Vpád kostiček Lego mezi herní trháky nejen pro děti

Lego je neodmyslitelnou součástí dětství snad u každého dítěte. Není tedy divu, že jeho popularita je tak vysoká, když nabízí rozvoj kreativity a velkou zábavu, mnohdy i pro celou rodinu. Toho se samozřejmě chytla i herní studia a pokouší se úspěch přenést i do svých videoher. Které hry nás v posledních dvaceti letech zasáhly?

legohp

Lego Island - 1997

Jako první musíme určitě uvést LEGO Island. Šlo o vůbec první hru, která tehdy dorazila na PC platformu a dostala se do většího podvědomí. Hráč ovládal svou postavičku z pohledu vlastních očí a měl možnost stavět různé objekty, řídit nejrůznější vozidla. Na svou dobu šlo o zajímavý titul a bylo až neuvěřitelné, že kostičky známé ze stavebnic ožívaly i ve virtuální podobě. Postupně se objevily v krátkém horizontu také Lego Chess či Lego Creator.

Soccer Mania – 2002

Během let vyšly další tituly, ale žádnému se nedařilo, získat si větší pozornost. Teprve s příchodem Soccer Manie se mnohé změnilo. Vynikající grafické ztvárnění, mnoho herních módů, vtipně podané zápasy a opravdová zábava. Vlastně se poněkud divíme, že tento titul se nepokusil nikdo oživit v novější podobě. Ostatně fotbalových simulátorů je poměrně dost, ale kvalitní fotbalová arkáda se pak od doby Fifa Street neobjevila. Hra vyšla pro PC a PS2.

Lego Star Wars: The Videogame – 2005

V roce 2005 se pak vynořuje studio Traveller's Tales, které v následujících letech určuje vývoj jednotlivých Lego her. Přicházejí se svým speciálním enginem a nabízejí parádní záležitost. Prvotně si vzali na paškál ságu Star Wars. Navíc jim bylo dodána veškerá práva jak na postavy, děj tak hudbu a rázem tak Lego hry dostaly úplně jiný rozměr. Kdo by se nechtěl stát kostičkovým rytířem Jedi?

První titul z Lego Star Wars série nabídl epizody Skrytá hrozba, Klony útočí a Pomstu Sithů s tím, že nechyběly ani drobné mise z Nové naděje. Teprve další Lego Star Wars hry přinesly i následující epizody, ale i Klonové války a později jsme se dočkali také zpracování sedmé epizody.


(K zakoupení také u nás na e-shopu: https://goo.gl/akEir2 )

Lego Harry Potter: Years 1-4

Další velkou licencí, kterou pro sebe Lego hry ukořistily, tak byl Harry Potter. Ten se rovněž dočkal perfektního zpracování. Hráč se vžil do role malého Harryho Pottera v jeho samých začátcích a prošel si s ním jeho první čtyři roky na bradavické škole. Kromě Harryho tu bylo opravdu mnoho hratelných postav, mezi kterými lze libovolně přepínat a v pozdější fázi si hráč může vybrat dokonce z kompletního přehledu postav v bradavickém hradě.

Harry Potter zaznamenal v tomto podání veliký úspěch a později vyšly i zbylé tři roky studia. Ty však nebyly kvalitou tak dobré, jako předchozí čtyři ročníky. Hry vyšly snad na všechny myslitelné platformy té doby. Konzole PlayStation 4 se pak dočkala nového vydání v souhrnné kolekci.


(K zakoupení také u nás na e-shopu: https://goo.gl/bncvTi )

Lego The Lord of the Rings – 2012

Filmové značky se tak staly neodmyslitelnou součástí Lego videoher, a tak jsme se dočkali také vydání Pána Prstenů od J.R.R. Tolkiena. Pán Prstenů vyprávěl celou pouť společenstva a malých hobitů, kteří se vydali zničit bájný prsten a svrhnout tak zlo, které v té době vzkvétalo v Mordoru. Toto podání legendární fantasy ságy nabídlo neuvěřitelnou dávku humoru a jedná se o jednu z nejlepších Lego her na trhu. Není tedy divu, že tvůrci později vytvořili i hru Lego Hobit.


(K zakoupení také u nás na e-shopu: https://goo.gl/LQHLCq )

Lego City Undercover – 2013

Lego City Undercover byla naprosto výjimečná hra, jelikož tentokrát nešlo o to, aby byla zpodobněna některá ze slavných značek, ale tentokrát si šla vlastní cestou. Nabídla zcela originální příběh, kdy se do města vrací policista Chase McCain. Jeho úkolem je dostat zločince Rexe Furyho, který utekl z věznice, do níž jej právě Chase dostal.

Zápletka byla originální, stejně jako samotná hra. V podstatě šlo o takové GTA z kostiček, kdy si i menší hráči mohli užít perfektní honičky a souboje. Původně se jednalo o exkluzivní titul pro Nintendo Switch a následně se po několika letech hra dostala i na další platformy. Je možná škoda, že zatím není v plánu nějaké pokračování. Tato hra by si to rozhodně zasloužila.

Jak vidno, tak Lego se neztratí ani v herním průmyslu. Zejména fakt, že většinu těchto her lze hrát na gauči s kamarádem při rozdělené obrazovce z toho dělá výbornou zábavu. Jsme zvědaví, co nám budoucnost naservíruje. Ostatně ze známých značek jsme se kromě již zmíněných dočkali také Indiana Jonese, Avengers, Jurského světa či Batmana. Potenciál je tu pořád veliký, jen bohužel zůstává faktem, že spousta těchto her začíná být jedno a totéž a neradi bychom, aby tato skvělá franšíza vyhořela na nedostatku kvality, nápadů a inovací.


Martin Pilous