Mafia 4 - Co se o ní šušká a kdy se jí dočkáme?

Jedno se musí 2K a studiu Hangar 13 nechat. Nemají ve zvyku vypouštět informace dlouho předem, což byl i případ hry Mafia: Definitive Edition. Ta byla oznámena během května, aby už v září došlo k jejímu vydání. Kromě toho byla upravena dokonce celá trilogie, neboť jsme se dočkali vydání také Mafia 2 a Mafia 3Definitivních edicích.

Fanoušky určitě potěšila zpráva, že se chystá ve studiu ještě další titul. Autoři na něm údajně už nějakou dobu pracují a většina se shoduje na tom, že půjde o pokračování série Mafia. Mafia 4 však byla už nějakou dobu ve vývoji a nyní se hovoří o tom, že došlo k restartu vývoje tak, aby hra mohla dorazit v dalších letech na konzole PlayStation 5 a Xbox Series X.

Pojďme se nejprve podívat na to, co tvrdí insideři o původním vývoji hry Mafia 4. Dle uživatele TheTruthTeller 1985 z Redditu se na Mafia 4 pracovalo už po dokončení posledního DLC ke hře Mafia 3. DLC Sign of the Times vyšlo v polovině roku 2017 a ihned po něm měly začít práce na dalším díle. Jak to ale vypadá, tak se nejednalo o pokračování příběhu Lincolna Claye z New Bordeaux.

Podle všeho se počítalo s tím, že hra nabídne 70. léta minulého století, a to v tehdejším Las Vegas. Příběh měl zachycovat celé jedno desetiletí a nabídnout úplně nové postavy. Vše by mělo být vyprávěno v přítomném čase, což znamená, že se nebudeme vracet do minulosti, jako tomu bylo v prvním díle Mafia, která je vyprávěna převážně retrospektivně.

Podle insidera už mělo proběhnout i motion-capture, což by znamenalo, že se hra dostala do pokročilejší fáze vývoje. Nicméně se hovoří o tom, že už byl vývoj jednou restartován, neboť se dala přednost jinému projektu, kterým jak se zdá byla Mafia: Definitive Edition. Na remaku prvního dílu pracovala převážně česká pobočka, která finální práce dokončila s Hangar 13.

K pracím na hře Mafia 4 se tak studio vracelo po nějaké době znovu. Pojďme se tedy mrknout na to, zda se však insiderovi informace nerozchází v zasazení, neboť samotný remake hry Mafia nám naznačil další cestu, kterou by se tvůrci mohli vydat.

 

Mafia: Definitive Edition totiž sběratelům nabízí, že mohou nalézt ve hře kartičky s různými postavami z dosavadních dílů série Mafia. Překvapí tam však dvě jména, se kterými jsme zatím neměli napřímo tu čest. Jedná se o mafiány Freda Clementeho a Louie Romera. Fredo Clemente je dle všeho majitelem závodní dráhy v Havaně a pašuje do USA rum. Louie Romero má pod svými křídly odbory a pomáhá mafiánským rodinám z východního pobřeží s aktivitami na západě. Zajímavé je však to, že oba jsou z města Los Ondas.

Fredo Clemente má ve hře tento popis: „Mezi palmami na Kubě stojí malý drsný muž s knírem. Vypadá nepatřičně, přesto má vše pod palcem. Je to majitel nádherné havanské závodní trati Oriental Park a hlavní dodavatel pašovaného rumu do Spojených států. Fredo Clemente, bratr gangstera Alberta z Empire Bay, sice nesnáší zdejší horko a vlhkost, ale zase jej těší skutečnost, že na tomhle ostrově je nedotknutelný.“ 

Louie Romero zase tento: „Doupata hazardu. Smetánka. Hollywood. Nejlepší cíle gangsterů. Před deseti lety rodiny na východním pobřeží potřebovaly dostat někoho i na západ. Od té doby tam vše řídí Louie Romeo. Má pod palcem odbory, pere špinavé peníze a vydírá šéfy studií. A to vše dělá v záři reflektorů a s herečkami po svém boku. Pokud se ti podaří prohlédnout úsměvy na červeném koberci, uvidíš strach.“

Pokud by se čtvrtý díl točil kolem Louie Romera, tak to příliš věcí nemění, snad jen to, že by se titul neodehrával v 70. letech minulého století, ale v 50. letech. Zhruba mezi hrami Mafia 2 a Mafia 3, popřípadě současně s některými událostmi z Mafia 2. Čistě teoreticky to dává autorům možnost, že by do hry mohli nějakým způsobem zakomponovat Vita Scalettu, Joea Barbaru a Lea Galanteho.

Ostatně Vitův příběh sledujeme i v titulu Mafia 3. Jen tu není do detailu rozebráno, co vše Vito od skončení Mafia 2 dělal. To dává prostor k tomu, aby byl příběh této postavy případně ještě více rozebrán. Pro zajímavost uvádíme, že Vito a Joe jsou jediné dvě postavy, které se objevily napříč všemi třemi díly.

Nyní však musíme doufat v to, že autoři najdou dostatečně silný příběh, který se dá odvyprávět. Je určitě pozoruhodné, že budují vlastní dějovou linku napříč spojenými státy ve fiktivních městech, která jsou ale inspirovaná těmi skutečnými. Trochu nás však zaráží, že se tvůrci vůbec nezabývají obdobím Al Caponeho.

Al Capone byl jedním z proslulých amerických mafiánů, kteří měli velký vliv ve 20. letech minulého století, což by pro autory byla poměrně velká výzva s dobovými reáliemi. Sami jsme však viděli, že první Mafia se v těchto letech také odehrávala. Zatím je třeba říct, že zasazení prvního dílu se ostatním nepodařilo překonat. Určitě by tedy nebylo špatné se tímto směrem inspirovat.

 

My budeme s nadějí vyhlížet oznámení hry Mafia 4 a doufat, že se tvůrcům povede přinést to nejlepší z předchozích titulů. Dle odhadů se dá počítat s tím, že o čtvrté Mafii bychom mohli slyšet už v příštím roce. Vydání by pak mohlo proběhnout v roce 2022. Předpokladem je také to, že hra vyjde exkluzivně už na nové konzole PlayStation 5 a Xbox Series X. Může za to především nárůst výkonu oproti současnému PlayStation 4 a Xbox One.


Autor: Martin Pilous

Pokud chceš mít zprávy nejen o Mafia 4 z první ruky, přihlas se dole k odběru novinek a už ti nic neunikne.

 

Náš e-shop používá soubory cookies. Nedá se to jíst a podle nových pravidel EU to tady musíme mít. Odkliknutim se váš život nijak nezmění.