The Last of Us - seriál (INFO)

Stačila k tomu jedna dekáda a dvě velkolepé videohry, abychom se dočkali naprostého fenoménu na poli postapokalyptických videoher. Tím není jiná herní série než The Last of Us. V roce 2013 vyšla první hra na konzoli PlayStation 3 a tehdy ve studiu Naughty Dog doufali, že půjde o nový přelomový titul. Stalo se a hra nasbírala v průběhu let zástup milionů fanoušků po celém světě. Druhý díl dorazil v roce 2020 na konzoli PlayStation 4 a je považován za jeden z vrcholů moderních videoher.

Jak se dalo očekávat, tak věhlas The Last of Us překročil stín obyčejné videohry a o série se začal zajímat i filmový/seriálový průmysl. Stanice HBO se dohodla se společností Sony a začala připravovat seriálovou adaptaci, která vychází z populárního univerza. Projekt dostal na starost zkušený tvůrce Craig Mazin, který má za sebou oblíbený seriál Černobyl. Dalším, kdo měl seriál zaštítit a rovněž s ním pomoci, za studio Naughty Dog, byl Neil Druckmann.

Seriál The Last of Us: Obsah

Seriál The Last of Us: První série

První série tohoto seriálu skončila teprve nedávno a kopírovala události celé první hry. Sledujeme tak pašeráka Joela Millera, který v postapokalyptickém světě dostává za úkol dostat čtrnáctiletou Ellie Williams na místo určení. Jenže věci nejdou tak hladce, jak by oba mohli doufat a velmi záhy se vše zvrtne v jejich neprospěch a donutí je, aby společně putovali skrze zpustošenou Ameriku, zatímco zbytky lidské rasy ohrožují humanoidi napadení houbou Cordyceps.

Craig Mazin začal na seriálu pracovat ještě předtím, než byla vůbec vydána hra The Last of Us Part II. Autor dokonce přiznává, že druhá hra dost ovlivnila jeho tvůrčí proces ohledně seriálu. Během psaní první řady se Mazin setkal s Neilem Druckmannem. Jako jeden z mála měl možnost vidět sekvenci z připravované druhé hry. Konkrétně mu autoři v Naughty Dog ukázali pasáž, kdy Ellie s Joelem navštíví staré vesmírné muzeum.

Autor seriálu tak tvrdí, že jej tato pasáž doslova uchvátila a velmi se mu líbila Elliina fascinace astronauty a vším okolo. I tohle mu prý pomohlo blíže poznat charaktery, které nebyly vykresleny do takových detailů v době, kdy vznikal první videoherní díl. Mazin tak měl k dispozici mnohem větší hloubku ohledně vztahu mezi Joelem a Ellie než svého času Neil Druckmann.

Za první řadou stojí tvůrci Craig Mazin a Neil Druckmann. Oba také napsali scénář pro jednotlivé epizody. Rovněž se také krátce mihnuli v samotném seriálu. Mazin si zahrál jednoho z vojáků a Druckmann byl jedním z mrtvých ve 2. epizodě. O hudbu se postaral stejně jako u videoher Gustavo Santaolalla se svými geniálním tóny a podpořil jej David Fleming.

O režii se postarali Ali Abbasi, Jeremy Webb, Neil Druckmann, Peter Hoar, Liza Johnson, Craig Mazin a Jasmila Žbanić.

Zdroj: Cinemablend, The New Republic

Seriál The Last of Us: Kde se vzala myšlenka na vznik The Last of Us?

Houba Cordyceps útočí na mozek člověka a dokáže jej přinutit k tomu, aby napadal další lidi a šířil tak infekci. Ta následně může daným člověkem doslova prorůst a změnit jej k nepoznání. Toho jsou si oba nevšední hrdinové vědomí a dělají vše proto, aby nepadli do spárů těmto nestvůrám nebo aby je nedostali někteří přeživší.

Sluší se zmínit, že Cordyceps není pouze výmyslem autorů, ale ti vycházeli z reálného základu. Česky je známá jako Housenice čínská (Ophiocordyceps sinensis, původně Codyceps sinensis). Jde o houbu, která roste v Tibetu, Nepálu a Bhútánu a je to druh parazitující na larvách hmyzu. Objevuje se v nadmořských výškách nad 3000 metrů.

Nejčastějším hostitelem pro tohoto parazita jsou housenky můry Hepialus armoricanus. Během teplého období se spory dostanou do těla housenek a postupem času nahrazují jejich tkáň vlastním myceliem.

V zimě se housenka zahrabe pod zem a následně zemře. Z jejího těla pak vyroste na jaře plodnice houby, která dosahuje délky 4-10 cm. Tibetští horalové vydělávají na sběru housenic, které jsou následně využity v čínské medicíně a využívány k posílení organismu a zpomalení stárnutí. Neil Druckmann, který byl u prvního dílu výtvarným ředitelem a scenáristou prozradil, že se inspiroval dokumentem Planet Earth z roku 2008. Tam tehdy viděl, co tato houba dokáže provést s mravencem. A tak tuto formuli použil v rámci celosvětové pandemie v případě, že by se houba dokázala přenést na člověka.

Seriál The Last of Us: Kontroverze okolo seriálu

Ani první řada seriálu se nevyhnula poměrně velké kontroverzi, která doprovázela i titul The Last of Us Part II. Konkrétně šlo o třetí a sedmý díl seriálu, které dosti vybočovali z běžné vyprávěcí linky. Craig Mazin i Neil Druckmann už dopředu avizovali, že seriál nabídne i něco navíc, co se do první hry zkrátka nevešlo.

Ve třetím díle The Last of Us se seriál odchýlil od standardního vyprávění a odhalil nám detaily z Billova života, který se dost silně protne s Frankem. Ve hře je kolem tohoto jen mírný náznak, ale zde jsme svědky toho, jak se Bill a Frank takzvaně dali dohromady a jak jejich společný život vlastně vypadal. Komunita kolem seriálu se rozdělila na dva tábory. Jedni by chtěli takových epizod více a druzí je zkrátka nechtějí vůbec.

Dalším takovým dílem byl sedmý, kdy se hlavní linka musela zastavit a tentokrát jsme retrospektivně sledovali, jak Ellie se svou kamarádkou Riley vyrůstaly na vojenské akademii FEDRA. Jednoho večera se však obě vydají do oblasti, kam by hodné holky chodit neměly a stojí je to nakonec víc, než by si byly ochotny připustit. Zde se také snesla vyjma vyprávění kritika na orientaci obou postav. Znalci videohry však vědí, že v DLC Left Behind dojde na polibek obou kamarádek a v druhém díle The Last of Us Part II je Ellie ve své dospělosti lesbičkou. Dá se tedy předpokládat, že druhá řada bude v tomto ohledu ještě kontroverznější než ta první.

Seriál The Last of Us: Postavy a herci

Níže uvádíme seznam postav, které se v seriálu objevily a jejich herecké představitele. Ne všechny postavy se objevily i ve videoherní předloze, ale je třeba říct, že autoři převedli do seriálu všechny klíčové charaktery.

 • Joel Miller – Pedro Pascal
 • Ellie Williams – Bella Ramsey
 • Tess – Anna Torv
 • Marlene – Merle Dandridge
 • Tommy Miller – Gabriel Luna
 • Sarah Miller – Nico Parker
 • Henry Burrell – Lamar Johnson
 • Sam Burrell – Keivonn Woodard
 • Kathleen Coghlan – Melanie Lynskey
 • Perry – Jeffrey Pierce
 • Riley Abel – Storm Reid
 • David – Scott Shepherd
 • Anna Williams – Ashley Johnson
 • James – Troy Baker
 • Bill – Nick Offerman

Zajímavostí ohledně castingu je rozhodně to, že herečka Marle Dandridge, která v seriálu hraje Marlene, tak ji přivedla k životu i ve videoherní předloze. Ashley Johnson si zahrála v seriálu matku Ellie a ve videohře propůjčila hlas právě Ellie. To samé platí pro Troye Bakera, který si zahrál blízkého parťáka Davida a ve videohře daboval Joela. Tato camea byla dokonce oznámena dopředu, jen nebylo zcela jisté, jaké konkrétní postavy si herci v seriálu zahrají.

Seriál The Last of Us: Sledovanost

HBO předpokládalo, že by se ze seriálového The Last of Us mohl stát velký hit. Aby také ne, když tituly z videoherní předlohy si pořídilo více než 37 milionů hráčů, jak uvádí server VGchartz. Započteny jsou do toho verze The Last of Us pro PS3, PS4, remake pro PS5 a The Last of Us Part II, který vyšel pro PS4. Už první díl seriálu nasbíral po pár dnech více než 10 milionů sledujících diváků na HBO Max. Jde tak o sledovanější premiéru, než měl svého času i oblíbený Rod draka, Hra o trůny, Bílý lotos nebo Euforie.

Zde přikládáme počet sledujících diváků při samotné premiéře. Čísla samozřejmě i nadále bobtnají tím, že si seriál někteří uživatelé pouštějí opakovaně nebo se k seriálu dostávají až nyní.

Epizoda 1 - 4.7 millionů (15. ledna)

Epizoda 2 - 5.7 milionů (22. ledna)

Epizoda 3 - 6.4 milionů (29. ledna)

Epizoda 4 - 7.5 milionů (5. února)

Epizoda 5 - 11.6 milionů (10. února)*

*zde proběhla premiéra oproti neděli už v pátek.

Epizoda 6 - 7.8 milionů (19. února)

Epizoda 7 - 7.7 milionů (26. února)

Epizoda 8 - 8.1 milionů (5. března)

Epizoda 9 - 8.2 milionů (12. března)

Seriál The Last of Us: Druhá série

Druhá série seriálu The Last of Us už je oficiálně potvrzena, jenom se zatím jednoznačně neví, kdy přesně dorazí. Herečka Bella Ramsey se nechala slyšet, že očekává příchod druhé série na konci roku 2024 nebo začátkem roku 2025. Jisté je také to, že seriál bude i nadále exkluzivním dílem streamovací služby HBO Max. Za druhou řadou budou stát opět Craig Mazin a Neil Druckmann.

Pokud jde o obsazení, tak ohledně hlavních postav by se nijak výrazně měnit nemělo. Chvíli poté, co skončila první řada The Last of Us začali fanoušci seriálu mluvit o tom, že Bella Ramsey je příliš mladá na to, aby hrála ve druhé řadě. Autoři seriálu už ale přispěchali s ujištěním ohledně její účasti i ve druhé řadě. S největší pravděpodobností se v roli Joela vrátí Pedro Pascal a Tommyho by si měl opět zahrát Gabriel Luna. Jak už fanoušci videoher ví, tak velkou roli ve druhém díle má Abby Anderson. Casting na její roli bude probíhat až v dalších měsících, takže v tuto chvíli nelze ani příliš spekulovat nad tím, koho by mohli autoři do této role vybrat.

Děj druhé řady bude kopírovat část událostí z druhé videohry. Jak už tvůrci upozornili, tak zřejmě nebudou schopni v rámci jedné sezóny odvyprávět celý druhý díl. Hlavní hrdinka Ellie zde bude vůči nepřátelům poháněna pomstou za to, co provedou její blízké osobě.

Jelikož by se měl děj druhé hry rozprostřít minimálně do dvou řad seriálu, tak je možné, že Joela a Ellie budeme na našich obrazovkách ještě pár let vídat. A kdo ví, možná se do té doby dočkáme i The Last of Us Part III.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow