Zaklínač 4 - datum vydání (INFO)

Článek o hře Zaklínač 4 zatím vychází z nejrůznějších spekulací a neověřených zdrojů. Zatím je tedy potřeba některé informace brát s rezervou, neboť se stále čeká na bližší představení od společnosti CD Projekt RED. Ta se již poučila ze svých chyb a hodlá hru Zaklínač 4 ukázat, až bude v pokročilé fázi vývoje.

Zaklínač 4 - Obsah

Fakta o sérii Zaklínač

„Zlo je zlo, Stregobore,… Menší, větší, střední, všechno jedno, proporce jsou relativní, hranice nejasné. Nejsem zbožný poustevník, nečinil jsem v životě jen dobro. Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec…“

Tímto výrokem se částečně ukazuje charakter hlavního protagonisty série Zaklínač. Hlavní hrdina Geralt je hráčům znám díky skvělé sérii knih, nově také seriálu, ale především díky vynikající trilogii videoher.

Zřejmě ani studio CD Projekt RED nepočítalo s tím, že Geralt bude takovým tahákem na konzolích a počítačích. Zaklínač vyšel v roce 2007 pouze na PC. Autoři neměli příliš prostředků na to, aby hra mohla rovnou vzniknout i pro konzole a pustili se do vývoje své prvotiny. Na západním trhu hra vůbec neuspěla, ale měla fenomenální ohlas v České republice, Polsku, Slovensku a Maďarsku. Bylo to pochopitelně dáno tím, že zde velká spousta lidí měla za sebou knižní sérii.

zaklinac

Zdroj: CD Projekt RED

Hráči si nemohli vynachválit příběh, který dalece překračoval to, co bylo do té doby k vidění a zahraní ze strany americké produkce. Zaklínač byl jiný. Byl drsný a neočekávaný. Takový titul na poli RPG dlouho chyběl. Po úspěchu PC verze se CD Projekt rozhodl pracovat na dalším díle.

Zaklínač 2: Vrahové králů vyšel v roce 2011 a šlo o velmi precizní hru z hlediska vyprávění, jen ji brzdil v rozletu fakt, že CD Projekt využil vlastní, ale do té doby neověřený engine. Titul však zaujal i v zahraničí a dostal se i na konzoli Xbox 360.

Vrchol přišel se hrou Zaklínač 3: Divoký hon. Ta vyšla v roce 2015 a to pro PC, PlayStation 4 a Xbox One. Tentokrát nebyli autoři ničím limitovaní a podařilo se jim přivést Zaklínače do otevřeného světa. Dle jejich tvrzení šlo o záměr, který chtěli realizovat už od prvního dílu, ale tehdejší možnosti to neumožňovaly.

Ke konci roku 2019 bylo oznámeno, že Zaklínač: Divoký hon má i s dodatky na kontě přes 28 milionů kopií. Herní série Zaklínač zaznamenala více než 40 milionů prodaných kopií, což je úchvatné číslo.

the_witcher_3_wild_hunt_-_main2

Zdroj: CD Projekt RED

Datum vydání a platformy

Pokud jde o datum vydání, tak Zaklínač 4 určitě nevyjde v nejbližší době. CD Projekt nehodlá na trh chrlit jednu hru za druhou, ale chce si na nich dát pořádně záležet. Dle předpokladů je tedy zatím nejreálnějším rok 2025. Očekává se, že hra by mohla mít opět 2 velká rozšíření, která by vyšla v průběhu jednoho roku s půlročním odstupem.

Pokud jde o platformy, tak Zaklínač 4 by mohl stihnout aktuální generaci konzolí. To znamená, že se jej dočkáme už pouze na PlayStation 5 a Xbox Series X/S.

Čeština a lokalizace

Dost špatně se u budoucích her odhaduje, zda bude mít titul českou lokalizaci či nikoliv. Zaklínač 4 však má výhodu toho, že se jedná o velmi populární sérii na našem a slovenském území. Navíc předchozí hry vyšly s kompletní českou lokalizací. První díl nabídl na PC dokonce kompletní český dabing. Druhý a třetí díl pak nabídly kompletní české titulky.

Rozhodně je tedy velká šance, že se opět dočkáme českých titulků. Pakliže u překladů zůstane i dvorní překladatel série, Filip Ženíšek, tak se budeme moci těšit na veškeré názvosloví a reálie z původních knih o Zaklínači.

Vývoj hry

Zaklínač 4 už je ve vývoji zřejmě nějakou dobu. Od letošního roku CD Projekt RED přechází na paralelní model vývoje dvou velkých her najednou. Menší hry pak bude studio delegovat na jiná studia. Kromě toho, že je ve vývoji nový Zaklínač, tak bylo potvrzeno, že vzniká také nástupce hry Cyberpunk 2077.

Zaklínač 4 byl překvapivě oznámen v březnu 2022, což by naznačovalo, že zhruba do tří let se hry skutečně dočkáme. CD Projekt zatím k oznámení zvolil pouze první obrázek, který naznačuje, že se můžeme těšit na zcela novou ságu. Na obrázku je zaklínačský medailon. Ten oproti Geraltovu ztvárňuje hlavu rysa, což potvrdili i samotní autoři.

Vývoj hry probíhá na Unreal Enginu 5, což zajistí kvalitní audiovizuál hry a tvůrci přestanou využívat poněkud problémový vlastní engine s názvem Red Engine. Red Engine 4 byl použit u hry Cyberpunk 2077 a autorům se příliš neosvědčil. Zároveň bylo potvrzeno, že vývoj hry má na starost Jason Slama, který figuroval zejména u karetních her Gwent.

zaklinac4

Zdroj: CD Projekt RED

CD Projekt se navíc poučil i z marketingového hlediska, které vrcholným představitelům studia nadělalo na čele spoustu vrásek při propagaci hry Cyberpunk 2077. Hra byla oznámena před mnoha lety, aby se o ní dlouho mlčelo, a nakonec se start hry příliš nepodařil z technického hlediska. Tomu hodlá studio předejít.

"Hlavní marketingové a PR kampaně budou mnohem kratší (než dříve), kdy propagační obsah typu trailery či videa o mechanismech zveřejníme až blíže reálnému vydání dané hry. Přesto může být na nové projekty stále vábeno brzkými teasery. Komunikace okolo her se bude soustředit na více vyladěné záběry z hraní a dema. Předváděčky budou uskutečněny na všech platformách, pro něž hra existuje," prohlásili zástupci studia.

CD Projekt RED chce dosáhnout toho, aby hráči měli realistická očekávání od jejich titulů a o případném doprovodném obsahu bude hovořit pouze na rok dopředu.

Zdroj: CD Projekt RED

Příběh a postavy

Příběh Geralta z Rivie se ve hře Zaklínač 3: Divoký hon naplnil a jen těžko si lze představit, že by se vrátil jako hlavní postava. Sága končí ve chvíli, kdy Ciri naplní svůj osud a po mnoha strastech a potížích se konečně stane Zaklínačkou. Což potvrzuje i poslední DLC s názvem O víně a krvi. Nabízí se tedy varianta, že Ciri by mohla být novým protagonistou série. Hráči si ji oblíbili a CD Projekt už vícekrát potvrdil, že pokud se někdy série Zaklínač vrátí, tak to nebude s Geraltem z Rivie.

Máme ale spíše dojem, že autoři sáhnou po mužském protagonistovi. Buďto ze Školy Vlka a nebo ze zcela jiného cechu, které nám hry tolik nepředstavily. Pro hráče by však bylo určitě příjemnější, pokud by Geralta nahradil Eskel nebo Lambert. Oba jsme je mohli vidět ve třetím díle série a jedná se o velice zkušené Zaklínače, kteří mají za sebou rovněž velké bitvy.

Sice si lze jen těžko představit, že by CD Projekt přišel s titulem, který by umožnil hrát například za Marigolda, ale určitě by šlo zajímavou zkušenost. Jestli totiž někdo v tomto průmyslu dokáže překvapit, tak je to právě polské studio. Nicméně Marigold by mohl být ve hře klasickým vypravěčem, který by chrlil z rukávu své neskutečné příběhy a my bychom si tak mohly zahrát i jednotlivé příběhy. Vzhledem k tomu, jak ale tvůrci píší své příběhy poměrně komplexně, nelze to příliš předpokládat.

Důležité bude i časové umístění v rámci univerza. Nepředpokládáme, že by se CD Projekt vydal retrospektivně k událostem, které známe z knížek, ale spíše se zaměří na to, co přijde po Geraltovi a případně i Ciri. Nepůjde však o velký skok. Nepochybujeme o tom, že populární postavy ze zaklínačského univerza se totiž opět objeví, byť by mělo jít jen o krátké cameo.

Retrospektivně by se však určitě šlo vrátit k postavě Vesemira, která byla klíčová po rozvoj školy Vlka. Jejich bývalý mentor toho za svůj život zažil skutečně hodně a byl by rovněž zajímavým námětem ke ztvárnění. Sluší se také podotknout, že na hru Zaklínač 3: Divoký hon navazují komiksy od Dark Horse, ale jen těžko je lze považovat za kánon, a tak se neočekává, že by se příběhy podle nich dostaly do další hry.

Nejpravděpodobnější variantou tedy je, že se dočkáme něčeho úplně nového a originálního, co si vymyslel sám CD Projekt RED. Škola Rysa se totiž ve hrách, knihách, komiksech ani deskových hrách Zaklínače nevyskytuje. Najdeš o ní zmínky na komunitní Wiki Zaklínače, neboť si fanoušci vytvořili vlastní výplod fantazie. Ten staví na tom, že škola Rysa vznikla pod dohledem zaklínače Lamberta a čarodějky Keiry Metz.

S největší pravděpodobností se ale studio tohoto příběhu nehodlá držet a vymyslí si vlastní. Kromě dvou již zmíněných postav se v této fanfikci vyskytují také Gaetan a Joel. Jako vedlejší postavy pak Chireadan of New Cintra, Frank, Keman, Henryk of Lyria, Schrodinger a Jad Karadin. Předpokladem tedy je, že novým zaklínačem bude zcela nová postava, kterou si studio vymyslelo, anebo dá hráči možnost si ji vytvořit.

Nejde o první případ, kdy se v Zaklínači objevila škola, která nemá základ v původních příbězích. Řeč je o škole Zmije, která se objevila ve hře Zaklínač 2: Vrahové králů a patřil do ní zabiják králů Letho.

Herní svět a délka hry

Naprosto úchvatná je v sérii Zaklínač příroda. Studiu se daří velmi dobře ztvárnit lesy, jezera, vodní plochy, ostrovy, a to tak, že vše vypadá živě a uvěřitelně. Vůbec nepochybujeme o tom, že se dočkáme zcela nových království, která jsme dosud neměli možnost vidět. Kupříkladu bychom tedy mohli navštívit Kovir a Poviss, Lyrii a Rivii či Cintru (za předpokladu, že by se tvůrci rozhodli pro prequel).

Velkým překvapením by bylo zasazení hry do císařství Nilfgaard. To jsme mohli v Zaklínači 3 vnímat pouze jako obrovskou hrozbu pro království umístěná nad ním. Určitě by tedy stály za prozkoumání místní politické boje a celkové řízení v čele s Emhyrem var Emreis.

Určitě by ale měla být mapa o něco menší, než tomu bylo u Zaklínače 3. Je nám jasné, že tvůrci chtějí potěšit hráče, kteří mají na hraní stovky hodin, ale u třetího Zaklínače šlo o enormní porci, která se dá přirovnat například posledním dílům ze série Assassin's Creed.

Multiplayer

V tuto chvíli těžko soudit, zda se dočkáme ve hře Zaklínač 4 nějaké formy multiplayeru. Aktuální herní trh poměrně hodně fandí multiplayerovým hrám, ale v CD Projekt RED si dobře uvědomují, že ne každá hra jej nutně potřebuje. Ostatně i původně slibovaný multiplayerový titul ze světa Cyberpunku byl nakonec zrušen. Dokážeme si však představit určitou formu kooperace v rámci příběhu nebo například nějaká turnajová klání ve hře.

Inu jsme velmi zvědaví, zda se naše předpověď, alespoň částečně naplní. V tuto chvíli můžeme spíše jen spekulovat, zda se Zaklínač 4 dočká vydání v nejbližších letech, ale předpokladem je, že se tak stane. Pochopitelně budeme muset oželet Geralta z Rivie, ale není pochyb o tom, že nás tvůrci opět překvapí.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow