Cyberpunk 2077 - poláci ukazují svou vizi futuristického světa

CD Projekt bylo ještě před necelými patnácti lety jen malinkým a nikomu nic neříkajícím celkem. V roce 2007 vydalo vynikající RPG Zaklínač. Hra se inspirovala úspěšnou knižní ságou o zaklínači Geraltovi, jejímž autorem je polský spisovatel Andrzej Sapkowski. CD Projektu se povedlo napsat vynikající scénář a byť hra byla postavena na zastaralém Aurora Enginu, tak v našich končinách a v Polsku měla velký úspěch. Velkou měrou se o to zasloužil i kompletní český dabing.

Postupem času se studio vypracovalo a vytvořilo vlastní engine na němž běžel Zaklínač 2: Vrahové králů a následně Zaklínač 3: Divoký hon. Zejména třetí díl dostal vývojáře mezi absolutní elitu. Ve světě se stali velmi uznávaným celkem. Ačkoliv Zaklínač 3 byl vydán v roce 2015, tak nyní chystaný Cyberpunk byl oznámen už v roce 2012.

Tento ambiciózní titul se představil prvotním trailerem, který mnoha hráčům vyrazil dech, a to i přesto, že se jednalo pouze o vyrenderovanou ukázku bez gameplaye. Po mnoha měsících se hráči začali dožadovat dalších informací, ale CD Projekt o hře mlčel. Toto mlčení se táhlo dlouhé roky a kolem roku 2017 už většina hráčů ztratila naději, že titul vůbec někdy vyjde.

O to větší bylo překvapení, když se na závěr Xbox E3 konference v roce 2019 objevila výborná prezentace celé hry a ukázala směr, jakým se bude titul ubírat. Hru přišel (znovu) oznámit sám Keanu Reeves, který ve hře ztvární postavu Johnnyho Silverhanda.

Studio přiznalo, že mělo s hrou velké problémy zejména na počátku vývoje a ten byl několikrát dokonce restartován. Vizi, kterou si studio připravilo, tak bylo velice těžké realizovat na tehdejším hardwaru. Nakonec se podařilo najít správný směr a vývoj se začal posouvat správným směrem. Nicméně autoři dodávají, že spoustu obsahu museli oželet a také vyřadit z finálního produktu. 

Pojďme si tedy shrnout na co se ve hře můžeme těšit. Hlavním hrdinou či hrdinkou je “V”. Toto označení bylo vybráno záměrně, aby nijak nebránilo hráči si vybrat ženský nebo mužský charakter, rasu a další rysy. Titul umožní hráči, aby si svou postavu přizpůsobil jak chce a potřebuje. To znamená, že bude k dispozici také velká variabilita při výběru oblečení, ale také jednotlivých dílů, ze kterých se může hlavní postava doslova skládat. V některých ohledech se totiž bude podobat novodobým titulům Deus Ex.

Naznačena byla postava Johnnyho Silverhanda. Toho ztvární herec Keanu Reeves a jeho role zde bude mnohem větší, než se původně myslelo. Většina předpokládala, že Keanu si zde střihnul roli jakéhosi camea, ale podle všeho bude ve hře v podstatě celou dobu. Bude totiž vaším mentorem a svým způsobem i svědomím. Samotná postava je totiž mrtvá a k vám se tak dostane jen jakýsi hologram či projekce.

Cyberpunk_2077Cyberpunk 2077 promo (Zdroj: gamecomputers.nl)

Samotný název hry už prozrazuje fakt, že tentokrát se vydáme do vzdálenější budoucnosti. Vše se bude odehrávat kdesi v Kalifornii, a to ve fiktivní Night City. To nám nabídne celkem 6 různých čtvrtí. Každá se bude něčím specifickým lišit. Nebudou tak chybět bohatá sídla, chudinské slumy, ale i nehostinná krajina těsně za hradbami této metropole. Tvůrci nám tak představí život ve všech vrstvách společnosti.

CD Projekt nechce nabídnout jen klasický zážitek postavený na mnoha questech. Autoři vybudovali doslova živoucí město, které reaguje na různé podněty. Nebude chybět ani střídání dne a noci, přičemž obyvatelé města budou mít v dané denní hodiny jiné činnosti. Vedlejší mise budou sloužit k tomu, aby se hráč zlepšoval a získával přístup do nových oblastí a k lepšímu vybavení. Nebude chybět ani možnost si zakoupit vlastní nemovitost a tu využívat na různé účely, jako je převlékání, ukládání hry, ukládání vašeho arzenálu, ale také k různým sexuálním hrátkám. Jak moc explicitní bude tento obsah ve hře se můžeme nechat jen překvapit, ale CD Projekt se nebojí ani kontroverzních témat a scén.

Hra je kompletně v režimu FPS. Ačkoliv na začátku vývoje se počítalo s možností přepnout si hru do pohledu z třetí osoby, tak nakonec se tvůrci rozhodli ponechat pouze tuto variantu. Prý je to proto, aby titul více pohltil a nabídl výraznější herní zážitek. Ve hře jsou velmi precizně zpracované přestřelky, které působí hodně akčním a rychlým dojmem. Je to dáno zejména tím, že hlavní hrdina má poměrně široké možnosti pohybu.

Titul vypadá z dostupných materiálů velice dobře. Využívá také nejmodernějších efektů v oblasti nasvícení, stínů a nechybí ani podpora Ray-Tracing. CD Projekt slibuje, že budeme šokováni mírou jednotlivých detailů, které pro Night City připravili. Jediné co je zatím ve hvězdách, tak to je poměrně slabší umělá inteligence protivníků. Ti totiž dle dostupných informací nebyly v rámci různých preview úplně přesvědčiví. Nicméně je dost možné, že se s tím tvůrci ještě poperou.

Prozatím je datum vydání nastaveno na 19. listopadu roku 2020. Doufejme, že už k dalším odkladům nedojde a my se hry dočkáme s plnou parádou. Hra je primárně vyvíjena pro současné konzole PlayStation 4 a Xbox One. Nicméně už bylo potvrzeno, že bude dostupná v rámci kompatibility i pro PlayStation 5 a Xbox Series X. Rovněž se počítá s PC verzí.

Nepochybujeme o tom, že o Cyberpunk 2077 bude obrovský zájem. Může za to fakt, že hra vyjde s kompletními českými titulky. Rozhodně tak neváhejte a svůj kousek si rezervujte už nyní. Výlet do Night City vám totiž nesmí utéct!


Autor: Martin Pilous