Mafia 4 - Datum vydání (INFO)

Jedno se musí 2K a studiu Hangar 13 nechat. Nemají ve zvyku vypouštět informace dlouho předem, což byl i případ hry Mafia: Definitive Edition. Ta byla oznámena během května 2020, aby už v září 2020 došlo k jejímu vydání. Kromě toho byla upravena dokonce celá trilogie, neboť jsme se dočkali vydání také her Mafia 2 a Mafia 3 v Definitivních edicích.

Mafia 4 - Obsah

Datum vydání a platformy

Mafia 4 byla oznámena právě nyní, ale zatím není známo, kdy přesně by mohla vyjít. Aktuálně to vypadá, že hra dorazí v letech 2024 či 2025. Předpokladem je také to, že hra vyjde exkluzivně už na nové konzole PlayStation 5 a Xbox Series X. Může za to především nárůst výkonu oproti předešlým konzolím PlayStation 4 a Xbox One. Právě letošní rok bude zlomový ohledně postupného ukončení vydávání her na předešlou generaci konzolí.

Čeština a lokalizace

Zatím jen těžko můžeme potvrdit, zda bude mít hra také českou lokalizaci, ale je to dost pravděpodobné. Všechny díly série Mafia nabídly českou lokalizaci. V případě prvního a druhého dílu se jednalo o kompletní český dabing. První Mafia v Definitivní edici rovněž nabídla nový český dabing. Pouze Mafia 3 obdržela jen české titulky, ale bylo to dáno zejména pro její rozsáhlost a počet postav. Pokud by tedy Mafia 4 byla stejně velká jako Mafia 3 nebo dokonce větší, tak se dá předpokládat, že Cenega, coby český distributor zajistí české titulky.

Vývoj hry

Díky oslavě 20 let této legendární české značky víme, že hra Mafia 4 je oficiálně ve vývoji, ale zatím o ní autoři nejsou připraveni mluvit. Dle všeho se tak stane v následujících týdnech či měsících

Víme také, že došlo k odchodu vedoucího studia Hadena Blackmana, a tak bylo dost těžké odhadovat, zda Mafia 4 nebyla například zrušena. Jak se ukazuje podle posledních informací, tak se tak skutečně nestalo a je i dost možné, že po odchodu Blackmana dostane hra ucelenější vizi. Jeho ambice byly příliš velké, což vydavatel rázně „ocenil“. Byl prý vedením 2K označen jako hlavní viník toho, že bylo rozpracováno příliš mnoho her najednou a následně byly ve velkém rušeny, což mělo stát skutečně velké peníze (cca 50 milionů dolarů).

Možná mírně neuvěřitelnou, ale o to více zajímavou se stává zvěst o tom, že kromě prequelové hry Mafia 4, už vzniká také Mafia 5. Nový šéf studia Nick Baynes si prý uvědomuje důležitost značky. Není samozřejmě jisté, že hry dostanou číslovku, ale dle všeho vzniká kromě prequelu i další díl, který by rozšířil populární značku na rovných 5 titulů.

Oficiální potvrzení je v tuto chvíli zatím nepravděpodobné, byť by pak mohlo dojít například k představení obou titulů najednou. Dá se ale přepokládat, že o nové Mafii bychom se mohli něco dozvědět už letos.

Naznačováno je, že už měl proběhnout motion-capture, což by znamenalo, že se hra dostala do pokročilejší fáze vývoje. Nicméně se hovoří o tom, že už byl vývoj jednou restartován, neboť se dala přednost jinému projektu, kterým jak se zdá byla Mafia: Definitive Edition. Na remaku prvního dílu pracovala převážně česká pobočka, která finální práce dokončila s Hangar 13.

Mafia 4 však byla už nějakou dobu ve vývoji a nyní se hovoří o tom, že došlo k restartu vývoje tak, aby hra mohla dorazila na konzole PlayStation 5 a Xbox Series X. Podle všeho je tak nová Mafia 4 vyvíjena tak, aby odpovídala těmto specifikům, a navíc prý studio Hangar 13 tvoří nové velkolepé fantasy RPG o němž se snad brzy také něco dozvíme. Jen připomínáme, že Hangar 13 má pobočku i v Brně, která se s největší pravděpodobností na nové Mafii podílí.

Pojďme se nejprve podívat na to, co tvrdí insideři o původním vývoji hry Mafia 4. Dle uživatele TheTruthTeller 1985 z Redditu se na Mafia 4 pracovalo už po dokončení posledního DLC ke hře Mafia 3. DLC Sign of the Times vyšlo v polovině roku 2017 a ihned po něm měly začít práce na dalším díle. Jak to ale vypadá, tak se nejednalo o přímé pokračování příběhu Lincolna Claye z New Bordeaux.

Zdroj: 2K

Mafia 4 už byla ve vývoji dříve, ale podle všeho byla zrušena. Šlo o variantu, kdy by se odehrávala v americkém Las Vegas v polovině 70. let. Následně však dostala přednost špionážní akce Rhapsody, která měla být zasazena do období studené války v Berlíně. Podle posledních střípků informací byl i tento projekt zrušen.

Akční hra Mafia 4 opouští svůj interní engine na němž běžela Mafia 3 a Mafia: Definitive Edition a dočkáme se prý Unreal Enginu 5.

Příběh a postavy

Poslední zvěsti hovoří o tom, že Mafia 4 už je po posledním restartu stabilizovaná a dle všeho by mělo jít o prequel k celé předchozí trilogii. Vrátili bychom se tak do prvních let minulého století. Zatím můžeme spíše jen spekulovat o tom, kdo bude hlavní postavou, ale hojně se začalo mluvit o tom, že by bylo zajímavé vidět Dona Salieriho u zrodu jeho mafie. Mohli bychom se dočkat i přímého boje Salieriho a Morella v jejich mladých letech, což zní skvěle.

Insider Nick Baker přichází s aktuální informací, že příběh se bude točit kolem rodiny Dona Salieriho. Ennio Salieri tak bude zřejmě hlavní postavou nebo jednou z těch, které budeme ve hře pravidelně potkávat. Děj hry nás zavede na Sicílii a uvidíme rozkvět Salieriho podniku. Dočkáme se přelomu 19. a 20. století. Titul by měl být lineárnějšího rázu, takže nelze v Mafia 4 očekávat nějaký extrémně otevřený herní svět.

Starší informace nabízejí dvě varianty. V případě té první se počítá s tím, že hra nabídne 70. léta minulého století, a to v tehdejším Las Vegas. Příběh měl zachycovat celé jedno desetiletí a nabídnout úplně nové postavy. Vše by mělo být vyprávěno v přítomném čase, což znamená, že se nebudeme vracet do minulosti, jako tomu bylo v prvním díle Mafia, která je vyprávěna převážně retrospektivně.

Pojďme se tedy mrknout na to, zda se však insiderovi informace nerozchází v zasazení, neboť samotný remake hry Mafia nám naznačil další cestu, kterou by se tvůrci mohli vydat.

Mafia: Definitive Edition totiž sběratelům nabízí, že mohou nalézt ve hře kartičky s různými postavami z dosavadních dílů série Mafia. Překvapí tam však dvě jména, se kterými jsme zatím neměli napřímo tu čest. Jedná se o mafiány Freda Clementeho a Louie Romera. Fredo Clemente je dle všeho majitelem závodní dráhy v Havaně a pašuje do USA rum. Louie Romero má pod svými křídly odbory a pomáhá mafiánským rodinám z východního pobřeží s aktivitami na západě. Zajímavé je však to, že oba jsou z města Los Ondas.

Fredo Clemente má ve hře tento popis: „Mezi palmami na Kubě stojí malý drsný muž s knírem. Vypadá nepatřičně, přesto má vše pod palcem. Je to majitel nádherné havanské závodní trati Oriental Park a hlavní dodavatel pašovaného rumu do Spojených států. Fredo Clemente, bratr gangstera Alberta z Empire Bay, sice nesnáší zdejší horko a vlhkost, ale zase jej těší skutečnost, že na tomhle ostrově je nedotknutelný.“

Louie Romero zase tento: „Doupata hazardu. Smetánka. Hollywood. Nejlepší cíle gangsterů. Před deseti lety rodiny na východním pobřeží potřebovaly dostat někoho i na západ. Od té doby tam vše řídí Louie Romeo. Má pod palcem odbory, pere špinavé peníze a vydírá šéfy studií. A to vše dělá v záři reflektorů a s herečkami po svém boku. Pokud se ti podaří prohlédnout úsměvy na červeném koberci, uvidíš strach.“

Pokud by se čtvrtý díl točil kolem Louie Romera, tak to příliš věcí nemění, snad jen to, že by se titul neodehrával v 70. letech minulého století, ale v 50. letech. Zhruba mezi hrami Mafia 2 a Mafia 3, popřípadě současně s některými událostmi z Mafia 2. Čistě teoreticky to dává autorům možnost, že by do hry mohli nějakým způsobem zakomponovat Vita Scalettu, Joea Barbaru a Lea Galanteho.

Ostatně Vitův příběh sledujeme i v titulu Mafia 3. Jen tu není do detailu rozebráno, co vše Vito od skončení Mafia 2 dělal. To dává prostor k tomu, aby byl příběh této postavy případně ještě více rozebrán. Pro zajímavost uvádíme, že Vito a Joe jsou jediné dvě postavy, které se objevily napříč všemi třemi díly.

Zdroj: 2K

Druhá varianta příběhu hry Mafia 4 hovoří o tom, že se podíváme do rozmezí 40. až 80. let minulého století. Příběh by údajně měl nějakým způsobem navazovat na hru Mafia 3, ale neměla by se tu objevit žádná z předešlých postav. Hráč by měl dostat možnost hrát za policistu jménem Hain, který se bude moci rozhodnout, zda bude dále pomáhat svým kolegům z oddělení nebo přijme spolupráci s organizovaným zločinem.

Ve hře se objeví také druhá postava, která by měla být soudcem, který dohlíží na veškeré případy ohledně řádění Mafie v onom časovém období. Mafia 4 by měla nabídnout více konců a díky tomu se větvící děj hry. Mapa hry by měla být vskutku velká, a dokonce by tu měla být možnost řídit různé podniky a verbovat do nich nové lidi. Něco podobného bylo možné už kdysi v titulu The Godfather 2.

Druhý zdroj, který je údajně přítelem zaměstnance v kanadské ESRB se doslechl o podobných skutečnostech. Mafia 4 má textové skripty pod krycím jménem Sam Boyd 4. Čtvrtá Mafia se bude odehrávat ve městě Saint Fortuna, které se inspirovalo Las Vegas. Součástí města má být dokonce město Lost Heaven z Mafia 1.

Zdroj: 2K

Také popisuje policistu Haina, kterého potvrzují další zdroje, ale uvádí, že Hain jede v nekalých obchodech a jeho nařízení se to dozví. Podle všeho by tedy Hain měl stopy po sobě uklidit nebo spolupracovat s Mafií. Druhá postava v podobě soudce by měla být rovněž přítomná, a právě u ní se pak uvádí, že bude působit mezi 40. až 80. lety.

Nyní však musíme doufat v to, že autoři najdou dostatečně silný příběh, který se dá odvyprávět. Je určitě pozoruhodné, že budují vlastní dějovou linku napříč spojenými státy ve fiktivních městech, která jsou ale inspirovaná těmi skutečnými. Trochu nás však zaráží, že se tvůrci vůbec nezabývají obdobím Al Caponeho.

Al Capone byl jedním z proslulých amerických mafiánů, kteří měli velký vliv ve 20. letech minulého století, což by pro autory byla poměrně velká výzva s dobovými reáliemi. Sami jsme však viděli, že první Mafia se v těchto letech také odehrávala. Zatím je třeba říct, že zasazení prvního dílu se ostatním nepodařilo překonat. Určitě by tedy nebylo špatné se tímto směrem inspirovat.

Herní svět a délka hry

Jak už bylo zmíněno výše, tak hra by měla obsáhnout minimálně jedno velké město a jeho přilehlé okolí. Samotná Mafia 3 už nabídla poměrně velkou mapu a Mafia 4 zřejmě nebude pozadu. Zatím si můžeme být jisti tím, že hra nabídne proměnlivé prostředí v závislosti na rozhodnutích hlavních hrdinů, ale také díky změnám časového období. Hráč by navíc měl mít k dispozici možnost vydělávat prodejem budov, nákupem podniků a verbováním dalších mafiánů, což zní skvěle.

Rozhodně nás čeká také rozsáhlý vozový park, který by měl nabídnout různé vozy napříč historií a podle všeho bychom se mohli dočkat i úprav v rámci tuningu aut. Můžeme také počítat s poměrně rozsáhlým arzenálem zbraní a zmínky jsou také o tom, že hráč si bude moci postavu přizpůsobit k obrazu svému, a to včetně oblečení a různých dalších doplňků. Je tedy možné, že poprvé v sérii bude moci hlavní postava vypadat dle toho, jak si ji hráč namodeluje v editoru.

Multiplayer

Je dosti pravděpodobné, že Mafia 4 už by mohla nabídnout určitou formu online hraní. Nepředpokládáme, že by tu byl například režim battle-royale, nebo že by se snad dalo hrát v kooperaci s dalším hráčem. Spíše tu mohou být jakési sdílené prvky. Například dobře by to šlo využít u pomyslného sdíleného bohatství s dalšími hráči v rámci jedné Mafie. Takovýto klan by pak mohl získávat výhody navíc díky společným aktivitám.

My budeme s nadějí vyhlížet oznámení hry Mafia 4 a doufat, že se tvůrcům povede přinést to nejlepší z předchozích titulů. Očekávání zejména v České republice budou opravdu velká.

Díky za přečtení! Situaci budeme stále sledovat a článek neustále aktualizovat o nové informace.

Našel jsi nějakou chybu? Dej nám o tom vědět a ohodnoť autora. A pokud se ti článek líbil, nezapomeň ho sdílet.

arrow