Forza Horizon 4 se vrací jako královna motorsportu!

Dlouhá léta patřila série Forza Motorsport mezi přední značky konzole Xbox. Asi jen málokdo ve studiu Turn 10 tehdy tušil, že až se vytasí studio Playground s odnoží Forza Horizon, tak dojde k naprostému obratu. Dnes můžeme s čistým svědomím prohlásit, že hráči více čekají na Forzu Horizon než na původní díly. Momentálně máme za rohem titul Forza Horizon 4, a tak se mrkneme s čím nás autoři překvapili tentokrát.

Už před vydáním třetího dílu panovaly názory, že nemá cenu dělat další díl, protože už série nemá kam by se posunula. Opak byl pravdou. Naprosto osvěžující byl přechod do nepříliš prozkoumané Austrálie a celkového prostředí jež nabízela. S tím se také změnil trochu styl závodů, neboť nám byly nabídnuty ve větší míře varianty bugin a rallye závodů.

 

Forza Horizon 4 tak měla před sebou nelehký úkol a bylo třeba vhodně vybrat prostředí. Ono spekulované Japonsko se nakonec nepotvrdilo a máme tu Velkou Británii a Skotsko. Princip hry zůstává samozřejmě stejný. Je vám nabídnuta série nejrůznějších závodů a výzev v nichž pak musíte porazit své protivníky a stanout na předních místech. Nechybí ani drobné výzvy jako je tradiční ničení cedulí.

Většina novinářů, která měla možnost si hru vyzkoušet v předstihu chválí velmi krásnou mapu. Nechybí tu klasický skotský venkov. Najdete tu tak lesy, jezera, říčky, pastviny, městečka, a hlavně parádní silnice. Forza Horizon 4 má však jednu ohromnou novinku, kterou předchozí hry nedisponovali a my si pojďme říct o co jde.

Nově byl přidán systém ročních období. Jak to funguje? Jednou za čas dojde ve Forza Horizon 4 ke změně ročního období. Je to nastaveno od vývojářů s tím, že se ono období mění pravidelně a všem hráčům, kteří hru hrají. Každé z ročních období pak nabízí specifické závody, které v jiném nenajdete. Tento systém je naprostou peckou a v samotném úvodu hry je vám předvedeno každé roční období, byť v krátkosti.

Svým způsobem tak nová Forza nabízí čtyři odlišné mapy v jedné jediné. Každé roční období nabídne ta samá místa z jiné perspektivy a tato funkce posouvá Forzu i v konkurenci na úplně jiný level. Hra se opět snaží být přívětivou arkádou. Nicméně nechybí ani možnost vypnout si veškeré asistenty a pustit se do závodů v rámci simulace, která rozhodně stojí za to.

Vozidel je velká spousta a Forza má vše plně licencováno. Nebudou chybět klasické značky Velké Británie, jako Aston Martin či Jaguar, ale objeví se i MG. Tuneři si však přijdou na své, neboť zde najdou i klasické nestárnoucí modely, které pak půjde různě upravovat. Ve hře najdete i takové speciály jako je Aston Martin Vulcan či Bugatti Chiron.

  

Není pochyb o tom, že se vrací král aktuálních virtuálních silnic. Forza Horizon 4 přináší výrazné novinky, které jí napomáhají v tom, aby svou pozici v motorsportu držela i nadále. Můžeme se těšit také na parádní grafické podání, a to i ve 4K zobrazení a na skvělý soundtrack, který už k Forze neodmyslitelně patří.

Pokud stále váháte nad tím, kterou hru si pořídit na sychravé podzimní večery, tak není lepšího adepta než královna motorsportu. Forza Horizon 4 dorazí už v úterý 2. října. Dostupná bude jak pro Xbox One, tak i pro PC platformu.


Martin Pilous