Zaklínač 4, aneb o čem by mohl být?

„Zlo je zlo, Stregobore,… Menší, větší, střední, všechno jedno, proporce jsou relativní, hranice nejasné. Nejsem zbožný poustevník, nečinil jsem v životě jen dobro. Mám-li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec…“

Tímto výrokem se částečně ukazuje charakter hlavního protagonisty série Zaklínač. Hlavní hrdina Geralt je hráčům znám díky skvělé sérii knih, nově také seriálu, ale především díky vynikající trilogii videoher.

Zřejmě ani studio CD Projekt RED nepočítalo s tím, že Geralt bude takovým tahákem na konzolích a počítačích. Zaklínač vyšel v roce 2007 pouze na PC. Autoři neměli příliš prostředků na to, aby hra mohla rovnou vzniknout i pro konzole a pustili se do vývoje své prvotiny. Na západním trhu hra vůbec neuspěla, ale měla fenomenální ohlas v České republice, Polsku, Slovensku a Maďarsku. Bylo to pochopitelně dáno tím, že zde velká spousta lidí měla za sebou knižní sérii.

zaklinac

Hráči si nemohli vynachválit příběh, který dalece překračoval to, co bylo do té doby k vidění a zahraní ze strany americké produkce. Zaklínač byl jiný. Byl drsný a neočekávaný. Takový titul na poli RPG dlouho chyběl. Po úspěchu PC verze se CD Projekt rozhodl pracovat na dalším díle.

Zaklínač 2: Vrahové králů vyšel v roce 2011 a šlo o velmi precizní hru z hlediska vyprávění, jen ji brzdil v rozletu fakt, že CD Projekt využil vlastní, ale do té doby neověřený engine. Titul však zaujal i v zahraničí a dostal se i na konzoli Xbox 360.

Vrchol přišel se hrou Zaklínač 3: Divoký hon. Ta vyšla v roce 2015 a to pro PC, PlayStation 4 a Xbox One. Tentokrát nebyli autoři ničím limitovaní a podařilo se jim přivést Zaklínače do otevřeného světa. Dle jejich tvrzení šlo o záměr, který chtěli realizovat už od prvního dílu, ale tehdejší možnosti to neumožňovaly.

Ke konci roku 2019 bylo oznámeno, že Zaklínač: Divoký hon má i s dodatky na kontě přes 28 milionů kopií. Herní série Zaklínač zaznamenala více než 40 milionů prodaných kopií, což je úchvatné číslo. Zatím víme, že CD Projekt RED pracuje na titulu Cyberpunk 2077, který dorazí koncem letošního roku (jestli nemáš předobjednáno, tak to rychle naprav!).

the_witcher_3_wild_hunt_-_main2

Pochopitelně veškeré indicie směřují k tomu, že série Zaklínač je stále velmi žhavé téma, za což vděčí i relativně podařené seriálové adaptaci od Netflixu. Svým způsobem se dá odhadovat, že na 90 % už se ve studiu připravuje čtvrtý díl. Jenže o čem bude? Kdo bude hlavní postavou? Na to zkusíme odpovědět právě skrze naše domněnky.

Sága končí ve chvíli, kdy Ciri naplní svůj osud a po mnoha strastech a potížích se konečně stane Zaklínačkou. Což potvrzuje i poslední DLC s názvem O víně a krvi. Nabízí se tedy varianta, že Ciri by mohla být novým protagonistou série. Hráči si ji oblíbili a CD Projekt už vícekrát potvrdil, že pokud se někdy série Zaklínač vrátí, tak to nebude s Geraltem z Rivie.

Máme ale spíše dojem, že autoři sáhnou po mužském protagonistovi. Buďto ze Školy Vlka a nebo ze zcela jiného cechu, které nám hry tolik nepředstavily. Pro hráče by však bylo určitě příjemnější, pokud by Geralta nahradil Eskel nebo Lambert. Oba jsme je mohli vidět ve třetím díle série a jedná se o velice zkušené Zaklínače, kteří mají za sebou rovněž velké bitvy.

Tož Geralte, pojď a napí sa!

Sice si lze jen těžko představit, že by CD Projekt přišel s titulem, který by umožnil hrát například za Marigolda, ale určitě by šlo zajímavou zkušenost. Jestli totiž někdo v tomto průmyslu dokáže překvapit, tak je to právě polské studio. Nicméně Marigold by mohl být ve hře klasickým vypravěčem, který by chrlil z rukávu své neskutečné příběhy a my bychom si tak mohly zahrát i jednotlivé příběhy. Vzhledem k tomu, jak ale tvůrci píší své příběhy poměrně komplexně, nelze to příliš předpokládat.

Důležité bude i časové umístění v rámci univerza. Nepředpokládáme, že by se CD Projekt vydal retrospektivně k událostem, které známe z knížek, ale spíše se zaměří na to, co přijde po Geraltovi a případně i Ciri. Nepůjde však o velký skok. Nepochybujeme o tom, že populární postavy ze zaklínačského univerza se totiž opět objeví, byť by mělo jít jen o krátké cameo.

 

Naprosto úchvatná je v sérii Zaklínač příroda. Studiu se daří velmi dobře ztvárnit lesy, jezera, vodní plochy, ostrovy, a to tak, že vše vypadá živě a uvěřitelně. Vůbec nepochybujeme o tom, že se dočkáme zcela nových království, která jsme dosud neměli možnost vidět. Kupříkladu bychom tedy mohli navštívit Kovir a Poviss, Lyrii a Rivii či Cintru (za předpokladu, že by se tvůrci rozhodli pro prequel).

Velkým překvapením by bylo zasazení hry do císařství Nilfgaard. To jsme mohli v Zaklínači 3 vnímat pouze jako obrovskou hrozbu pro království umístěná nad ním. Určitě by tedy stály za prozkoumání místní politické boje a celkové řízení v čele s Emhyrem var Emreis.

Určitě by ale měla být mapa o něco menší, než tomu bylo u Zaklínače 3. Je nám jasné, že tvůrci chtějí potěšit hráče, kteří mají na hraní stovky hodin, ale u třetího Zaklínače šlo o enormní porci, která se dá přirovnat například posledním dílům ze série Assassin's Creed.

 

Inu jsme velmi zvědaví, zda se naše předpověď, alespoň částečně naplní. V tuto chvíli můžeme spíše jen spekulovat, zda se Zaklínač 4 dočká vydání v nejbližších letech, ale předpokladem je, že se tak stane. Pochopitelně budeme muset oželet Geralta z Rivie, ale není pochyb o tom, že nás tvůrci opět překvapí.

Až budou Severní království potřebovat tvou pomoc, tak tě budeme včas informovat. Přihlaš se k našemu odběru novinek a budeš dobře vědět, kdy bude třeba popadnout stříbrný meč!

Autor: Martin Pilous

Než dorazí Zaklínač 4, tak si můžeš zkrátit čekání těmito tituly:

Náš e-shop používá soubory cookies. Nedá se to jíst a podle nových pravidel EU to tady musíme mít. Odkliknutim se váš život nijak nezmění.