staň se absolutní hvězdou! EA už slíbilo, že majitelé verzí pro PlayStation 4 a Xbox Series X/S budou moci zdarma upgradovat na detailnější variantu.

Maneater

Maneater je poměrně netradičním titulem, neboť se v něm staneš žralokem a postupně budeš růst a stále se vylepšovat. Jedná se o dost zajímavý RPG titul a ti, kteří jej vyzkoušeli, tak nelitují. Hra dostane také bezplatný upgrade pro PlayStation 5 a Xbox Series X/S.

Marvel's Avengers

Avengers vyšly před pár měsíci a jelikož se jedná o hru, která je dost závislá na online hraní, tak stále má přiznivce, kteří se do světa Marvelu vracejí. I proto se vývojáři rozhodli, že verze pro PlayStation 5 a Xbox Series X/S bude pro majitele stávajících kopií zdarma. Bohužel plnohodnotná next-gen verze byla zatím odsunuta na příští rok.

Marvel's Spider-Man: Miles Morales

Hra Marvel's Spider-Man: Miles Morales umožní majitelům PlayStation 4 přejít na novější verzi. PlayStation 5 verze má mnohem lepší efekty, detailnější grafickou stránku a přináší úchvatný zážitek díky ovladači DualSense s haptickou odezvou. Pomůžeš Milesovi zachránit New York před kriminálními živly?

Mortal Kombat 11

Populární bojovka Mortal Kombat 11 se dočká také bezplatného upgradu na novou generaci. Je jedno, zda hraješ na PlayStation 4 nebo Xbox One, ale obě verze pro tyto konzole ti umožní plynule přejít na novější verzi. Ta nabídne hlavně rychlejší nahrávací časy.

Riders Republic

Ubisoft zatím podporuje veškeré chystané hry v režimu zpětné kompatibility a bez dalších výdajů. Riders Republic totiž umožní opět bezplatný upgrade. Na next-gen konzolích bude hra dostupná v lepším podání. Ty se tak budeš moci pustit do šílené akční jízdy, která se v mnohém podobá hře Steep.

Sackboy: A Big Adventure

Sackboy: A Big Adventure je jeden ze startovních titulů na PlayStation 5, ale rovněž vychází i pro současný PlayStation 4. Roztomilý hadrák Sackboy se vydává na další velké dobrodružství a jen ty mu můžeš pomoct překonat veškeré nástrahy. Upgrade pro next-gen je v případě tohoto titulu zcela zdarma, a navíc hra obsahuje kompletní české titulky.

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

Tom Clancy's Rainbow Six: Siege je pro Ubisoft naprosto klíčový titul, který hodlá podporovat ještě několik let. Není tedy divu, že hráči, kteří mají nahráno stovky či dokonce tisíce hodin, tak mohou pokračovat i na next-gen konzolích a přechod na ně je zcela zdarma.

The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls Online je hrou, která je na trhu už dlouhé roky, ale stále toto MMORPG hraje velké množství hráčů, neboť chtějí být součástí nádherného světa Tamrielu. Pokud tedy tento titul aktivně hraješ, tak pro tebe máme dobrou zprávu, neboť na PlayStation 5 a Xbox Series X budeš moct pokračovat i nadále.

Zaklínač 3: Divoký hon

Zaklínač 3: Divoký hon je na trhu už přes 5 let, ale stále patří mezi nejpopulárnější RPG, jaká kdy byla vůbec vytvořena. Pokud tedy vlastníš poslední dobrodružství zaklínače Geralta, tak si můžeš zahrát mírně vylepšenou verzi na PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Hra bude mnohem hezčí a vylepšená v některých hratelných prvcích. Takzvaná Enchanced Edition vyjde v průběhu příštího roku. V rámci zpětné kompatibility však zatím lze hrát původní verzi i na nových konzolích.

Watch Dogs Legion

Poslední Watch Dogs přinesli společně se změnou prostředí také zásadní novinku v hratelnosti. Tou je možnost hrát za jakoukoliv postavu ve městě, což hře dává úplně nový rozměr. Ubisoft umožňuje majitelům verzí pro současné konzole bezplatně upgradovat na novější stroje. Pustíš se do hackování i na next-genu?

WRC 9

Nejnovější přírůstek v populární závodní rallye sérii WRC se také dočká bezplatného upgradu na nové konzole. Pakliže vlastníš hru na současných strojích, tak tě čeká detailnější grafická stránka. Hra nabízí vše plně licencované, což je to pravé pro každého fanouška rallye.

Yakuza: Like a Dragon

Yakuza: Like a Dragon je další díl z populární série městské akce skloubené s bojovými pasážemi. Tentokrát se vydáš do Yokohamy a budeš se mstít svému původnímu gangu za to, co ti způsobil. Majitelé verzí pro současné konzole se dočkají upgradu zcela zdarma.

Veškeré hry s podporou next-gen upgradu pro PlayStation 5 a Xbox Series X/S.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow