TOP 10 nejlepších českých her

Česká republika se jen těžko může měřit ve videoherní produkci s jinými zeměmi. To však platí pouze pro rozpočty a technologické možnosti či podporu od státního aparátu. Jak ale historie ukazuje, tak máme velmi talentované vývojáře, díky nimž jsme se u některých titulů postarali o celosvětový úspěch.

Vybrali jsme tak 10 nejlepších her, které u nás kdy vznikly. Tentokrát jsme se neomezovali čistě na konzolový sektor, neboť v takovém případě by oněch her bylo mnohem méně. Tak mrkni, jaké jsou ty nejlepší české hry.

Mafia: The City of Lost Heaven (2002)

 

První díl ze série Mafia je označován za nejoblíbenější herní titul na našem území. A není divu. Dokonale se zde podařilo skloubit příběh a hratelnost s poměrně otevřeným městem, kde se hráč mohl pohybovat, jak chtěl.

Dvacet legendárních misí v příběhu s Tomem Angelem, který se z taxikáře stane jedním z největších mafiánů v rodině Salieri. Děj hráče doslova pohltí a nechybí ani ikonická hudba. Ačkoliv se tomu jen těžko věřilo, tak v roce 2020 jsme se dočkali perfektní předělávky do nové podoby, která českou klasiku ještě více proslavila po celém světě, a hlavně jsme si ji mohli užít i na konzolích.

Mafia 2 (2010)

 

Druhý díl série Mafia se posouvá o pár desetiletí vpřed a nabízí nám příběh Vita Scallety, který se vrací z války do Empire Bay. Jenže sotva se dostane zpět, tak je zatažen do mafiánského prostředí, které mu poskytne finanční zázemí, ale nemalé potíže.

Mafia 2 opět nabídla poměrně velké město Empire Bay a stejně jako první díl má příběh rozdělen na kapitoly. Oproti prvnímu dílu však nebyla tak inovativní, a dokonce některé kapitoly byly poněkud vykopírované z první hry, ale i tak lze hru Mafia 2 vybrat mezi ty nejlepší, jaké u nás kdy vznikly.

Bulánci (2001)

 

Bulánci jsou na našem území naprostou legendou. A stačilo k tomu pouze pár polštářů a vrazit jim palné zbraně do ruky. Jejich popularita byla postavená především na tom, že bylo možné hrát ve více hráčích na jednom jediném počítači, přičemž k tomu každému stačilo jen pár kláves. Tři hráči si tedy mohli zastřílet lokálně a čtyři pak v multiplayeru.

V průběhu let vyšly Bulánci také pro mobilní telefony, dočkaly se rovněž editoru vlastních úrovní a nyní se chystá nové pokračování. Bulánci budou plně ve 3D a dorazí také na konzole. Zatím se s titulem počítá na léto 2022.

Kingdom Come: Deliverance (2018)

 

Kingdom Come: Deliverance patří mezi ty nejznámější české hry, které prorazily rovněž v zahraničí. Za titulem stojí studio Warhorse Studios, které zformoval Daniel Vávra, jenž dříve stál za prvními dvěma díly série Mafia. Kingdom Come: Deliverance překvapilo svou velikostí a rozsáhlostí.

Děj hry je zasazen do 15. století v oblastech Sázavy, Ratají nad Sázavou, Stříbrné Skalici a dalších. Titul běžel na CryEnginu, díky čemuž se dosáhlo poměrně značné autenticity a solidní grafické stránky. Hlavním hrdinou je Jindřich, který hodlá pomstít svou rodinu a zlikvidovat takzvaného Prcka. Hra hodně stavěla na systému přežití a speciálním bojovém systému, čímž se stala poněkud unikátní.

Polda (1998)

 

Polda je jednou z videoherních klasik na našem území. My jsme vybrali vůbec první hru z této série, která má pro nás to největší kouzlo. Poněkud nablblý policista Pankrác vyšetřuje tajemný únos v obci Lupany.

Polda zaujal svým humorem a poměrně zajímavými řešeními hádanek. Série se dočkala šesti pokračování, přičemž už brzy dorazí Polda 7. Doufejme, že se her také časem dočkáme na konzolích, protože jako ultimátní balík všech dílů by to byla super zábava. Hra se také vyznačuje výborným dabingem, v němž zazní Luděk Sobota, Petr Nárožný, Jiří Lábus a další.

Machinarium (2009)

 

Machinarium byla první hra od studia Amanita Design, která se dočkala většího ohlasu. Bylo to dáno tím, že hra nabízí velmi jednoduchou interakci s prostředím, a přesto dává hráčům zabrat ohledně řešení dalšího postupu ve hře. Komunikace ve hře probíhá skrze komiksové bubliny a každá obrazovka je naprosto unikátní, neboť nabízí nádherné a detailně provedené prostředí.

Děj hry se odehrává v kovovém městě, které obývají roboti. Hlavním hrdinou je robot Josef, který musí nejen zachránit svou přítelkyni, ale také překazit robotům z Bratrstva černé čepice, plánovaný bombový útok na centrální věž vládce.

Botanicula (2012)

 

Amanita Design si v našem žebříčku našla ještě jedno místo. A to za hru Botanicula. Ta funguje na stejných principech, jako Machinarium. Ale pro změnu se podíváš do říše zahradních tvorů. Příběh se točí kolem pěti z nich. Jsou jimi pan Lucerna, pan Větvička, paní Houba, pan Makovice a pan Peříčko. Všichni musí spojit síly, aby zachránili poslední semínko svého domovského stromu před parazity.

Posel Smrti (2003)

 

V roce 2003 se na trhu objevila výborná česká adventura Posel Smrti od autorů z Future Games. Posel Smrti je považován za nejlepší adventuru, jaká u nás kdy vznikla. Hádanky byly velmi nápadité a hra nabízela parádní gotické až hororové ztvárnění. Skvělou atmosféru ve hře vytvořil i český dabing herců jako Michal Dlouhý, Pavel Soukup, Radoslav Brzobohatý, Vladimír Čech, Květa Fialová, Pavel Šrom a další.

Příběh se točil kolem Samuela Gordona, který se vrací na panství Black Mirror, aby zde vyšetřil údajnou sebevraždu svého dědečka Williama. Hra vyšla kdysi jen pro PC, ale v roce 2017 vyšla v sérii již čtvrtá hra, která je jakýmsi moderním remakem původní hry a dorazila také na konzole.

Vietcong (2003)

 

Vietcong je jednou z her, kde by si pamětníci velmi přáli, aby vznikl nový titul. Pravdou je, že v roce 2005 už vyšlo pokračování s názvem Vietcong 2, ale to hráče příliš nezaujalo. Vietcong nabídl skvělou akci, perfektní level-design tehdejší doby a vynikající český dabing. Nechyběli tak Svatopluk Schuller, Libor Terš, Libor Hruška, Libor Bouček či Filip Švarc.

Je bohužel velmi nepravděpodobné, že by vzniklo další pokračování této série, ale rádi se necháme případně překvapit.

ArmA 3 (2013)

 

ArmA 3 je zatím posledním válečným simulátorem od studia Bohemia Interactive. Jedná se o velmi věrné zpracování válečného konfliktu, které mnohdy sloužilo i jako trénink pro různé vojenské jednotky. Hra je určena zejména pro multiplayerové souboje, ale nabídla i kampaň, která se odehrává v roce 2035, kdy proti sobě válčí NATO a Írán.

ArmA se zatím bohužel nepodívala na konzole a s nadějí se očekává, zda by se tak nemohlo stát u ArmA 4, kterou však zatím studio nepotvrdilo.


Autor: Martin Pilous

Pokud chceš mít zprávy nejen o nejlepších českých hrách z první ruky, přihlas se dole k odběru novinek a už ti nic neunikne.