Assassin’s Creed Valhalla je hrdinským eposem z doby vikingské

Assassin’s Creed Valhalla to v letošním roce bude mít o poznání těžší, než tomu bylo v roce 2018 u Assassin’s Creed Odyssey. Ten měl takzvaně vyšlapanou cestu slávy díky předchozímu Assassin’s Creed Origins, který se nadmíru povedl. Bohužel Odyssey se nepodařilo přesvědčit hráče o tom, že by to byl až tak skvělý titul.

Problémem každého dalšího dílu je to, že Ubisoft stále zvětšuje jeho mapu a obsah není vždy relevantně vyplněn vhodnými vedlejšími úkoly. Je to však otázkou preferencí, neboť jsou stále miliony hráčů, kteří si to plnými doušky užívají. Co nám tedy má nabídnout očekávaná Valhalla?

Jak už podnázev naznačuje, tak se podíváme do doby neohrožených a bojechtivých vikingů, kteří drancovali zejména severní Evropu. Konkrétně půjde o 9. století a ty se vtělíš do role jednoho z vikingů, kterým bude Eivor. Bude však zcela na tobě, zda to bude muž či žena, neboť Ubisoft v tomto případě dává na výběr. A i my se musíme přiznat, že v AC Odyssey jsme si zvolili Kassandru. Je však třeba zmínit, že díky nové funkci Animu si půjde přepínat pohlaví kdykoliv během hry.

 

Norsko je na pokraji pohromy. Nekonečné války vedly k tomu, že není dostatek surovin a stává se tak téměř neobyvatelným krajem. Jakožto náčelník svého klanu se tak vydáš přes Severní moře do Anglie, která je přesně tím, co by každý uvítal. Je plná hojnosti, ohromných zdrojů bohatství a také obrovského množství surovin.

Seveřanům se podaří získat určitá území v Anglii, ale narazí při tom na odpor tamních obyvatel a nadšen rozhodně není ani král Alfréd VelikýWessexu. Ten je naprosto zaskočen brutálním a rychlým vpádem těchto „zvířat“ a je ochoten tomu učinit přítrž. Kromě této historické zápletky nás čeká také ta současná. Ta by měla navázat na to, jak Layla Hassan objevila bájnou Atlantidu a její příběh se tu bude rozvíjet i nadále. Jelikož se jedná o jakousi trilogii, tak by zde mohl být příběh Layly definitivně ukončen.

Samotná hratelnost by se neměla nějak výrazně lišit od předchozích dvou dílů. Stále budeš objevovat velkou mapu, která ti bude k dispozici, a to dokonce hned v několika ohromných oblastech. Navštívíš tak spoustu městeček, vesniček, ale také hradů či pevností. Valhalla se snaží být, co se týče různorodosti, skutečně více variabilní. Pokud jde o samotná města, tak navštívíš tři velká: Londýn, Winchester a Jórvík (nynější York).

Určitě se těšíš na námořní souboje. Tak to tě musíme bohužel zklamat. Ačkoliv se vikingové neustále přesouvali na lodích a ty budou dokonce ve hře, jako jeden z hlavních dopravních prostředků, tak tě můžeme ujistit, že na střety na moři nedojde. Je to dáno tím, že vikingové tyto přepady, podobně jako v AC: Black Flag, zkrátka nedělali. Nebyl to jejich styl boje a Ubisoft v jistých mezích ctí historické reálie.

Pokud jsme však nakousli historické reálie, tak v něčem hra přece jen nebude přesná. Půjde o využití severské mytologie. V dílech Origins a Odyssey se rovněž využily motivy tamních mytologií (egyptská a řecká). Díky tomu došlo na střety s bájnými monstry a tvory. Jak se ukazuje, tak Valhalla jde v podobných stopách a čekají nás boje s nejrůznějšími entitami tehdejších představ Seveřanů.

Valhalla by měla přinést jeden důležitý prvek, který se objevil kdysi v Assassin’s Creed: Brotherhood. Ezio si tehdy zveleboval malé italské městečko Monteriggioni. Eivor se tak bude muset starat o výstavbu, rozšiřování a vzkvétání své vesnice. Takzvaná Osada se stane jakýmsi centrem pro tvé nájezdy. Budeš zde verbovat své vikingy, cvičit se v dovednostech, účastnit se různých her a kratochvílí tehdejších vikingů, ale nebude chybět ani menší herní ekonomika.

Se svou Osadou budeš muset umět hospodařit a bude potřeba, abys budoval také svůj vliv. Ukaž tedy ostatním klanům, že ten tvůj je v Norsku tím nejdůležitějším. V tom ti pomůže zejména vybudování stabilní kovárny, hospody a dalších staveb, které ovlivní to, jak se ve hře budeš nadále profilovat a co budeš moci využít na svých cestách do Evropy.

val4

Velkou změnou by měl projít bojový systém. Eivor je jedním z největších bojovníků v rámci série a dokáže také využívat sílu duálních zbraní, což z něj dělá nebezpečný element na bojišti. Autoři však dodávají, že bude potřeba si na tento systém zvyknout a takzvaně se jej naučit správně využívat. Eivor se však dostane do situací, kdy na něj zaútočí mnohem větší počet nepřátel než kdy jindy.

Nově bude hlavní postavě pomáhat havran. Z předchozích dílů jsme byli zvyklí na orla – Senu a Ikara. Nyní to bude havran Synin, který pro tebe bude mapovat veškeré okolí a díky němu objevíš jistě další zajímavé oblasti.

Podstatnou informací pro Valhallu je fakt, že na hře pracovalo hlavní studio Ubisoft Montreal, kde celý vývoj vedl Ashraf Ismail. Ten byl znám pro svou kreativní a precizní práci u titulů Assassin’s Creed 4: Black Flag a Assassin’s Creed Origins. Dostihly jej však jeho vlastní aféry a byl tak z Ubisoftu propuštěn. Jeho vizi však naplno uvidíme i v tomto díle. V dalších už se s ním nepočítá. Příběh má na svědomí Darby McDevitt, který má za sebou Assassin’s Creed: Revelations a Assassin’s Creed 4: Black Flag. Kromě hlavního studia pracují na hře také další, a to studia v Sofii, Singapuru, Montpellier, Barceloně, Kyjevě, Bordeaux, Šanghaji, Chengdu, na Filipínách, v Quebecu, Bukurešti, Pune a od externího partnera Sperasoft. Jedná se tak o 14 studií a na hře se pracuje přibližně 3 roky.

Assassin’s Creed Valhalla bude další z titulů, který se již nedočká podpory české lokalizace. Posledním titulem, který bude mít české titulky tak bude Immortals: Fenyx Rising. Někteří to mají zafixované jako jakousi tradici, že díly z této série jsou vždy počeštěny, ale Valhalla byla zřejmě již příliš rozsáhlá a nákladná, což ovlivnilo i její překlad, který se konat nebude. Ubisoft navíc ukončil výrobu českých titulků i pro další hry ze svého portfolia do budoucna.

 

Už nyní je potvrzeno, že se Assassin’s Creed Valhalla dočká dodatečných balíčků. V rámci Season Passu vyjdou dvě velká rozšíření. Prvním z nich bude Wrath of the Druids, které dorazí na jaře roku 2021. Druhým bude The Siege of Paris, které pak dorazí v létě 2021. K dispozici bude také bonusový úkol s názvem The Legend of Beowulf. Nebudou ale chybět také různé další eventy a speciální úkoly, které budou v rámci hry přidávány zdarma, jako tomu bylo u předchozích titulů.

Nový Assassin’s Creed vyjde už 10. listopadu na konzole PlayStation 4 a Xbox One. Následně bude hra dostupná i na konzole PlayStation 5 a Xbox Series X. Kdo si zakoupí verzi pro současné konzole, tak bude moci upgradovat na nových konzolích zdarma.


Autor: Martin Pilous

Pokud chceš mít zprávy nejen o Assassin’s Creed Valhalla z první ruky, přihlas se dole k odběru novinek a už ti nic neunikne.