Česká herní scéna za posledních 5 let. Co přinesla světu?

kingdomcome

Dnes se podíváme na to, jak se vyvíjela česká herní scéna za posledních 5 let. Může se to na náš rybníček zdát poměrně krátká doba, ale opak je pravdou. Za oněch 5 let vyšla solidní řádka titulů z našich luhů a hájů a nutno podotknout, že některé uspěly i na mezinárodní úrovni. Přinášíme tedy přehled těch nejzajímavějších kousků.

 

ArmA 3 (2013)

Jen těžko se tomu věří, ale třetí díl populární vojenské akce ArmA vyšel již v roce 2013. Děj se odehrává okolo roku 2035 během fiktivní operace Magnitude, kde proti sobě bojují síly NATO a Íránu. Vaším úkolem je tak, tento konflikt zažehnat. Kvůli ArmA 3 byly zadrženi i dva z českých vývojářů na řeckém ostrově Lémnos. Ti, ačkoliv byli na dovolené a pořizovali si zde fotografie pro soukromé účely, tak byli obviněni ze špionáže. ArmA 3 slavila úspěch po celém světě a ve svém žánru patří mezi absolutní špičku.

 

Polda 6 (2014)

Polda 6 bylo zjevení. Zcela záhadně jej tvůrci odhalili až těsně před vydáním, aby se pak ukázalo, že jde o velmi povedenou hru. Pátý díl poněkud pošramotil pověst hlavnímu hrdinovi Pankrácovi a rovněž celé značce, ale šestka přišla s úderným humorem, zajímavou zápletkou a fajn hratelností. Je poněkud škoda, že Zima Software nemá snahu hru přivést i na konzole, ačkoliv Polda 6 dorazil i na mobily. Společnost ale potvrdila, že pracuje na hře Polda 7.

 

The Keep (2014)

Česká hra The Keep překvapila tím, že se v roce 2014 objevila prvotně na konzoli Nintendo 3DS. To byl vcelku odvážný krok a poněkud nejistý výsledek. Paradoxně v našich končinách o hru nebyl až takový zájem, ale ve světě si našla své místo. Šlo o zajímavý tahový dungeon, kterých už příliš nevychází. Na svědomí jej má české studio Cinemax, které poté v roce 2017 přivedlo na světlo světa port pro PC.

 

Blackhole (2015)

Blackhole je českou hrou od studia Fiolasoft, které patří mezi nezávislé celky. Jejich titulu předcházel pouze PacIn: Nermessova pomsta. Blackhole řeší problém s černou dírou. Konkrétně s poslední, která v našem známém vesmíru může napřímo ohrozit Zemi. A tak se kapitán Jetsen a jeho posádka vydávají na misi. Jejich úkolem je tuto díru uzavřít. Bohužel narozdíl od těch předešlých se jim místo uzavření podaří černou dírou proletět. Loď Endera je nekompromisně vtažena za Horizont událostí a ocitá se v neznámém vesmíru. Hra je však poměrně náročná na logiku a nabízí skvělé hádanky. Ačkoliv prvotně vyšla jen na PC, později se dočkala i portu na konzole.

 

American Truck Simulator (2016)

Na naší domácí scéně nemůžeme zapomenout také na studio SCS Software, které patří ke světové špičce, co se týče simulátorů řízení vozidel. Zejména pak těch s mnoha nápravami a koly. American Truck Simulator věrně zachycuje pocit z kamioňácké dřiny na amerických silnicích. Nechybí tak ani tamní vozidla, na která v Evropě téměř nelze narazit. Stejně jako Euro Truck Simulator 2, tak i tento titul je i nadále velmi podporován samotnými autory a pak zejména komunitou.

 

Mafia 3 (2016)

Uznáváme, že Mafia 3 již není čistokrevně česká záležitost, ale stále se na ní podílelo mnoho českých vývojářů, a tak ji do našeho přehledu uvádíme. Třetí díl bohužel nezaznamenal takové úspěchy, jako tomu bylo v případě her Mafia a Mafia 2. Příběh nebyl vyloženě špatný, ale poněkud nesympatický hlavní hrdina a k tomu zcela repetitivní hratelnost, způsobily fakt, že se hra dobře prodávala, avšak nebyla hráči příliš dobře přijata. Doufejme, že si značka napraví reputaci s potenciálním čtvrtým dílem, na kterém se dle spekulací pracuje.

 

Kingdom Come: Deliverance (2018)

Kingdom Come: Deliverance byl nesmírně ambiciózní projekt. Hra byla oznámena již v roce 2013 a vývoj se velmi protáhl. Autory zachránila také crowdfundingová kampaň na Kickstarteru. Letos jsme se však dočkali a tvůrcům se nakonec podařilo hru optimalizovat i pro konzole. Je pravdou, že hra nevyšla v perfektním stavu, ale podařilo se jí zaujmout širokou veřejnost po celém světě, díky svému zpracování, zasazení a příběhovému pozadí. Zejména fakt, že jde o středověké RPG, bez prvků fantasy si vysloužilo u hráčů obdiv.

 

Chuchel (2018)

Studio Amanita Design vyvíjí vskutku zvláštní hry. Budiž příkladem Machinarium či Botanicula. Chuchel však jde mnohem dále. V mnohých ohledech je Chuchel naprosto šílenou groteskou. V základu jde o připitomělou zápletku, v níž jakýsi Chuchel má chuť na třešni. Ale osud a vše ostatní mu v tom neustále brání. Celistvost hře chybí je to spíše změť různých gagů a situačního humoru. Podtrhuje to však geniální soundtrack. Chuchel se stal velmi populárním v rámci Steamu. Doufejme, že se dočkáme i konzolové verze.

 

Česká herní scéna se tak ve světě rozhodně neztratila a je vidět, že tu máme spoustu talentovaných studií. Budeme netrpělivě vyčkávat, co nás čeká do budoucna. V tuto chvíli nemáme zprávy o žádném větším titulu na našem území. Tvůrci Poldy tvoří sedmý díl a autoři Kingdom Come: Deliverance připravují příběhové DLC s ženským charakterem.

 

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow