To nejlepší a nejhorší z letošní E3 2018


Letošní E3 slibovala velké věci, ale podařilo se jí naplnit sliby a očekávání? Inu, dá se říct, že tak napůl. Ti, kteří očekávali velká či šokující překvapení s epickými odhaleními byli jistě zklamání. Moc nového se nám nepředvedlo a když už ano, tak jen velmi střídmě. Pojďme se tedy podávat na to, co nás na letošní E3 potěšilo a co ne.

Výborné prezentace z E3:

Assassin’s Creed Odyssey

Ubisoft v tomto ohledu nezklamal. Na nového Assassina se těšíme. Tentokrát se podíváme do starověkého Řecka a na výběr bude ze dvou hlavních postav. Jednou je Kassandra a druhou pak Alexios. Hra se více zaměří na RPG prvky a vylepšování postav. Jinak ale zůstane v jádru stejná, jako tomu bylo u loňského Assassin’s Creed Origins. Datum má hra stanoveno na 5. října letošního roku.

Death Stranding

Hideo Kojima je pro mnohé génius, pro mnohé blázen. Jeho nová ukázka ze hry Death Stranding dává spíše tušit druhou možnost, ale i tak se nám líbila. Je pravda, že náplň hry nám příliš ukázána nebyla. Vidíme pouze hlavní postavu Sama Bridgese, jak nosí nějaké bedny skrze nehostinnou krajinu a poněkud nic neříkající záběry. Již několikrát ale bylo slíbeno, že hráč dostane na vše odpovědi a zejména pak pasáže s podivnými entitami vypadají výborně. Nemůžeme se dočkat toho, co nakonec z Death Stranding vyleze. Hra vyjde zřejmě v příštím roce, a to na PlayStation 4.

The Last of Us Part II

Poněkud kontroverzní, ale i tak velmi dobrá prezentace. Naughty Dog chtěli ukázat surovost a boj o přežití, avšak tyto prvky proložil romancí hlavní postavy Ellie s její přítelkyní Dinou. Hra vypadá výborně a po prezentaci si dokonce někteří tvůrci videoher dovolili zpochybnit fakt, že jde o reálnou ukázku ze hry. Naughty Dog však ujišťuje, že tomu tak skutečně je. The Last of Us Part II nás vezme o 5 let dále, než tomu bylo v prvním díle. Zatím není příliš jasné, co přesně je s Joelem, nicméně je prý naživu. Hratelnou a jedinou postavou druhého dějství bude Ellie. Hra nemá zatím stanovené datum vydání, ale mělo by se tak stát v příštím roce exkluzivně na PlayStation 4.

The Elder Scrolls VI

Pro spoustu lidí asi největší šok letošní výstavy. Bethesda překvapila také hrou Doom Eternal, avšak nic jsme z ní neviděli. To samé platí i pro šestý The Elder Scrolls. Trailer dobře navnadil, ale ze samotné hry nám tvůrci nic neukázali. Nicméně je to tím, že se na titulu teprve nedávno začalo aktivně pracovat. Břehy nám naznačují, že se podíváme na nějaký přímořský kontinent. Nejvíce se hovoří o Valenwoodu, a rozhodně nás čekají teplejší klimatické podmínky než ve Skyrimu. Těšíme se, ale dle všeho se hry nedočkáme dříve než za 3-5 let.

Cyberpunk 2077

Trvalo to neuvěřitelných 6 let, ale dočkali jsme se. Po původním traileru se po hře slehla zem. Mezitím vyšel třetí Zaklínač a dva přídavky a Cyberpunk stále nic. Teprve nyní se na E3 ukázal zcela nový trailer. Rozhodně nás to potěšilo, ale poněkud nás zklamalo, že kromě parádního traileru tvůrci neukázali více. Údajně byla puštěna asi hodinová prezentace vybraným novinářům za zavřenými dveřmi. Ti potvrzují, že jde o akční titul z pohledu první osoby. Hlavní postavu si hráč volí mezi mužem a ženou, přičemž se jmenuje V. Zpracováním je prý hra nadčasová a vypadá skvěle.

Velká zklamání z E3:

Anthem

Za nás je obrovským zklamáním hra Anthem od studia Bioware. Když ji před rokem na E3 oznámili, tak vypadala velmi zajímavě. Takový nadupanější Avatar dalo by se říct. A dělá na něm Bioware, což by měla být záruka kvality. Jak se ale ukazuje, asi to s onou zárukou nebude tak slavné. Popravdě nás nová prezentace hodně zklamala. Hra je naprosto nemastná a neslaná. Velký důraz na kooperaci a podivné využívání obleku. Zatím nás tvůrci příliš nepřesvědčili tedy. Anthem dorazí 22. února 2019.

Splinter Cell

Netřeba mluvit o největším zklamání letošní E3. Pravda, nikde nebylo potvrzeno, že bychom se jej na 100% měli dočkat, ale… Ubisoft nás nalákal tím, že nedávno do hry Ghost Recon: Wildlands přidal misi se Samem Fisherem a dokonce s původním dabérem Michaelem Ironsidem. O novém Splinter Cellu navíc v posledních měsících padlo ze strany Ubisoftu info, že s ním i nadále počítají a dočkáme se. Spekulace hovořily jasně. Uvidíme ho! A neviděli! Ubisoft letos opět nepředvedl nic výrazného a spíše nám ukázal to, na co se můžeme těšit již několik měsíců. Tak snad příště.

Medievil Remastered

Tak tohle byla vážně podpásovka od Sony. Spoustu fanoušků na celém světě netrpělivě očekává až uvidí Sira Daniela opět v akci. Na PSX v prosinci bylo odhaleno, že se pracuje na kompletním remasteru této hry a že již brzy uvidíme více. Oči fanoušků se upírali právě k E3, která je k tomu ideální. A světe div se, Medievil zde vůbec nebyl. Opravdu velké zklamání a ze strany Sony žádné vyjádření, proč se tak nestalo. Zvěsti hovoří o tom, že kromě prvního dílu by měl být remasterován rovněž i druhý.


Martin Pilous