Uncharted 5 - preview, datum vydání (INFO)

Článek o hře Uncharted 5 zatím vychází z nejrůznějších spekulací a neověřených zdrojů. Zatím je tedy potřeba některé informace brát s rezervou, neboť se stále čeká na oficiální představení od společnosti Sony. Zatím není úplně jisté, kde přesně další dobrodružství vzniká.

Uncharted 5 - Obsah

Uncharted 5: Shrnutí série

Ačkoliv by se mohlo zdát, že Uncharted jako série je již uzavřeno, tak si v tomto ohledu dovolíme oponovat. Důvod je vcelku prostý. Série byla až příliš úspěšná na to, aby se jí společnost Sony nadobro vzdala. Co ale čekat od případného pokračování? Je ještě možné nějak rozumně navázat a jak to bude s prací Naughty Dog na dalším díle?

Původní příběh skončil ve hře Uncharted 4. Nathan Drake nakonec našel svůj poklidný život se svou ženou Elenou Fisher (Drake?). Společně mají dceru Cassie, která v závěru objeví pravdu o jejich původním životě. Předpokládá se také, že Sam Drake se dal dohromady s Victorem Sullivanem a mají své zlodějské kšefty.

I přesto, že se čekal závěr, tak Naughty Dog v minulém roce naservírovali ještě přídavek, který se odehrává po událostech Uncharted 4, avšak na hru příliš nenavazuje, neboť poprvé v sérii se hlavní protagonistkou stala žena. Tou je Chloe Frazer, která vyráží do Indie s Nadine Ross a společně pátrají po jednom starobylém artefaktu. Propojení na předchozí díly je zde menší a spíše takové pomrkávací.

Kromě 4 hlavních dílů a spin-offu The Lost Legacy vyšel před lety také titul Uncharted: Golden Abyss, který byl určen výhradně pro konzoli PlayStation Vita. Před pár týdny do kin dorazil také povedený snímek Uncharted, který nám představil začátky Nathana Drake a Victora Sullivana. Drakea ztvárnil mladý herec Tom Holland a Sullyho si střihl Mark Wahlberg.

Zdroj: Naughty Dog

Uncharted 5: Datum vydání a platformy

Ohledně Uncharted 5 je zatím těžké odhadovat, kdy nakonec dorazí na konzole PlayStation 5. Vývoj hry zatím nebyl oficiálně potvrzen, ale pokud by došlo na odhalení během letošního roku, tak se dá počítat s tím, že bychom hru mohli reálně vidět na pultech v roce 2023 či 2024. Pokud jde o samotnou platformu, tak PlayStation 4 už bude v tu dobu opravdu stařičkým kusem hardwaru a autoři se jím nebudou chtít brzdit.

Uncharted 5: Čeština a lokalizace

Ohledně lokalizace můžeme zatím spíše teoretizovat, ale nahrává nám do karet fakt, že série Uncharted byla přeložena od třetího dílu pomocí českých titulků. Navíc kolekce, která po letech vyšla v remasterované podobě na PS4 už obsahovala české titulky ke všem dílům. Dá se tedy předpokládat, že jakmile půjde Uncharted 5 na trh, tak se dočkáme i české lokalizace ve formě titulků.

Uncharted 5: Vývoj hry

Informace z února 2023:

Nová upoutávka na konzoli PlayStation 5 představuje populární odkazy na legendární hry z této konzole a s tím spojené záběry. Vidíme zde kupříkladu hry Destiny 2, Ratchet & Clank: Rift Apart, Horizon Forbidden West, Returnal nebo God of War: Ragnarök. Ale hráči si všimli, že jeden záběr je skutečně zvláštní, neboť nekoresponduje s žádnou nyní aktivní sérií. Nejvíce se ale skloňuje právě Uncharted 5, protože tato scéna hru dost připomíná.

Jak je i uvedeno v článku, tak Naughty Dog v Uncharted 4 připravilo cestu pro pokračování hry s hlavní hrdinkou Cassie, což je dcera Nathana Drakea a Eleny Fisher. Nemusí to znamenat vůbec nic, ale Sony má ve zvyku své hry teasovat zajímavým způsobem, takže to může být předzvěst příchodu dalšího dílu. Uncharted 5 dává pro PlayStation 5 dokonalý smysl, jen to zatím vypadá, že se dočkáme hry od jiného studia. Naughty Dog již několikrát potvrdilo, že Uncharted pro ně již definitivně skončilo. Nicméně to tvrdilo studio i u čtvrtého dílu a později jsme se dočkali samostatného dílu Uncharted: The Lost Legacy. Nechme se tedy překvapit.


Studio Naughty Dog se nechalo několikrát slyšet, že o další Uncharted od nich už nevyjde. Jenže poslední týdny ukázaly, že nový Uncharted možná nemusí být v tomto studiu úplně nereálnou záležitostí. Shaun Escayg ze studia Naughty Dog nedávno prohlásil toto: „Myslím, že s jistotou můžeme říct, že nikdy nemůžeme říkat nikdy. Sérii Uncharted milujeme, studio ji miluje a je to svět, který chceme ještě vidět. To můžu říct s jistotou.“

U Naughty Dog se momentálně vyvíjí tři nové hry. Není úplně jisté, co přesně tito borci kutí, ale podle všeho by se mělo jednat o multiplayerovou záležitost z univerza The Last of Us. Rovněž by měla být ve vývoji nová sci-fi záležitost Stray's Cross. O třetí hře se vedou divoké spekulace. Je dost možné, že se jedná o The Last of Us Part III nebo dokonce nový díl ze série Jak and Daxter.

Jak jsme již zmínili, tak Sony se určitě značky Uncharted nebude chtít vzdát a popravdě který lepší titul by mohla přinést pro konzoli PlayStation 5 než Uncharted 5? Je však jisté, že Nathan Drake se nevrátí. Minimálně ne ve formě, kdy by byl schopen aktivně lovit poklady po světě. Na konci čtvrtého dílu už mu bylo něco přes padesát, a ačkoliv je možnost, že by autoři šli do minulosti, tak si myslíme, že k tomu zřejmě nedojde.

Velká indicie ohledně vývoje dalšího dílu se nám naskytla v roce 2020. Zformovalo se totiž zcela nové studio v San Diegu, které má pracovat na nějaké populární značce společnosti PlayStation. Dalším důležitým faktem je to, že studio má pracovat na nějaké AAA hře, tedy z té nejvyšší produkce a má jít o blíže nespecifikovanou akční hru z pohledu třetí osoby. Navíc je potvrzeno, že toto nové studio má spolupracovat s takovými celky jako je právě Naughty Dog, Sony Santa Monica atd. Je tu tedy více než velký předpoklad na to, že se možná chystá vývoj dalšího dílu této série.

Poté co vyšla hra Days Gone od studia Bend, tak se dle všeho chtěli autoři pustit do druhého dílu. Sony o něj však neměla zájem a údajně jim nabídla vývoj multiplayerového titulu The Last of Us a právě nového Uncharted. Podle všeho s tím tvůrci nesouhlasili a prosadili si zcela novou značku o které v tuto chvíli také více nevíme.

Někteří by mohli mít strach z toho, že hra bude katastrofálním počinem, neboť na ní bude dělat nové studio. Dá se však očekávat, že vývoj dostane na starosti někdo, kdo již má bohaté zkušenosti a veškerá ostatní výpomoc bude i z těchto dalších studií. A upřímně, ruku na srdce tato studia stojí za nejlepšími hrami, jaké má PlayStation v portfoliu. Kromě toho bude tomuto studiu k ruce také společnost Visual Arts Service Group. Takto vám název asi příliš neřekne, ale má obrovský podíl na tom, že obličeje ve hrách vypadají, tak jak vypadají. Její práci můžeme ocenit v posledních dvou dílech Uncharted, God of War či Death Stranding.

Uncharted 5: Příběh a postavy

Možnosti jsou tedy jasné, buďto by se dalo pokračovat s Nathanovou dcerou, která by mohla být zhruba ve věku novodobé Lary Croft a pátrala by po dalších světových artefaktech a záhadách. Další možností je pochopitelně zapojení zcela nové postavy, která by teoreticky nemusela vůbec být spojována s původními postavami. Následně je zde ještě možnost, že by se hlavní role zhostil Sam Drake a společně se Sullivanem by se pouštěli do nových dobrodružství. Tím by se zachoval původní humor, a i hratelnost na kterou jsou hráči zvyklí.

The Lost Legacy se pak vydal také zajímavým směrem a potenciál rozhodně má i případné dobrodružství Chloe Frazer, které by mohl pomáhat Sam Drake a její parťačka Nadine Ross. Nezbývá než čekat s čím nás nakonec autoři překvapí.

Uncharted 5: Multiplayer

Dle předpokladů se zřejmě dočkáme i multiplayerových režimů v novém Uncharted. Ostatně Uncharted 4 ukázalo, že multiplayerové módy mohou být velmi kvalitní, zejména když se do nich vrhne mnoho hráčů najednou. Dává nám to tedy naději, že uzavřené multiplayerové arény by mohlo mít i další pokračování.

A co Ty? Těšíš se na nové Uncharted? My rozhodně. Pokud Sony udrží kvalitu původní série, tak jej bereme všemi deseti a máme vysoká očekávaní. Snad jen zamrzí fakt, že hlavní postavou již nebude Nathan Drake. Nicméně i tak doufáme v podobně laděnou hlavní postavu.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow