Co zatím víme o God of War: Ragnarok?

God of War: Ragnarok nám bylo představeno v rámci posledního Sony online meetingu, kdy nás společnost chtěla namlsat na letošní rok. Aby také ne, když od předešlého dílu zanedlouho utečou tři roky. Dost dlouhá doba na to, abychom se mohli připravit na další pokračování.

Zatím je ke hře k dispozici první teaser, který naznačuje, že se podíváme do období Ragnaroku, které bude známé zejména těm, kteří mají rádi severskou mytologii. Kratos se v posledním díle musel postavit nejen svým nepřátelům, ale také svým démonům, kteří jej stále pronásledují. Řeč je tu samozřejmě o jeho minulosti, která je mu stále v patách. Do toho všeho je tu pak výchova syna, na kterého zůstal sám.

Pojďme se ohlédnout malinko do minulosti. V roce 2005 vyšel první díl pro PlayStation 2. Kratos byl spartským válečníkem, který byl podveden svým pánem, a to bohem Arésem. Kratos byl přinucen zabít svou ženu Lysandru a dceru Calliope. Jeho pomsta byla velká, neboť se utkal se samotným bohem války a díky různým artefaktům, a to zejména Pandořině skříňce, se mu podaří Arése zabít. Díky tomu se stává nejen Duchem Sparty, ale také novým bohem války.

 

Události druhého dílu, který byl vydán na PlayStation 2 v roce 2007 popisují, jak se Kratos dostal do sporu se samotným Diem a nyní usiluje o jeho život. Jak se záhy ukáže, tak Zeus je otcem Krata a bylo mu předpovězeno, že má zemřít rukou svého syna. Kratos se vydává za pomstou a spojí se s Titány, kteří mu mají pomoci porazit řecké bohy. V samotném závěru však místo Dia umírá rukou Krata bohyně Athéna.

gow3

God of War 3 pak ukázalo absolutní zkázu řeckého božstva, kde se Kratos vydává na poslední cestu na samotný Olymp. Hra vyšla v roce 2010 pro nový hardware, kterým byl PlayStation 3. Později byla hra remasterována také pro PlayStation 4. Třetí díl přivádí na scénu klíčovou dívku Pandóru a Kratos i s její pomocí nakonec zlikviduje celý Olymp. V závěrečném střetu se mu podaří zabít Zeuse. Sám si však uvědomí, že jej bohyně Athéna využívala ke svým záměrům a chtěla získat jeho nově nabranou moc. Kratos se tak sám probodne mečem a osamocen umírá na vrcholku Olympu. Nebo snad ne?

Jak už víme díky God of War z roku 2018, které vyšlo pro PlayStation 4, tak Kratos na Olympu nezemřel. Přehodnotil svůj život a odešel do dalekých severských krajin. Zde se oženil se svou ženou Faye a měl s ní syna Átrea. Faye však umírá a Kratos se výdává se svým synem rozptýlit její popel na nejvyšší horu světa. Než však vyrazí na cestu, tak jsou napadeni severským bohem Baldurem, který zřejmě ví něco o Kratově minulosti.

Samotný závěr posledního dějství bychom nyní neradi spoilerovali těm, kteří ještě neměli tu čest si jej zahrát. Nicméně dojde k poměrně šokujícímu odhalení, které bude mít vliv na veškeré budoucí díly série. Tvůrci už potvrdili, že v severské mytologii se ještě nějakou dobu zdrží. Zda to bude trilogie je v tuto chvíli ještě nejasné. Autoři jednu dobu zvažovali zasazení do Egypta, ale také je do budoucna ve hře případné japonské božstvo, na které se v původní hře lehce odkazuje.

God of War: Ragnarok nám nabídne doslova ohromující vizuál. Už předchozí díl byl na PlayStation 4 naprosto nádherný. Dá se tedy předpokládat, že Santa Monica posune hranice grafických možností, a to zejména na PlayStation 5. Zatím se na internetu rojí spekulace o tom, zda hra vyjde i na PlayStation 4, ale dle dosavadních zvěstí to vypadá, že ano.

Režisér hry Cory Barlog prohlásil v dokumentu Recreating Kratos, že by rád v jednom z dílů vyprávěl to, jak se dali Kratos a Faye dohromady. V prvním díle to prý nebylo příliš vhodné použít, ale v druhém dějství už hráči budou vědět o koho šlo. Nicméně se předpokládá, že toto Ragnarok řešit nebude, snad jen nějakou občasnou retrospektivou. Vzhledem k samotnému závěru předchozího dějství bychom se ale o Faye mohli dozvědět nějaké novinky a hlavně o jistém proroctví, které odkazuje právě na Ragnarok.

 

Další řádky označujeme, jako spoilerové, neboť se tu věnujeme spekulacím, ale i faktům z konce první hry

V severské mytologii je Ragnarok označován jako Soumrak bohů. Jedná se o finální cyklus, kdy svět jako takový zanikne, aby mohl být stvořen další. Bitvu všech bitev předchází i fakt, že se Kratosovi s Atreem podařilo zabít boha Baldura a následně přišla takzvaná Velká zima. Světový strom Iggdrasil se zatřese a zachvěje v samotných kořenech.

gow_1

Následně dojde k několika klíčovým bitvám. Ódin bude nucen bojovat s vlkem Fenrirem. Bůh Frey bude bojovat se Surtrem (Surturem). Pro nás však bude nejdůležitější souboj Jörmungandra proti Thórovi. Na samém konci God of War se Thór objeví u dveří Kratova a Átreova domu. Je tedy jasné, že bude mít klíčovou roli v dalším díle. Kratos s Átreem mu zavraždili oba syny Módiho a Magniho, takže se mohou stát lovnou zvěří.

Je jasné, že autoři si události upraví dle svého a budeme zřejmě překvapeni, kam nás to vše zavede. Důležité je však i samotné proroctví pro Krata a Átrea. Z předchozích událostí víme, že Átreus se ve skutečnosti jmenuje Loki. Ten je označován v mytologii za boha lsti, falše a mnoha negativních vlastností. Právě on má velký podíl na samotném Ragnaroku, neboť dle mytologie jsou jeho potomky obrovský vlk Fenrir a světový had Jörmungandr.

Samotný Loki je dle mytologie uvězněn poté, co zabil Baldura. Jak ale víme, tak ve hře se některé události odehráli poněkud jinak. Navíc pro spoustu hráčů může být matoucí fakt, že Loki je zatím velmi mladý, ale například Jörmungandr, který má být jeho potomkem, byl už v minulém díle jako dospělý. Tady záleží na tom, zda si autoři nebudou hrát také s časem. Což by v případě Ragnaroku mohlo nastat, anebo zkrátka vyprávějí události zcela po svém.

 

Při samotném Ragnaroku je pak Loki osvobozen a s lodí Naglfar připlouvá, aby se zde utkal s Heimdallem. V této bitvě mají oba zemřít. Avšak, jak nám ukázaly fresky na konci prvního dílu, tak Kratova a Lokiho budoucnost (možná i minulost) je silně spjata s Jörmungandrem.

Uvidíme tedy, co nám nakonec studio Santa Monica nabídne s God of War: Ragnarok. Do éteru se již dostaly zvěsti o tom, že někteří testeři jsou unešení z toho, co prý studio hráčům nabídne a že se jedná o jednu z technologicky nejvyspělejších her vůbec. God of War: Ragnarok s největší pravděpodobností dostane český překlad v podobě titulků a vyjde v průběhu letošního roku na PlayStation 5 a zřejmě i PlayStation 4.


Autor: Martin Pilous

Pokud chceš mít zprávy nejen o hře God of War: Ragnarok, přihlas se dole k odběru novinek a už ti nic neunikne.

Náš e-shop používá soubory cookies. Nedá se to jíst a podle nových pravidel EU to tady musíme mít. Odkliknutim se váš život nijak nezmění.