Nejprodávanější a nejvýdělečnější hry v historii videoher

V průběhu let vyšlo pro herní konzole skutečně obrovské množství videoher. Určitě tě ale zajímá, ze kterých mají autoři největší profit, neboť se jedná o ty nejprodávanější hry na trhu. V žebříčku uvádíme tituly, které se běžně prodávají, a naopak jsme vyřadili ty, které lze stáhnout zdarma a následně dokupovat mikrotransakcemi nový obsah.

Které hry a série jsou tedy těmi nejprodávanějšími a zároveň nejvýdělečnějšími v celé historii videoher?

Nejprodávanější hry v historii

 

Minecraft – 238 milionů

 

Většina velkých studií a vydavatelů se snaží hráčům nabídnout tu nejlepší grafickou stránku s běžným herním obsahem, ale pak jsou tu menší projekty, které nabízí horší grafické ztvárnění a skvělou hratelnost. Minecraft prokázal, že grafika není u her to hlavní. Hra vyšla v roce 2011 a do dnešního dne se prodalo přes 238 milionů kopií.

Za Minecraftem stojí studio Mojang, které se uskupilo v roce 2009 a dva roky poté vydalo svůj velký hit, který v průběhu let nabral na síle. Minecraft je unikátní také tím, že nemá žádný cíl a nelze jej dohrát. Hráči tak zkrátka staví své výtvory a bojují ve hře o přežití.

Grand Theft Auto V – 160 milionů

 

Grand Theft Auto V je zkrátka fenomén. Hra původně vyšla ještě pro konzole PlayStation 3 a Xbox 360. V průběhu let jsme se dočkali jejího vydání na dalších platformách a nyní také pro konzole PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Celkově se prodalo přes 160 milionů kopií a hra se prodává a hraje stále velmi aktivně.

Grand Theft Auto V vyšlo v roce 2013 a jeho popularita výrazně neklesá. Naopak s novými verzemi a vylepšeným Grand Theft Auto Online jej hrají stále miliony hráčů. Dá se předpokládat, že s vydáním next-gen verzí naroste počet prodaných kopií.

Tetris – 150-160 milionů

 

Tetris je mnohdy označován za druhou nejprodávanější hru, ale je potřeba rozlišit fakt, že existuje mnoho verzí a nelze na 100 % ověřit skutečně prodaný počet kusů. Pohybuje se však okolo 150 až 160 milionů prodaných verzí. Tetris je rovněž nestarší hrou v tomto žebříčku. Vyšla již v roce 1984.

Tvůrcem hry je ruský softwarový inženýr Alexej Pajitnov. Tetris vznikl poměrně náhodou, neboť primárně se jednalo o testovací program. Ten se však stal velmi populárním mezi jeho kolegy, a nakonec byl vyvinut přímo v Tetris. Jednoduché skládání geometrických tvarů v omezeném časovém limitu hrál téměř každý a dodnes se prodávají a tvoří další verze.

Wii Sports – 83 milionů

 

Nintendo v 80. letech naprosto dominovalo hernímu trhu, nicméně od 90. let minulého století se zrodila konkurence v podobě Sony a od nového tisíciletí také Microsoftu. Bylo tedy třeba přijít s novým a zcela neotřelým konceptem videoher. Nintendu se tento plán podařil. V roce 2006 vypustilo na trh konzoli Nintendo Wii, která se výkonově nemohla rovnat s PS3 a X360, ale nabídla úžasnou formu zábavy díky pohybovému senzoru a ovladačům.

Nintendo tak vytvořilo i ikonické hry pro tuto platformu. Prodalo se přes 83 milionů kopií hry Wii Sports, která byla perfektní zábavou nejen pro jedince, ale zejména pro rodiny s dětmi či partu přátel.

PlayerUnknown’s Battlegrounds – 75 milionů

 

Elitní pětku nejprodávanějších her historie uzavírá PlayerUnknown’s Battlegrounds. Hra vyšla teprve v roce 2017, ale i přesto už má na kontě přes 75 milionů prodaných kopií. Za hrou stojí studio PUBG, které pochází z Jižní Koreji. Hra je určena až pro 100 hráčů na jedné mapě, přičemž úkolem je zůstat na mapě jako poslední ze všech.

Super Mario Bros. – 58 milionů

 

Super Mario Bros. z roku 1985 je občas mylně označován za prvního Maria. Jde však o nástupce hry Mario Bros. z roku 1983. Hráč může v této hře převzít kontrolu na Mariem či v případě kooperativního hraní také nad Luigim. Oba bratři spolu putují napříč Houbovým královstvím, aby zachránili princeznu Peach před Bowserem. Hratelnost Maria je tak jednoduchá, avšak lpí na opatrném a dobře načasovaném postupu vpřed. Do dnešního dne se prodalo více než 58 milionů kopií.

Mario Kart 8 / Deluxe – 51 milionů

 

Mario Kart 8 původně vyšel na nepříliš úspěšnou konzoli Nintendo Wii U. Tehdy se prodalo přes 8 milionů kopií a hra byla velmi chválena i v recenzích. Navíc to znamenalo, že pouhých 5 milionů zbylých majitelům Nintenda Wii U si hru nepořídilo. Toho Nintendo využilo a původní hru z roku 2014 přepracovalo pro Nintendo Switch ve verzi Deluxe.

Jedná se o jednu z nejpopulárnějších her na Nintendo Switch. Mario Kart 8 Deluxe dokázalo prodat neuvěřitelných 43 milionů kopií. Jedná se o skvělou zábavu pro více hráčů, kdy je úkolem dojet první a přitom se snažit zneškodnit své soupeře.

Pokémon Red / Green / Blue / Yellow – 47 milionů

 

Pokémon tituly byly vždy velmi populární, ale nejpopulárnějšími se staly hity Red, Green, Blue a Yellow. Tyto hry uspěly i kvůli velké oblíbenosti konzolí Game Boy. Prodalo se neuvěřitelných 47 milionů kopií a herní nadšenci tyto hry hrají dodnes.

Úkolem hráče bylo vydat se na velkou výpravu světem Pokémonů a porazit nepřátele a zároveň získat hodnotné Pokémony do své sbírky.

Wii Fit / Plus – 44 milionů

 

Podobně jako tomu bylo u Wii Sports série, tak i Wii Fit zaznamenal obrovský úspěch. Jedná se o sérii herních titulů, které lze využít ke zpevnění těla, redukci váhy a k ideálnímu cvičení. Neuvěřitelných 44 milionů prodaných kusů jasně dokazuje fakt, že tento titul nevyhledávali pouze hráči, ale i lidé, kteří chtěli udělat něco pro své zdraví.

Red Dead Redemption 2 – 43 milionů

 

Red Dead Redemption 2 je prequelem k původnímu titulu, který vyšel v roce 2010. Příběh Arthura Morgana hráče velmi zaujal, a navíc hra nabídla doslova skvostný open-world. Zcela upřímně si troufáme tvrdit, že lepší westernová hra dosud neexistuje a rozhodně tak vyhlížíme třetí díl.

Red Dead Redemption 2 dokázalo od svého vydání v roce 2018 prodat přes 43 milionů kopií a stále patří mezi nejžádanější herní tituly vůbec.

Nejprodávanější herní série

 

Mario – 774 milionů

Celkový součet všech her a franšíz v nichž se Mario objevil.

Tetris – 495 milionů

Zahrnuje veškeré prodeje fyzických kopií a rovněž i nákup digitálních kopií pro mobily a další zařízení.

Pokémon – 406 milionů

Součet všech titulů nesoucí název Pokémon.

Call of Duty – 400 milionů

Veškeré tituly, které vyšly ve válečné sérii Call of Duty.

Super Mario – 388 milionů

Jedná se o tituly, které spadají pouze pod název Super Mario. I tak se jedná o solidní počty.

Grand Theft Auto – 370 milionů

Veškeré tituly, které kdy vyšly v sérii Grand Theft Auto. Zde se předpokládá ještě velký růst.

FIFA - 325 milionů

Zahrnuje veškeré tituly, které vyšly pod hlavičkou FIFA a EA Sports.

Minecraft – 238 milionů

Minecraftu stačí pouze jeden hlavní produkt a s ním tvoří, jak nejprodávanější hru vůbec, tak i 8. nejprodávanější herní franšízu.

Wii – 202 milionů

Započteny jsou všechny tituly s označením Wii. Jedná se o populární sérii videoher, která doprovázela veleúspěšnou konzoli od Nintenda.

LEGO – 200 milionů

Zahrnuje velké portfolio titulů, v nichž figurují Indiana Jones, Batman, Avengers, Harry Potter, Hobbit a Star Wars.


Autor: Martin Pilous

Pokud chceš mít zprávy nejen o nejprodávanějších a nejvýdělečnějších hrách z první ruky, přihlas se dole k odběru novinek a už ti nic neunikne.