Herní kalendář 2023

V roce 2023 nás nečeká žádný útlum z hlediska nových her. Ba naopak! Díky novým konzolím se toho chystá opravdu mnoho a díky našemu přehledu v podobě herního kalendáře, budeš mít informace o chystaných titulech z první ruky. Pokud tě zajímá, co nás tedy v následujících týdnech a měsících čeká, tak se mrkni níže.

 konzoliste_2023_kalendar

 • Forspoken - 24. ledna
 • Dead Space Remake - 27. ledna
 • Dead Island - 3. února
 • Hogwarts Legacy - 10. února
 • Sherlock Holmes: The Awakened - únor
 • Wo Long: Fallen Dynasty - 3. března
 • Resident Evil 4 Remake - 24. března
 • Assassin's Creed Mirage - březen
 • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom - 12. května
 • S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
 • Black Myth: Wukong
 • Marvel's Spider-Man 2
 • Avatar: Frontiers of Pandora
 • Final Fantasy XVI
 • Redfall
 • Starfield
 • Pragmata
 • Star Wars Jedi: Survivor
 • Suicide Squad: Kill the Justice League
 • Alan Wake 2
 • Diablo 4
 • Dead Island 2
 • Dragon Age 4
 • Grand Theft Auto 6 (GTA 6)
 • Fable

 

Forspoken - 24. ledna (PlayStation 5)

Forspoken je novým akčním RPG od autorů hry Final Fantasy XV. Ve hře se hlavní role ujme čarodějka Frey Holland, která se bude muset naučit té nejlepší magii, aby dokázala přežít v nehostinném světě Athia. Hlavní postavu ztvárnila herečka Ella Balinski.

Dead Space Remake – 27. ledna (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Fanoušky vymodlený remake prvního Dead Space. Hra sice strašila na našich obrazovkách už v roce 2008, ale letos se vrátí znovu. Hra toho zatím příliš neukázala, ale je jasné, že se vydáme s Isaacem Clarkem opět na loď USG Ishimura. Dead Space je plánován už výhradně pro novou generaci konzolí.

 

Dead Island 2 – 3. února (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X)

Po velice hektickém vývoji se k nám dostává hra Dead Island 2. Ta byla oznámena už v roce 2014, ale po mnoha průtazích a problémech s vývojem hry se nakonec našlo řešení až u Dambuster Studios. Půjde o velmi brutální zombie akci, která bude i navzdory tomu dost humorným zážitkem. Podíváme se do Los Angeles, které bude rozděleno na několik větších oblastí.

Hogwarts Legacy – 10. února (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X)

Pokud jsi fanoušek Harryho Pottera či akčních adventur, tak musíš okamžitě zbystřit. Na nové konzole se totiž řítí ta největší a nejlepší videohra, jakou si z tohoto univerza lze přát. Titul je vyvíjen pod plnohodnotnou licencí Wizarding World, takže nás čeká skutečný kouzelnický zážitek se vším všudy. Hra bude vyprávět vlastní příběh, který bude z 19. století a bude předcházet jak Harrymu Potterovi, tak i Fantastickým zvířatům.

Bude tak zcela unikátní sledovat, jak vypadal kouzelnický svět před Harrym Potterem, Voldemortem, Brumbálem a dalšími. Kromě samotných Bradavic, které mají být ohromné, tak nebudou chybět ani přilehlé oblasti, jako Zapovězený les nebo Prasinky. Půjde o plně open-world RPG, kde by mělo být možné téměř cokoliv. Neověřené úniky hovoří o tom, že půjde mít milostné vztahy s jinými postavami, účastnit se kouzelnických turnajů a famfrpálových utkání.

 

Sherlock Holmes: The Awakened – únor (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X a Nintendo Switch)

Po velmi úspěšném titulu Sherlock Holmes: Chapter One se dočkáme dalšího titulu z této série. Mladý Sherlock se tu vydává poprvé s Johnem Watsonem za případem. Obyčejný detektivní případ se velmi rychle zvrtne v boj s kultem, který uctívá temnou nestvůru známou jako Cthulhu. Jedná se o remake hry z roku 2007 na který přispěli fanoušci pomocí platformy Kickstarter.

Wo Long: Fallen Dynasty – 3. března (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X)

Wo Long: Fallen Dynasty je horkou novinkou od autorů série Nioh a ani tentokrát nepůjde o procházku růžovým sadem. Bude to typická akční hra se soulslike mechanikami a tentokrát bude vše stylizováno do čínského stylu. Dočkáme se tak jejich typických zbraní a až 10 různých tříd zbraní. Nebudou chybět ani mnohem větší lokace, než tomu bylo v sérii Nioh. Wo Long se příběhově ocitá v období Tří království. Půjde o řádně temné fantasy z čínské mytologie, a to v době kdy v Číně zuřila válka na konci vlády dynastie Chan.

Skull & Bones – 9. března (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series S/X)

Titul Skull & Bones byl oznámen už v roce 2017. Tehdy se mělo jednat o online námořní záležitost, kde by hráči bojovali proti sobě, ale z původních plánů nakonec sešlo. Společnost Ubisoft se rozhodla, že tento pirátský projekt potřebuje více času a výrazné změny. Už před lety hovořila firma o tom, že vývoj námořních soubojů v Assassin’s Creed IV: Black Flag byl velmi náročný a je potřeba jej nějak využít.

Díky tomu, že Skull & Bones nabírá několikaleté zpoždění, tak nejenže dorazí na nové konzole, ale s největší pravděpodobností se dočkáme něčeho většího. Ostatně hráči více touží po tom, aby hra byla více jako Black Flag, jen bez assassinských prvků. Dočkáme se skutečně v nadcházejících měsících?

 

Resident Evil 4 Remake – 24. března (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Dlouhé roky a měsíce jsme museli čekat na to, až se nám naplno ukáže remake hry Resident Evil 4. Naději dávaly už zvěsti o tom, že Capcom převzal celý vývoj pod sebe a hru začal posouvat správným směrem. Slavný díl legendární hororové série se vrátí v úplně novém grafickém zpracování.

Speciální agent Leon Scott Kennedy má za úkol najít dceru prezidenta Spojených států a přivést ji zpět. Jeho pátrání jej zavede do malé španělské vesničky, kde nakonec půjde o holý život. Další informace ještě časem dorazí, ale už nyní víme, že určitá pasáž hry bude hratelná v PlayStation VR2.

Assassin's Creed Mirage – březen (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X)

Assassin's Creed Mirage je každoročním pokračováním veleúspěšné série Assassin's Creed, která nás tentokrát vezme do Bagdádu v 9. století. Hlavním hrdinou bude Basim, který se skrze titul Valhalla vyprofiloval spíše jako antagonista. Budeme sledovat Basimův vstup do spolku Hidden Ones a následné osvobození Bagdádu z Abbasova chalífátu. Mirage se snaží navodit ducha původní hry Assassin's Creed a půjde rozsahem o něco menší titul, než jsme byli zvyklý v posledních letech.

 

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom – 12. května (Nintendo Switch)

Dlouho očekávaným titulem pro Nintendo Switch je bezesporu pokračování hry The Legend of Zelda: Breath of the Wild. To dostalo konečně finální název a je jím The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Nový titul bude vycházet z hratelnosti předešlého titulu, a navíc přidá poměrně mnoho času stráveného v oblacích, kam se zřejmě vznese i samotný zámek Hyrule.


Hry bez konkrétního data vydání

 

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (Xbox Series X/S)

S.T.A.L.K.E.R. 2 byl dlouhé roky opředen tajemstvím. Už se na něm kdysi pracovalo a následně byl zrušen. Studio GSC Game World pak druhý díl znovuoznámilo naprosto nečekaně. Podobně jako v prvním díle, tak i v druhém pokračování se podíváme do Zóny, kde přežívají jen ti nejsilnější a nejlepší Stalkeři. Ti hledají jakékoliv artefakty či hodnotné předměty, které následně mohou na trhu prodat. Někteří se však odváží hlouběji do Zóny než ostatní.

Autoři opět nabídnou otevřený svět plný nástrah a nebezpečí. Nebudou chybět všemožné obludy, frakce a také zcela nové lokace. Okolí černobylské elektrárny evidentně nabízí více, než jsme si před lety mysleli.

 

Black Myth: Wukong (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Black Myth: Wukong možná spoustě hráčů nic neřekne, ale jedná se o zajímavé RPG od čínského studia Game Science. Hra se inspiruje západní kulturou a využívala velmi pokročilé technologie Unreal Enginu 4, který nakonec autoři nahradili ještě novějším Unreal Enginem 5. Hra se bude točit okolo příběhu o Opičím králi, který je rovněž i hlavní postavou hry.

Titul se inspiruje hrami jako jsou Enslaved: Odyssey to the West nebo Sekiro: Shadows Die Twice. Rozhodně stojí za to tento titul i nadále sledovat, neboť může jít o velmi nenápadný hit.

Marvel's Spider-Man 2 (PlayStation 5)

Po obrovském úspěchu prvního Spider-Mana by byla Sony sama proti sobě, pokud by nevytvořila plnohodnotné pokračování. Po spin-offu s názvem Miles Morales tak dorazí hlavní pokračování, kde se opět ocitneme v kůži nebo možná lépe řečeno pavučině Petera Parkera. Druhý díl slibuje, že bude temnější, drsnější a dospělejší.

V titulu vystoupí jak Peter Parker, tak i Miles Morales. Jejich hlavním protivníkem tentokrát bude Venom, takže nebude nouze o drsné bitvy, které mohou skončit naprosto fatálně.

 

Avatar: Frontiers of Pandora (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Avatar: The Frontiers of Pandora je dalším velkým titulem od společnosti Ubisoft, která se tentokrát pokusí krásy Pandory nabídnout v rámci velkolepého RPG. Narozdíl od většiny open-world her nám Avatar nabídne pohled pouze z první osoby. Ocitneme se v kůži Na’vi a nebudeme jen slepě sledovat příběhové pozadí, ale tvůrci pro nás připraví novou příběhovou linku a spoustu vedlejších úkolů. Dá se předpokládat, že hra doplní druhý film v kinech. Ten má název Avatar: The Way of Water.

Final Fantasy XVI (PlayStation 5)

Sága Final Fantasy bude pokračovat už svým šestnáctým hlavním dílem. Final Fantasy XVI se vrátí ke kořenům fantasy série. Rozhodně nás tak nečekají žádné moderní či futuristické stavby či technologie. Hlavním hrdinou bude rytíř, který je bratrem prince Joshui a dělá mu ochránce. Mladý Joshua je schopen přivolat bájného Fénixe na pomoc a má také ohnivou moc léčit.

Podle všeho se dostaneme do situace, kdy zuří válka několika frakcí. Zatím se ví pouze o Twin Kingdoms a Zambrek Empire. Po celém světě navíc zuří nemoc, které se říká Blight. Dokážeš opět svět Final Fantasy zachránit? Hra je zatím časovou exkluzivitou na konzoli PlayStation 5.

 

Blood Bowl 3 (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X/S)

Blood Bowl 3 je dalším pokračováním speciálního fantasy sportu v němž si to proti sobě rozdají dva týmy mezi kterými najdeme lidi, elfy, orky a další stvoření. Konkrétně jde o variaci na americký fotbal, kdy není nouze o pořádné rány, výkopy, výpady a další efekty za hranicí běžných pravidel. Tvým úkolem bude trénovat a hrát za svůj tým tak, aby se stal tím nejlepším mezi ostatními. Dokážeš to?

Prince of Persia Remake (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X/S)

Prince of Persia: The Sands of Time Remake už napovídá názvem, že se jedná o předělávku prvního dílu kultovní trilogie. Titul vyšel původně v roce 2003 a byl mezi fanoušky velmi kladně přijat. Princovým hlavním úkolem je přemoci Vezíra, aby se vše navrátilo do normálu, neboť byly do města vypuštěny temné síly a jediný kdo je může zastavit je právě Princ.

Tomu bude dělat společnost nádherná Farah, která jej však nemá příliš v lásce. Remake nabídne výrazně upravenou grafickou stránku oproti původní hře a umožní tak vydání na aktuálních konzolích.

 

State of Decay 3 (Xbox Series X/S)

Studio Undead Labs pro Xbox Series X/S připravuje pokračování oblíbené série State of Decay. Série State of Decay se vždy vyznačovala tím, že nabídla odlišnou hratelnost v apokalypse zombií, než tomu bylo u jiných her. Ve hře totiž musíš hlídat zdravotní a psychický stav svých přeživších a rovněž shánět zdroje a bránit se před útoky nepřátel. A to jak už nemrtvých, tak i živých.

State of Decay 3 nabídne zcela nové grafické ztvárnění, a kromě klasických zombií budou přidána také nakažená a krvežíznivá zvířata. Vše by mělo probíhat premiérově v zasněženém prostředí.

Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2 (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X/S)

Vampire: The Masquerade Bloodlines je dodnes považováno za nejlepší titul, jaký se kdy objevil s upíří tématikou. Nabízel totiž velmi komplexní příběh, perfektní postavy a poměrně sofistikovanou tvorbu vlastní postavy. Na to hodlají tvůrci po letech navázat a představit tak naprosto fenomenální titul s touto tématikou. Město Seattle je plné podivných individuí a skupin, které v něm operují a jedním z podivných monster budeš i ty.

Budeš si muset zvolit ke které upíří organizaci se přidáš a budeš s ní bojovat o vládu nad obchodem s krví. Tvůrci slibují, že nás čekají různé upírské hrátky včetně schopností, jako vysávání, krvavá magie, ovládání mysli či létání.

The Lord of the Rings: Gollum (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X/S)

Jak už název napovídá, tak se podíváme do Tolkienova světa, který je v rámci fantasy velmi oblíbený. The Lord of the Rings: Gollum se zaměří na postavu Gluma. Glum má být záležitost, která umožní prozkoumávat zemi Mordor a typově by měla připomínat Prince z Persie. Příběh by zde měl být větvený dle provedených akcí. Glum není válečníkem, takže se spíše bude plížit stíny a přepadávat ze zálohy.

Částečně půjde i o jakýsi psychologický titul, neboť Glum bude promlouvat sám se sebou díky moci „Miláška“. Objeví se také některé populární postavy, ale autoři prý citlivě pracují s předlohou, aby jejich krátká role měla své opodstatnění. Půjde o přímočařejší záležitost, tudíž nebude k dispozici otevřený svět. Celý příběh by měl začít chvíli předtím, než Frodo vyrazí z Kraje a je zatím otázkou, kdy přesně skončí.

 

Gothic 1 Remake (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Remake hry Gothic je splněným přáním mnoha fanoušků. THQ Nordic předal tento titul na starost autorům ze studia Alikimia Interactive, kteří původní hru z roku 2001 předělávají do nového hávu a upravují její hratelné prvky tak, aby odpovídali dnešním standardům. Bezejmenný hrdina se tak znovu vydá do hornické kolonie, aby zde nastolil pořádek. Hra navíc vyjde i pro next-gen konzole, takže si ji konzolisté užijí poprvé v historii.

Spongebob Squarepants: The Cosmic Shake (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X/S)

Populární postavička Spongeboba se vrací. Po velmi úspěšném remaku předchozího titulu se tak po mnoha letech dočkáme nového dílu, který si bude hrát s cestováním napříč galaxiemi a vesmírem. Nebudou tak chybět roztodivné světy rytířů, kovbojů, pirátů či dokonce prehistorických šneků. Spongebob by to měl zvládnout na naše přístroje na jaře letošního roku.

Redfall (Xbox Series X/S)

Akční titul Redfall bude jednou z exkluzivit pro Xbox. Jak už název napovídá, tak titul se odehrává v městečku RedfallMassachusetts. Ty budeš jedním z přeživších, kteří se musí postavit nenasytným upírům. Titul je koncipován jako kooperační hra, kde bude třeba se postavit upírům najít si cestu z města ven za každou cenu. Konkrétní detaily o hře budou zveřejněny později.

Starfield (Xbox Series X/S)

RPG titul Starfield je už dlouhé roky vyvíjen společností Bethesda, ale teprve nyní jsme se dočkali podrobností. Autoři tuto hru prezentují jako vesmírný Skyrim, což zní velmi zajímavě. Za posledních 25 let jde o zcela novou značku této společnosti, která není nijak spojena s ostatními. Hráč má mít naprostou svobodu v tom, kam se vydá a co bude plnit. Uvidíme, jak hra bude vypadat poté, co budou vypuštěny první herní záběry.

 

Pragmata (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Dalším projektem Capcomu je Pragmata, která nabízí pohled na dystopickou budoucnost, v níž lidé žijí také na Měsíci. Podle autorů budeme díky této hře šokovaní tím, co nová generace konzolí dokáže. Není zatím jasné, o čem přesně titul bude. Bližší informace budou známy později.

Star Wars Jedi: Survivor (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Museli jsme si chvíli počkat, ale nakonec jsme se dočkali. Společnost EA oznámila pokračování hry Star Wars Jedi: Fallen Order z roku 2019. Hra nese název Star Wars Jedi: Survivor. V hlavní roli se opět představí Jedi Cal Kestis a společnost mu bude dělat robot BD1.

Příběh hry naváže 5 let po událostech prvního dílu. Cal je neustále pronásledován Impériem, jako jeden z posledních Jediů. Nepůjde po něm dokonce nikdo jiný než samotný Veleinkvizitor.

 

Suicide Squad: Kill the Justice League (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Dlouho se spekulovalo o tom, jakou hru nakonec studio Rocksteady po úspěšných Batmanech představí. Suicide Squad: Kill the Justice League už vlastně napovídá, o čem hra bude. Tentokrát se postavíme na stranu záporáků, a to konkrétně týmu ve složení Harley Quinn, Deadshot, King Shark a Captain Boomerang. Amanda Wallerová tým posílá do Metropolis, aby jednou pro vždy dostal členy Ligy Spravedlnosti. Titul by měl nabídnout kooperaci až 4 hráčů. Mělo by jít o příběhové pokračování původní série Batman Arkham.

Alan Wake 2 (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Studio Remedy pracuje aktivně na hře Alan Wake 2. Druhý díl je fanoušky očekáván už dlouhé roky a teprve nedávno byla potvrzena jeho existence. Hlavní hrdina Alan Wake hledá cestu z oceánu temnoty a je tak otázkou, zda se dokáže dostat zpět ke své ženě či nikoliv.

Druhý díl se údajně posune z tradičního hororové adventury do žánru survival hororu, a to zní zatraceně dobře. Doufejme, že už brzy uvidíme také první gameplay ukázky.

 

Diablo 4 (PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One a Xbox Series X/S)

Diablo 4 je dlouho očekávaný titul, tak jako tomu bylo u hry Diablo 3. Tehdy většina hráčů očekávala, že na další výpravu do světa Sanctuary nebudeme čekat tak dlouho. Diablo 4 se hodlá vrátit ke kořenům série a nabídnout autentičtější a temnější provedení. Je známo, že ve hře bude šest různých postav, s nimiž budeme moci vyrazit do boje s hordami temnot. Hlavním záporákem by měla být démonka Lilith, ale jak už to bývá, za každým rohem hledej Diabla.

Dragon Age 4 (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

Dragon Age 4 by se v roce 2023 mělo dostat na náš pult, ale zatím se čeká na bližší představení hry. Podle informací, které na internetu jsou k dispozici, došlo k restartu vývoje. Bylo to způsobeno tím, že hra neměla jasnou vizi a podobně jako Anthem se velmi zaměřovala na online složku, což bylo nakonec zaříznuto a vrátí se plnohodnotný online zážitek, jak jej máme rádi. První teaser zatím naznačil, že se v titulu objeví mág Solas.

 

Grand Theft Auto 6 (PlayStation 5 a Xbox Series X/S)

O hře Grand Theft Auto 6 už jsme toho napsali spoustu, ale stále čekáme až nám Rockstar ukáže první materiály. Před pár měsíci byl titul oficiálně potvrzen, ale pouze s tím, že je aktivně ve vývoji. Jak vyplývá z našeho rozsáhlejšího článku, tak hra bude skutečně velmi rozsáhlá, nabídne několik hratelných postav, a dokonce bychom měli v titulu vidět veškeré důsledky našeho jednání. To vše má běžet na velmi pokročilém grafickém enginu.

Fable (Xbox Series X/S)

Fable je jednou z nejpopulárnějších značek v rámci rodiny Xbox. Je až trestuhodné, že na další díl musíme čekat tak dlouho. Pohádkové RPG se dostalo až do náruče studia Playground Games, které má za sebou úspěšnou sérii Forza Horizon. Bohužel poslední zvěsti naznačují, že vývoj nejde příliš dobře a je otázkou, zda se skutečně nového Fable dočkáme.


Autor: Martin Pilous

Pokud chceš mít zprávy nejen o chystaných titulech v roce 2023, tak se přihlas dole k odběru novinek a už ti nic neunikne.