Mafia: Definitive Edition - hra na kterou čeští hráči čekali celé roky

Jestli existuje nějaká hra, na kterou čeští hráči doslova roky čekali, tak je to první Mafia v kompletním remasteru. Ačkoliv s tím většina ani nepočítala, tak 2K před pár týdny zaskočilo každého hráče. Vědělo se, že studio Hangar 13 pracuje od dokončení Mafia 3 na nové hře a tou je oproti očekávání čtvrtého pokračování právě legendární Mafia 1.

Kromě Mafia: Definitive Edition už studio upravilo hry Mafia 2 a Mafia 3. Mafia 3 nepotřebovala tak velkou péči jako ostatní díly a ve své podstatě jen vyšla v kompletní edici. Mafia 2 už doznala větších zlepšení, neboť byl odstraněn podivný šedivý filtr, který hru dělal v původní verzi zbytečně škaredou. Rovněž bylo zvýšeno rozlišení a vylepšena ostrost celého zobrazení. Mafia 2 původně vyšla pro Xbox 360 a PlayStation 3. Byl tak čas, aby se podívala i na nové konzole. Poněkud problémové však bylo ozvučení na kterém i přes český dabing byl znát zub času.

Kompletně nová podoba této hry je už z prvních materiálů doslova úchvatná. Tvůrci se nechali ve velké míře inspirovat původním titulem, tak aby zachytili původní atmosféru a hratelnost této legendy. Ostatně se nás o tom snaží přesvědčit čím dál tím více.

Původní Mafia byla a je v českých končinách naprostou legendou. Úspěšnější hru vydanou na našem území najít ani nelze. Příběh mladého taxikáře Tommyho Angela se hráčům vryl pod kůži a to i zejména díky dokonalému dabingovému obsazení. Příběhově jsme se dostali do fiktivního města Lost Heaven, kde probíhá boj mezi mafiánskými rodinami.

Mafia Press kit

Tommy se jednoho dne připlete do války těchto frakcí. Ani netuší, jak se mu záhy obrátí život vzhůru nohama a než se naděje, tak už pracuje pro dona Salieriho. Celkově si hráč prošel dvacet různých misí, které si však pamatuje do dnešního dne, a to i přesto, že Mafia vyšla v roce 2002.

Pochopitelně s novou verzí bylo nutné udělat změny. Původní postavy tak prošly velkou změnou. Došlo také k přeobsazení, kdy se v jiných jazycích postarají o nové verze postav profesionální dabéři. Můžeme však uklidnit všechny české hráče, že v tomto ohledu se Cenega pochlapila a řeší dabing s autory zřejmě od samého počátku.

         

 

Je jasné, že kvůli kvalitě zvuku, změnám cut-scén a motion-capture bylo potřeba udělat dabing nový. Pochopitelně tak panoval strach,že původní dabéři budou nahrazeni. V některých případech se tak skutečně stane, ale není důvod k obavám. Většina těch, kteří byli nahrazeni, tak dabovali vedlejší role nebo už bohužel nejsou mezi námi.

Důležité však je, že původní trio se vrací. Tom, Paulie a Sam tak budou dabováni stejnými dabéry, jako bezmála před dvaceti lety. Jen nás vážně zajímá, kdo se nakonec ujme role koktajícího automechanika Ralpha. Toho původně namluvil Tomáš Sýkora.

Seznam dabérů pro Mafia: Definitive Edition:Mafia Definitive Edition Press kit

  • Tommy - Marek Vašut
  • Paulie - Petr Rychlý
  • Sam - Luděk Čtvrtlík
  • Don Salieri - původně Antonín Molčík, nyní Marcel Vašinka
  • Sára - původně Linda Rybová, nyní Lucie Pernetová
  • Frank - Dalimil Klapka
  • Don Morello - původně Milan Bouška, nyní Ludvík Král
  • Norman - Alexej Pyško

 

Mafia: Definitive Edition chce být co nejvěrnější originálu, ale je důležité zmínit, že hra se také nebojí jít svou cestou. To znamená, že některé mise budou rozšířené o novou část příběhu. Rozhodně se tak nejedná jen o čistou kopii v lepší grafické stránce. Tvůrci do ní také vnesou něco svého.

Haden Blackman, který vede studio Hangar 13 se k tomu vyjadřuje takto:

„Celkově jsme chtěli zachovat ducha příběhu a postav, ale zároveň je více rozvinout, kde to bylo možné. Dobrým příkladem je Paulie: v originálu je to taková neřízená střela. Je srandovní, ale trochu horkokrevný. To všechno jsme zachovali, ale zároveň jsme mu dodali hloubku a nastínili pár událostí, které přijdou v pozdější fázi hry. Má plány, chce být mozkem úspěšné operace.“

„V originálu je Sarah předmětem Tommyho milostného zájmu, ale moc času na obrazovce nestráví. Chtěli jsme, aby se objevila častěji, abyste lépe chápali, koho se Tommy snaží od počátku chránit. Z originálu jsme věděli, že Sarah je dcera Salieriho barmana Luigiho, takže nám dávalo smysl, aby pomáhala kolem baru. Díky tomu ji můžeme představit už dřív a ukázat, že do určité míry chápe, co Tommy dělá.“

Titul se odehrává ve 30. letech 20. století. Studio tak strávilo poměrně dost času tím, že si hledalo dobové reálie a snažilo se co nejlépe vystihnout atmosféru tehdejší doby. Jak zatím ukazují první záběry, tak se mu to skutečně povedlo. Grafická stránka je doslova ohromující a od titulu Mafia 3 udělala velký pokrok vpřed.

 

Kromě dobových vozidel, která brázdila už původní Lost Heaven, se premiérově můžeme těšit také na motorky. Nebude chybět ani všudypřítomná policie a několik variant obtížnosti.

O značku je stále velký zájem. Dokazuje to i fakt, že samotná Mafia 3 i přes své sporné kvality prodala přes 7 milionů kusů. V našich končinách bude remake hry Mafia doslova megahitem a nemáme strach z toho, že by se hra nelíbila jinde ve světě.

Nezbývá než čekat. Nebude to ale dlouhé čekání. Ačkoliv byla Mafia: Definitive Edition avizována původně na konec srpna, tak vyjde o měsíc později na konci září. Tento odklad má autorům pomoci v tom, aby dokončili svou vizi podle představ a přivedli legendu k životu. Nově bylo také potvrzeno, že Mafia bude hratelná i na chystaných strojích PlayStation 5 a Xbox Series X. Aktuálně se počítá s platformami PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Mrkni, co všechno k této herní sérii máme aktuálně na webu :)


Autor: Martin Pilous